موضوعات
همدان

کارنامه حوزه هنری استان

نویسنده: حسین زندی خبرنگار -همدان
فعالیت‌های حوزه هنری در عرصه‌های مختلف فرهنگی تعریف شده که یکی از این عرصه‌ها تولید محصولات فرهنگی است. برای بررسی فعالیت‌های این نهاد با سید محمدباقر حسینی سیر رئیس حوزه هنری استان همدان گفت‌وگو کرده‌ایم. وی از فعالیت‌های مختلف این نهاد از آموزش تا تدوین دانشنامه می‌گوید....
1396/09/05
فعالیت‌های حوزه هنری در عرصه‌های مختلف فرهنگی تعریف شده که یکی از این عرصه‌ها تولید محصولات فرهنگی است. برای بررسی فعالیت‌های این نهاد با سید محمدباقر حسینی سیر رئیس حوزه هنری استان همدان گفت‌وگو کرده‌ایم. وی از فعالیت‌های مختلف این نهاد از آموزش تا تدوین دانشنامه می‌گوید.
 • درخصوص تولید محصولات فرهنگی در حوزه هنری استان در زمان مسئولیت خود توضیح دهید.
سال‌ها پیش وقتی کارم را در حوزه هنری همدان آغاز کردم، احساس کردم در عرصه فرهنگ و هنر باید به کارهای زیربنایی توجه کنم و به این نتیجه رسیدم کارگاه‌هایی را که پیش‌تر برگزار شده بودند و تاثیر خوبی داشتند، ادامه دهیم. در ادامه تصمیم گرفتیم به کارگاه‌ها جهت و عمق دهیم و آنها را به صورت پیوسته برگزار کنیم. همچنین آنها را سال به سال ارتقا دهیم تا به دام تکرار نیفتیم. رمز موفقیت را در این دانستیم که برای این کار سیستمی تعریف کنیم و به شاخه‌های گوناگون وارد شویم. به این نتیجه رسیدیم که این کارگاه‌ها پایه تولید آثار هنری ما خواهد بود.
 • برای برگزاری این کارگاه‌ها طرح و برنامه‌ای وجود داشت؟
از سال 1385 برخی از کارگاه‌های جدید را پایه‌گذاری کردیم و کارگاه‌هایی مانند شعر و داستان را با سرفصل‌های جدید پیش بردیم. کارگاه‌های تخصصی را هم به صورت ماهانه و فصلی با نگاهی به کارشناسان ملی و منطقه‌ای برگزار کردیم و از تهران و استان‌های دیگر هم مهمان دعوت کردیم.
 • امروز وقتی به 10 سال گذشته نگاه می‌کنید، فکر می‌کنید نتیجه‌ای که می‌خواستید حاصل شه است؟
به‌تازگی در نشست تبادل تجربیات که با استان گیلان برگزار کردیم، مستندسازی کار‌هایی را که از سال 85 انجام داده بودیم، ارائه کردیم و متوجه شدیم چه بزرگانی را به همدان دعوت کرده‌ایم. خسرو سینایی، بنی‌اردلان، فرشید ابراهیمیان و حسین پاینده که ستون‌های فرهنگی کشورمان هستند، در برنامه‌های ما حضور داشته‌اند. وقتی کارهای هنرمندان و نویسنده‌های همدانی نقد می‌شد، اعتماد به نفس پیدا می‌کردند و درنتیجه رشد می‌کردند. گزیده فعالیت‌های ما در این اسناد آمده که چه کارگاه‌هایی برگزار و چه کسانی به عنوان مهمان و مدرس دعوت شده بودند و چه تعداد شرکت‌کننده داشتند.
 • کارگاه‌ها در چه حوزه‌هایی برپا شد؟
خانه فیلم، خانه ادبیات، خانه عکاسان، کانون داستان، خانه رمان، کانون شعر، شعرانه، قلمک، خانه ادبیات کودک نوجوان، خانه فیلم بلند و خانه فیلم کوتاه از جمله این کارگاه‌ها بودند. بعضی از این کارگاه‌ها مانند خانه فیلم 10 سال ادامه یافت و 450 جلسه برگزار شد.
 • در این زمینه با نهادهای دیگر هم همکاری داشتید؟
وقتی می‌خواستیم سال یازدهم را آغار کنیم، به این نتیجه رسیدیم که ما از تولید آثار فرهنگی بازمی‌مانیم و بهتر است بخشی از فعالیت‌های کارگاهی را با مشارکت سایر نهادهای فرهنگی از جمله انجمن سینمای جوانان یا جهاد دانشگاهی انجام دهیم اما هیچ‌یک از نهادها داوطلب نشدند و مشارکت نکردند. می‌دانیم که در همدان کار کردن دشوار است چون 10 سال تمام انتقادها را به جان خریده‌ایم. فیلم‌ها طبق موازین و خط قرمزها پخش و نقد می‌شود. تصور کنید 450 نشست چقدر انرژی می‌گیرد؟ اما به هر حال تلاش همکاران من ثمر داده است.
 • درباره مجله‌هایی که حوزه هنری استان چاپ می‌کرد و انتشارشان متوقف شد، بگویید.
