موضوعات
همدان

گردش چرخ فرهنگ در نهاوند

نویسنده: سجاد سیف خبرنگار -نهاوند
مسئولان فرهنگی شهرستان نهاوند با همه تنگناها تلاش کرده‌اند برنامه‌های فرهنگی و هنری را در این شهرستان به شکل مطلوبی اجرا کنند اما همچنان کمبود اعتبارات بزرگترین مشکل فعالیت‌های این حوزه است....
1396/04/17
مسئولان فرهنگی شهرستان نهاوند با همه تنگناها تلاش کرده‌اند برنامه‌های فرهنگی و هنری را در این شهرستان به شکل مطلوبی اجرا کنند اما همچنان کمبود اعتبارات بزرگترین مشکل فعالیت‌های این حوزه است.

برآورده نشدن انتظارات
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری در شهرستان نهاوند با توجه به تنوع قومی، فرهنگی و تاریخی   باید از ظرافت خاصی برخوردار باشد و با دقت، مطالعه و تدبیر صورت گیرد.
محمود مصباح  اظهار می‌کند: در این زمینه سعی شده متناسب با شرایط موجود فعالیت‌های شایسته‌ای در حوزه فرهنگ و هنر انجام شود.مجموعه این فعالیت‌ها که با اندکی از اعتبارات   استانی انجام می‌شود نتوانسته رضایت قریب به اتفاق فعالان عرصه فرهنگ و هنر را جلب کند.
وی می‌افزاید: در بخش‌های مختلف هنری، سینمایی، قرآنی، تحقیقات و پژوهش، مطبوعات و موارد دیگر مطالبات گسترده‌ای وجود دارد که متاسفانه نتوانسته‌ایم به این مطالبات پاسخ مثبت بدهیم.

برون‌سپاری
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند فعالیت‌های صورت گرفته در شهرستان را همسو با اهداف،  سیاست‌ها و اعتبارات دولتی و برنامه‌های کاری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی عنوان می‌کند و می‌افزاید: ورود بخش خصوصی در این حوزه به عنوان اسپانسر و حامی  مالی بسیار کمرنگ است.
وی با اشاره به برون‌سپاری فعالیت‌های فرهنگی و هنری خاطرنشان می‌کند: همسو با سیاست دولت واگذاری بخش مهمی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری به بخش خصوصی صورت گرفته و در حوزه سخت‌افزاری نیز با نظارت و دقت زیاد و رعایت موازین قانونی این موضوع پیش می‌رود. همین موضوع باعث شده که آموزشگاه‌های هنری بیرون از مجتمع بزرگ و با شکوه فرهنگی و هنری شهرستان فعالیت کنند و این موضوع  بی‌رونقی و سکوت را در فضای مجتمع حاکم کرده است.

مطالبات فعالان فرهنگ و هنر  
مصباح می‌افزاید: احداث سالن آمفی تئاتر با ظرفیت بیشتر در شهرستان  و همچنین تعمیر و نگهداری سالن موجود به عنوان یکی از مطالبات جدی فعالان حوزه فرهنگ و هنر شهرستان است.
وی توسعه و تثبیت سرانه فضاهای فرهنگی و هنری را از خواسته‌ها و نیازهای ضروری در شهرستان عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: به واسطه این زیرساخت‌ها می‌توان در شهرستان میزبان بسیاری از جشنواره‌ها و همایش‌های فرهنگی و هنری باشیم.

