موضوعات
هرمزگان

بافته‌هایی از زری

نویسنده: فرشاد محمدزاده / خبرنگار استان‌ها
تلی‌بافی یا بادله‌بافی، هنر دست زنان جنوب است که از گذشته‌های دور نسل به نسل از مادرها و مادربزرگ‌ها به دخترها و نوه‌ها رسیده است...
1396/05/24
تلی‌بافی یا بادله‌بافی، هنر دست زنان جنوب است که از گذشته‌های دور نسل به نسل از مادرها و مادربزرگ‌ها به دخترها و نوه‌ها رسیده است.
مادربزرگ‌های اهل میناب، نوه‌هایشان را دور خودشان می‌نشانند و یادشان می‌دهند که چطور با زری، طرح‌های زیبا ببافند و چطور از دستانشان برای خلق بافته‌های زیبا استفاده کنند. امروزه صنعت تلی‌بافی در بین زنان و دختران مینابی در اغلب روستاها به عنوان یک هنر بومی و محلی نهادینه شده است. زنان مینابی انواع بافتنی از جمله جلبیل خوسی، تلی یا بادله، شک و سه فسله می‌بافند و با این وجود ظاهرا توجه کافی به این هنر نشده است و هنرمندان این ناحیه به دنبال جذب حمایت برای زنده نگه‌ داشتن هنرهای بومی هستند.
بادله یا تلی از چند نوع زری بافته می‌شود به صورتی که زری بزرگ در وسط و زری‌های کوچک در اطراف قرار می‌گیرد. اندازه تلی‌های بافته شده در گویش محلی با مقیاس «وار» سنجیده می‌شود.
بادله به شکل نوارهایی با پهنای ۱۵ سانتیمتر تولید می‌شود و برای ساخت شلوار نیم بادله و شلورار بادله کامل کاربرد دارد. وعدو هم در گویش محلی به تلی‌های بافته شده با کامواهای سبز و سیاه به طول ۲ وارگفته می‌شود که برای ساخت شلوار زنانه به نام شلوار شک و وعدو کاربرد دارد.
برای درست کردن شلوارهای بادله کامل و نیم‌بادله هر کدام چند وار تلی استفاده می‌شود. در حال حاضر گفته می‌شود نیمی از زنان شهرستان میناب به تلی‌بافی مشغول هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code