حوزه هنری همدان سال 1381 تاسیس شد. تا قبل از سال 84 که من به این نهاد وارد شدم، در زمینه فیلم 2 اثر تولید شده اما این کار ادامه پیدا نکرده بود. در زمینه کار مکتوب نیز نشریه و کتابی تولید نشده بود. پس از این سال، ما 3 نشریه منتشر کردیم. «نقش» در زمینه هنرهای تجسمی، «پرنیان» در شاخه ادبیات و «ارغوان» در زمینه سینما منتشر شدند. تا جایی که توان مالی ما اجازه داد حق‌التحریرها پرداخت شد اما وقتی بودجه محدود شد، اواخر دهه 80، مجبور شدیم این 3 مجله را در قالب یک مجله به نام «پرنیان» چاپ کنیم. مجله پرنیان نیز چند سال است به صورت الکترونیکی چاپ می‌شود. در زمینه مجله مسئولان استان همکاری نکردند. آن را به تک‌تک مدیران استانی ارائه و شخصا معرفی کردم اما حمایت نکردند. با مسئولان دانشگاه بوعلی سینا گفت‌وگو کرده‌ایم تا این نشریه به صورت علمی - ترویجی منتشر شود و اگر دانشگاه قبول کند، این نشریه با پیش‌قراولی دانشگاه یک منبع معتبر برای هنر و معماری خواهد بود.
 • ایده دانشنامه از کجا آمد؟
استان گیلان در سال 1384 طرحی را با عنوان «دانشنامه فرهنگ و تمدن استان گیلان» آغاز کرد. ما از این طرح الگو گرفتیم و گزینه‌هایی را به آن افزودیم و در سفر اول رئیس‌جمهوری دوره نهم به استان، آن را به استانداری ارائه کردیم اما مورد توجه و حمایت قرار نگرفت. وقتی طرح ما تصویب نشد، دامنه فعالیتمان را در مرحله بعدی گسترش دادیم. در دوره استانداری پیریایی این طرح را در 3 بخش ارائه کردیم که در شورای کارگروه فرهنگی اجتماعی تصویب شد و گفتند بودجه آن را خواهیم داد که ابلاغ هم کردند اما بودجه تخصیص داده نشد.
 • سرنوشت بودجه چه شد؟
مبلغی که به دانشنامه اختصاص داده شده بود برای همایش پیرغلامان حسینی هزینه شد.
 • اما این طرح دوباره مطرح شد...
در دوره معاونت سیاسی امنیتی آقای الهی‌تبار بار دیگر طرح را ارائه کردیم. شاید با تسامح بتوان این پروژه را دانشنامه یا دایره‌المعارف نامید. ما این طرح را وسیع‌تر از آنچه یک دانشنامه است، تعریف کرده‌ و هر آنچه را درباره همدان می‌توان نوشت، در 3 بخش قبل از اسلام، دوران اسلامی و معاصر که شامل 200 سال گذشته است، در نظر گرفته‌ایم. از تمامی دانشنامه‌های کشور الگو گرفته‌ و بهره برده‌ایم. مصاحبه‌های زیادی با علی‌کرم همدانی که مجری دایره‌المعارف بزرگ تهران است، داشته‌ایم و هر هفته کارگروهی در این زمینه جلسه برگزار می‌کند.
 • چه افرادی با شما همکاری می‌کنند؟
از دکتر حسین معصومی درخواست کردیم عضو هیات‌علمی ما باشند و سرویراستاری کار ما را برعهده بگیرند که فرصت نداشتند اما قول دادند سالی چند بار به ما مشاوره بدهند. شورای عالی علمی را تحت عنوان مشاوران شامل پرویز اذکایی، علیرضا ذکاوتی قراگوزلو، علیرضا کمری، جواد محقق و علی محمدی تشکیل دادیم که برای کارهای اساسی از آنها مشورت می‌گیریم. شورای عالی علمی اجرایی را هم در نظر گرفته‌ایم که پس از اختصاص بودجه وارد کار می‌شوند. فعلا خلیل‌اله بیگ‌محمدی، طیبه شایسته، محسن صیفی‌کار، تیمور آقامحمدی و من این وظیفه را بر عهده گرفته‌ایم.
 • شیوه کار به چه صورت است؟
کارها خوانده و با اظهارنظر اعضای شورا تصمیم‌گیری می‌شود. شیوه‌نامه‌های مالی و ویرایشی نیز داریم. حدود 200 مولف و نویسنده را شناسایی کرده‌ایم که از بین آنها هیات تحریریه شکل بگیرد. 10 کارگروه برای این طرح در نظر گرفته‌ایم. بخش کلیات همدان‌شناسی، طبیعت و جغرافیا، تاریخ سیاسی، اقتصاد، بافت اجتماعی، فرهنگ، ادب و هنر، دین، عرفان و ادبیات عربی، سیمای تاریخی استان، مدیریت و انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مدخل‌های قابل پذیرش در این دانشنامه هستند.
 • کدام نهادها با شما همکاری می‌کنند؟
دستگاه‌های مشاور و استانی را فعال کردیم که تنها نباشیم و همه سهیم باشند. بنیاد نخبگان، دانشگاه بوعلی، دانشگاه آزاد، اداره ارشاد، آموزش پرورش، حوزه علمیه، نهاد کتابخانه‌های عمومی، برنامه بودجه و استانداری در این طرح قرار است همکاری کنند.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code