ضرورت بازسازی سالن آمفی تئاتر
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند با اشاره به کمبود اعتبارات تصریح می‌کند: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد ناراضی بودن هنرمندان شهرستان و مهمانان استانی و کشوری از وضعیت سیستم تهویه (گرمایشی و سرمایشی ) سالن آمفی تئاتر مجتمع هستیم. همچنین با گذشت 2 دهه از عمر این مجتمع و سالن به عنوان تنها سالن شهرستان که کلیه برنامه‌های فرهنگی و هنری شهرستان و ادارات و نهادها در آن برگزار می‌شود هیچگونه اعتباری برای تعمیر و تجهیز آن در نظر گرفته نشده و سقف سالن، صندلی‌ها، سیستم گرمایشی و سرمایشی، روشنایی و سیستم صوتی سالن فرسوده است و به تعمیر و بازسازی اساسی نیاز دارد.
وی با توجه به برگزاری بیست ونهمین جشنواره استانی تئاتر در شهرستان از مسئولین شهرستانی خواست که مشکلات موجود را در سایه تعامل و وحدت پیگیری و حل کنند تا نهاوند همچون گذشته میزبانی شایسته برای هنرمندان باشد.

 خدمات مجتمع فرهنگی و هنری امام خمینی (ره)  
مجتمع فرهنگی و هنری امام خمینی (ره) نهاوند در سال 1378 و با عنایت ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینی به مساحت 10هزار متر مربع با زیر بنای 4500 متر مربع در 4 طبقه به بهره‌برداری رسید.  این ساختمان بزرگ با کاربری فرهنگی و هنری شامل بخش اداری، اتاق‌های مربوط به انجمن‌ها،  کتابخانه، کارگاه تئاتر، نگارخانه، سالن آمفی تئاتر با ظرفیت 300 نفر است.  این مجتمع فرهنگی و هنری در طول 18 سال فعالیت خود در عرصه فرهنگ و هنر توانسته با برخورداری از جایگاه مناسب در جامعه فرهنگی و هنری شهرستان نهاوند، هنرجویان و هنرمندان متعددی را در دامان خود پرورش دهد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند عمده‌ترین فعالیت‌های مجتمع امام خمینی (ره) را خدمات‌دهی به انجمن‌ها برای برگزاری محافل ادبی و هنری شامل تئاتر، موسیقی، نمایشگاه‌ها، برنامه‌های فرهنگی و شب‌های شعر عنوان کرده و  اظهار می‌کند: فعالیت در حوزه فرهنگ و هنر هزینه‌بر و دیر بازده است که متاسفانه این مسأله برای مسئولان اجرایی شهرستان مقرون به صرفه و خوشایند نیست و این مسأله ما را در تنگنا قرار داده است. وی می‌افزاید: به‌رغم این مشکلات در طول سال 270 روز برنامه فرهنگی و هنری در مجتمع برگزار می‌کنیم. 20 عنوان نمایشگاه فرهنگی و هنری شامل نمایشگاه‌های کتاب، هنرهای تجسمی، عکس و مانند اینها از مهم‌ترین برنامه‌های این مجتمع در طول سال است.همچنین برنامه‌ها و  تولیدات ارگان‌ها و نهادهای دیگر نیز در این مجتمع برگزار می‌شود.

مشکلات مالی
مصباح می‌گوید: 4 گروه موسیقی، 5 گروه نمایش و بیش از 60 هنرمند در زمینه هنرهای تجسمی در شهرستان در حال فعالیت هستند اما بسته‌های حمایتی ما برای تولید آثار فاخر این عزیزان محدود و رضایت‌بخش نیست.متاسفانه نگاه هنرمندان ما برای فعال نگهداشتن گروه خود به گیشه بلیت‌فروشی است زیرا حامی مالی مناسبی وجود ندارد و این امر  این زیبنده نیست.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند ادامه می دهد: حتی هنرمندان و فعالان فرهنگی در این حوزه از تبلیغات و استفاده از بیلبورد برای معرفی آثار و برنامه‌های خود محروم هستند که این موارد باعث دلسردی هنرمندان برای انجام فعالیت‌هایشان شده است.  نبود اعتبارات نیز دست ما را بسته  است و بدهی چند 10 میلیونی به دستگاه‌های خدمات‌رسان و تهدید قطعی برق نیز از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی ما در فصل اوقات فراغت و تابستان برای اداره این مجتمع عظیم در شهرستان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code