موضوعات
همدان

کارگران امینت شغلی ندارند

نویسنده: سولماز عنایتی همدان- خبرنگار همشهری
دبیرخانه کارگر همدان به سنت هر ساله این خانه، در آستانه فرارسیدن روز کارگر نشست خبری با حضور خبرنگاران برگزار کرد.
1394/02/05
 دبیر خانه کارگر همدان با بیان اینکه  در روز جهانی کارگر  راهپیمایی کارگران همدان همزمان با  سراسر کشور برگزار می‌شود، اظهار کرد: این راهپیمایی در راستای بیان مشکلات،  خواسته‌ها و حقوق این قشر در استان‌های بالای 20 هزار نفر جمعیت در مراکز استان‌ها و با دریافت مجوز انجام می‌شود و در استان‌های زیر 20 هزار نفر نیز کارگران در پایتخت به راهپیمایی می‌پردازند.
«چنگیز اصلانی» با بیان اینکه دولت‌های نهم و دهم مجوز راهپیمایی کارگران در‌راستای مطالبه‌گری آنان را صادر نکرد، ادامه داد: امیدواریم در دولت تدبیر و امید که معتقد به اعتدال است این اتفاق رخ دهد.
وی با اشاره به اینکه قشر کارگر، اقتصاد مقاومتی را به خوبی اجرا کرده‌اند، افزود: کارگران  با حقوق و  دستمزد پایین همواره با اقتصاد مقاومتی هزینه‌های خانواده را مدیریت می‌کند.

افزایش دستمزد بر مبنای تورم
دبیر خانه کارگر همدان افزایش دستمزد و مزایای کارگران را نامتناسب با رشد تورم دانست و گفت: نبود امنیت شغلی نه تنها برای کارگران بلکه در اکثر مشاغل به دغدغه‌ مهم اجتماعی در جامعه تبدیل شده است.
اصلانی تأکید کرد: دولت با ایجاد تعادل در سرمایه و سرمایه‌گذاری و با ارائه قوانین حمایتی می‌تواند در ایجاد اشتغال پایدار تأثیر‌گذار باشد.
وی با اشاره به اینکه برای تامین امنیت شغلی نیاز به آسیب‌شناسی و رفع موانع است، اظهار کرد: باید به شکل عملی و نه شعاری، کشور را از لحاظ نیروی انسانی در هر بخشی تامین کنیم و بعد به حل مشکلات بپردازیم.
دبیر خانه کارگر با بیان اینکه طبق آمار سازمان تامین اجتماعی در استان 240 هزار کارگر وجود دارد، ادامه داد: این تعداد گارگران به شکل قراردادی فعالیت می‌کنند و از امنیت شغلی بهره‌مند نیستند.
اصلانی با اشاره به افزایش  دستمزد کارگران در سال 94  گفت: آخرین دستمزد افراد مجرد 872 هزار و 465 تومان و افراد متاهل و دارای خانوار یک میلیون و 149 هزار و 90 تومان دریافت می‌کنند.

دغدغه‌های نیروی کار ایرانی
وی با اشاره به اینکه نیروی کار را قربانی سرمایه و سرمایه گذار نکنند، تأکید کرد: حفظ اشتغال موجود، حمایت از تولید داخلی در قالب تولید ملی، بیمه تامین اجتماعی، رسیدگی به معیشت کارگران و مسکن آنان بزرگترین دغدغه و درخواست جامعه کارگری است.
دبیر خانه کارگر با بیان اینکه جمعیت اشتغال بین 15 تا 65 سال است، اظهار کرد: سازمان‌های  دولتی با اسناد و مدارک به ارائه آمار واقعی اشتغال بپردازند.
اصلانی در خصوص ارائه خدمات این سازمان به اعضا نیز افزود: خانه کارگر استفاده از استراحتگاه‌های سراسر کشور و کلاس‌های هشت‌گانه رایگان را برای اعضا فراهم کرده است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون 234 نفر از اعضا خانه کارگر در همدان و تویسرکان صاحب خانه شده‌اند، ادامه داد: 193 واحد مسکونی از مسکن مهر و 41 واحد از تعاونی مسکن کارگران تامین شده است.
دبیر خانه کارگر در پایان گفت: 96 واحد مسکونی در شهرک بهشتی فاز یک در حال اسکلت بندی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code