موضوعات
هرمزگان

از روایت قصه نوزاد‌فروشی‌نترسیم

نویسنده: محمد گرگعلی‌بند
درد را از هر طرف که بخوانیم درد است اما وقتی قرار است قصه درد نوزادانی را روایت کنیم که زندگی‌شان از روز نخست دستخوش معاملات کثیف انسانی قرار می‌گیرد بیشتر رنج می‌کشیم...
1396/05/31
درد را از هر طرف که بخوانیم درد است اما وقتی قرار است قصه درد نوزادانی را روایت کنیم که زندگی‌شان از روز نخست دستخوش معاملات کثیف انسانی قرار می‌گیرد بیشتر رنج می‌کشیم. کودکانی که تنها گناهشان داشتن پدر و مادر معتاد یا یک باروری نامشروع است و امروز باید در محکومیت این جرائم که هیچ نقش و سهمی در آن نداشته‌‌اند چشم‌انتظار دنیای تاریک کودکی‌شان باشند. نوزادانی که هر گز در اولین ساعت تولد، آغوش گرم مادر را مزه مزه نمی‌کنند و اگر خیلی شانس بیاورند می‌توانند به عنوان فرزند‌خوانده راهی خانه جدیدشان شوند. در غیر این صورت باید به عنوان بچه کار از همان نوزادی در آغوش بسته زنان بخوابند تا بلکه رحمی به دل مردم انداخته و پولی را عاید صاحبانشان کنند. نرخ آن‌ها در جامعه متفاوت است. آنها که به خانواده‌های بدون فرزند فروخته می‌شوند قیمت بالاتری دارند و کودکانی که برای ازدواج اجباری و کار فروخته می‌شوند ارزان‌ترند. ناگفته نماند آنها که در رسته ازدواج‌های اجباری و کودکان کار قرار می‌گیرند باید سال‌های سال در حسرت هویتی که روی برگه‌های شناسنامه درج می‌شود بمانند. پدران و مادران آینده‌ای که خودشان هم باید روزی ازدواج کنند و بچه‌دار شوند.
معضل اجتماعی که این روزها به عنوان فروش نوزاد و بچه در جامعه با آن روبه‌رو هستیم قصه تلخی است که ترس از روایتش موجب ریشه‌دوانی خاموش آن در جامعه می‌شود. آسیبی که هر روز دلالان فعال در این حوزه را قوی‌تر کرده و بر جمعیت شاغل در این بخش می‌افزاید. بنابراین بهتر است به جای ترس از پرداختن به این آسیب اجتماعی با رعایت چارچوب‌ها و قوانین کشور صحیح‌ترین نحوه پرداخت به این موضوع را در پیش گرفته و تلاش کنیم این آسیب را از چهره جامعه بزداییم.
محمد گرگعلی‌بند
جامعه‌شناس

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code