موضوعات
هرمزگان

تعدیل نیرو در پالایشگاه ستاره خلیج فارس

نویسنده:
پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تعدیل نیروی بومی خود باعث بیکاری تعدادی از کارگران صنعت نفت در بندرعباس شد...
1396/06/15
پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تعدیل نیروی بومی خود باعث بیکاری تعدادی از کارگران صنعت نفت در بندرعباس شد.
به گزارش مهر،  یکی از کارکنان پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس بیان کرد: صبح روز شنبه هفته جاری زمانیکه به محل کارمراجعه کردیم حراست درب ورودی پالایشگاه ستاره خلیج فارس از ورود ۹۸ نفر از کارکنان مجموعه ممانعت به عمل آورد و اعلام کردند شما اجازه ورود به پالایشگاه را ندارید.
وی که نامی از خود نبرد عنوان کرد: هفته گذشته لیست ۹۸ نفر از کارکنان در بورد شرکت زده شده بود که باید سریعا برای ادامه کار و تا پایان قرارداد ۳۱ شهریور سال جاری به شرکت پیمانکار «اویکو» مراجعه کنند.
به گفته این کارمند، این افراد تماما پرسنل رسمی پالایشگاه محسوب می‌شوند و از طریق قبولی در آزمون ورودی سال ۹۲ و پس از گذراندن تمامی مراحل استخدامی جذب پالایشگاه ستاره خلیج فارس شده اند. همچنین در تمامی مراحل آموزش‌های تخصصی، گزینش‌ها و عقیدتی بالاترین نمرات را کسب کرده اند.
وی افزود: پس از تغییرمدیرعامل و با روی کار آمدن مرتضی امامی مدیرعامل جدید از یک ماه گذشته فرآیند کاری پرسنل در حال تغییر است و اعلام کرده‌‌اند که برای ادامه کار در پالایشگاه باید با شرکت پیمانکاری «اویکو» همکاری کنند.
این کارمند ادامه داد: در ابتدا اعلام کردند شما به عنوان ماموریت در شرکت «اویکو» مشغول خواهید شد اما تا کنون هیچ نامه ماموریتی برای پرسنل زده نشده است و در صورت حضور پرسنل در شرکت اویکو این تلقی خواهد بود که پرسنل با رضایت و اختیار خود حاضر به فعالیت در این شرکت پیمانکاری شده است.

هیچ اخراجی در کار نبوده است
گلایه پرسنل ستاره خلیج فارس در حالی مطرح می‌شود که مرتضی امامی هفته گذشته درباره اعتراض و تحصن تعدادی از نیروهای تازه کار شرکت نفت ستاره خلیج فارس که روزهای اخیر رسانه‌ای شده است، توضیح داد: هیچ اخراجی در کار نبوده است و این نیروها که تا پایان شهریور ماه نیز قرارداد دارند اکنون در شرکت فعال هستند.
امامی افزود: البته ما طبق ساختار سازمانی شرکت، به هزار نیروی بهره بردار متخصص نیاز داریم که تا ماه پیش که من به عنوان مدیرعامل وارد شرکت شدم هنوز برای این مساله فکری نشده بود، درحالی‌که نیروی بهره بردارباید دست کم 3 سال آموزش ببیند تا بتواند به عنوان متخصص در یک پالایشگاه کار حرفه‌ای انجام دهد. مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بیان این‌که به ظاهر در سال ۹۲ وازطریق یک آزمون استخدامی این شرکت به استخدام نیروی بهره بردار مبادرت کرده بود، تشریح می‌کند: درهمان زمان تنها ۴۰۰ نفر و نه ۱۰۰۰ نفری که مورد نیاز بودند، انتخاب می‌شوند که تا مدت‌ها به آنها درباره استخدام اطلاعی نمی‌دهند و بلاتکلیف می‌مانند.
به گفته وی، بخشی از این نیروها با شکایتی که انجام می‌دهند در بخش‌های حراست و آتش نشانی مشغول به کارمی‌شوند و بخشی دیگر که اکنون حدود ۲۰۰ نفر هستند، طبق برنامه‌های آموزشی شرکت باید به شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (اویکو) انتقال یابند که البته با مخالفت آنها روبه‌رو شده است. وی افزود: این عده معتقدند که بدون آموزش مورد نیاز می‌توانند در شرکت نفت ستاره خلیج فارس که البته هنوز به‌طور کامل راه‌اندازی نشده است، بمانند و فعالیت کنند.
امامی با تأکید بر این‌که توقف جذب نیرو و اخراج نداریم، تصریح کرد: هدف اصلی شرکت تولید ملی است.
وی درباره چگونگی استخدام نیروهای بهره‌بردار مورد نیاز نیز گفت: طبق قراردادی که با شرکت اویکو (زیرمجموعه شرکت اویک) امضا کرده‌ایم قرار است این تعداد به این شرکت منتقل و حین انجام فعالیت، آموزش ببینند و در پایان سال ۹۸، تعداد ۱۱۰۰ نفر بهره بردار متخصص و ممیزی شده به ما تحویل داده شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بعد از نشست با نماینده کارکنان معترض به اخراج از پالایشگاه نفت ستاره در جمع خبرنگاران گفت: براساس مصوبه کمیسیون کارگری استان هرمزگان نیروهای بومی هرمزگان در اولویت نخست جذب در پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس قرار گرفته است.
بهروز اکرمی عنوان کرد: براساس تصمیم کمیسیون کارگری استان هرمزگان و با همکاری مدیران جدید پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس بندرعباس، فرآیند جذب نیرو در این مجموعه تعریف شد.
وی ادامه داد: بر اساس این فرآیند، جذب نیرو در مجموعه پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان صورت می‌گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان افزود: همچنین براساس مصوبه کمیسیون کارگری استان هرمزگان نیروهای بومی استان هرمزگان در اولویت نخست جذب در پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس قرار گرفتند که این امر نیز مورد موافقت مدیران پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس قرار گرفت.
در اظهارات معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان هیچگونه وعده‌ای در مورد آینده پرسنلی که طبق قانون کار وفرآیندهای آزمونی و استخدامی جذب پالایشگاه شده‌‌اند، نبود تا آینده مبهم همچنان در انتظار این کارکنان باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code