موضوعات
همدان

یک روز خوب با کتاب

نویسنده: فاطمه کاظمی خبرنگار -همدان
امسال روز کتابگردی در همدان حال و هوای بهتری نسبت به سال‌های قبل داشت. رسانه‌های استان جدی‌تر از سال‌های گذشته به آن پرداختند و به شکل‌های مختلف از شهروندان برای حضور در کتابفروشی‌ها دعوت کردند و برخی مسئولان استانی از جمله مدیرکل دفتر امور اجتماعی استاندار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای شهر برای اولین‌بار روز پنجشنبه در کتابفروشی‌ها دیده شدند و البته قول‌هایی هم دادند. کتابفروش‌ها نیز از حضور پررنگ همدانی‌ها در این برنامه می‌گفتند...
1396/09/04
امسال روز کتابگردی در همدان حال و هوای بهتری نسبت به سال‌های قبل داشت. رسانه‌های استان جدی‌تر از سال‌های گذشته به آن پرداختند و به شکل‌های مختلف از شهروندان برای حضور در کتابفروشی‌ها دعوت کردند و برخی مسئولان استانی از جمله مدیرکل دفتر امور اجتماعی استاندار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای شهر برای اولین‌بار روز پنجشنبه در کتابفروشی‌ها دیده شدند و البته قول‌هایی هم دادند. کتابفروش‌ها نیز از حضور پررنگ همدانی‌ها در این برنامه می‌گفتند.

استقبال خوب
مدیر شهر کتاب همدان در این برنامه به همشهری گفت: استقبال خیلی خوب و لذت‌بخش بود و از این حضور به وجد آمدم. من از حضور مردم 14،15 شهر کشور در این روز آمار دقیق دارم و می‌توانم بگویم همدان به لحاظ میزان حضور شهروندان در کتابفروشی‌ها در روز کتابگردی جزو 3 شهر برتر است.
هوشنگ فضلی افزود: به نظر من یکی از دلایل این استقبال، همکاری مسئولان همدان با این موضوع است. همان‌طور که مشاهده کردید تعدادی از مسئولان استان به کتابفروشی‌ها سر زدند و با مردم و کتابفروش‌ها گفت‌و‌گو کردند هرچند کاش نمایندگان مجلس نیز در بین مسئولان استانی دیده می‌شدند و در این برنامه حضور پیدا می‌کردند.
وی ادامه داد: از روز اولی که به همدان آمدم و شهر کتاب را دایر کردم، حضور امروز مردم را برای سال‌های 97 یا حتی 98 پیش‌بینی کرده بودم اما حضور مردم همدان امسال خیلی بهتر از پیش‌بینی‌های من بود.
فضلی درباره تخفیف‌هایی که در این روز در نظر گرفته شده، توضیح داد: کتابفروش‌ها مخالف برپایی نمایشگاه‌های استانی هستند و اگر هم قرار باشد این اتفاق بیفتد کتابفروش‌های همدان در اولویت هستند. کتاب هم یک کالاست و نیاز به تبلیغ و معرفی دارد. برگزاری چنین برنامه‌هایی مانند روز کتابگردی با چنین تخفیف‌هایی جنب و جوش خاصی به وجود می‌آورد و این فضا تا چند روز در کتابفروشی‌ها وجود دارد و قطعا امروز چند نفر به کتابخوان‌های همدان اضافه شدند.
پژمان نصیری مدیر کتابفروشی ایران‌زمین نیز گفت: رخدادهای فرهنگی فرصتی مغتنم هستند تا دست‌اندرکاران اجرایی و مصرف‌کنندگان کالاهای فرهنگی در مکان‌هایی گردهم آیند. بدون شک اگر این دیدارها از شکل‌ دیدارهای رسمی به گفت‌وگوهای صمیمانه ارتقا یابد، مردم می‌توانند خواسته‌های پچپچه‌وار خود را با صدای رسا به گوش مردم برسانند. این لحظه‌ها و این رویدادها روحی تازه در کالبد حوزه‌  کتاب همدان می‌دمد.

کم‌شدن فاصله بین مردم و کتاب
حسن گوهرپور نویسنده و شاعر همدانی که در برنامه کتابگردی حضور داشت، گفت: نسبت مردم و کتاب باید تقویت شود و یکی از ابزارها برای این کار نامگذاری‌های تقویمی با عنوان کتاب از سوی بدنه دولتی و بدنه بخش خصوصی مرتبط با این موضوع است. برای مثال بخش خصوصی در سال چند برنامه با عنوان کتابگردی برای تشکل‌های فرهنگی تعریف و آن را برگزار می‌کند و دولت نیز وظیفه کم‌کردن فاصله بین مردم و کتاب را از طریق نامگذاری‌های رسمی بر عهده دارد.
وی ادامه داد: این روز از آن جهت که فاصله مردم و کتاب را کم می‌کند، بسیار روز مهمی است اما این مردم هستند که باید این جریان را در دست بگیرند. ما نباید از مدیران دولتی انتظار چنین کاری داشته باشیم نه اینکه علاقه‌ای به آن ندارند بلکه اراده‌ای به آن ندارند و وظایف دیگری بر عهده آنان است.
گوهرپور درباره استقبال مردم همدان از روز کتابگردی گفت: در همدان هم تعداد کتابفروشی‌ها بیشتر شده و هم استقبال مردم قابل توجه است و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز تاییدکننده این استقبال است. به نظر من کتاب‌خواندن باید مد شود و مردم همدان نیز خیلی خوب حرکت کرده‌اند و حالا می‌دانند حرکات فرهنگی چقدر رشد آنها موثر است.

راه‌اندازی کتابخانه تخصصی  
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: این حرکت‌های فرهنگی یک حرکت مردمی است و خوشبختانه استان همدان یک استان فرهنگی است و تشکل‌های غیردولتی خوبی دارد و فعالیت‌های این تشکل‌ها هم بسیار مناسب است.
فاضل عبادی افزود: هفته کتاب فرصتی برای آشنایی بیشتر مردم با حوزه کتابخوانی بود و برنامه‌های متنوعی برای آن در نظر گرفته شد. استان همدان نیز جزو 10 استان برجسته کشور در زمینه برگزاری این برنامه‌ها بود.
در این برنامه خبرنگار همشهری به عبادی گفت همدان هم نویسندگان خوبی دارد و هم کتاب‌های خوبی از آنها منتشر شده است، بهتر نیست یک کتابخانه تخصصی برای نویسندگان همدانی در نظر بگیرید تا همه آثار خود را در آن جمع کنند و دسترسی به آنها ساده‌تر شود که عبادی پاسخ داد: از سال گذشته اختیار صدور مجوز برای چاپ کتاب به استان سپرده شده و این مجوزها در طول 15 روز صادر می‌شود. در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مکانی برای آثار نویسندگان همدانی وجود دارد. با این وجود هر بخشی برای عملی‌کردن پیشنهاد شما اعلام آمادگی کند ما هم با آن همکاری می‌کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code