موضوعات
همدان

پیاده‌راه بوعلی را فراموش نکنید

نویسنده: فرزاد سپهر
خیابان بوعلی حد فاصل میدان آرامگاه بوعلی ‌سینا تا میدان مرکزی شهر، یک مسیر پیاده‌راه برای شهروندان همدانی است. این طرح سال گذشته به اتمام رسید و نوروز نیز پذیرای مسافران بود. این پیاده‌راه خواسته‌های کسانی که این مسیر را برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنند، چندان برآورده نمی‌کند. ...
1396/05/21
 خیابان بوعلی حد فاصل میدان آرامگاه بوعلی ‌سینا تا میدان مرکزی شهر، یک مسیر پیاده‌راه برای شهروندان همدانی است. این طرح سال گذشته به اتمام رسید و نوروز نیز پذیرای مسافران بود. این پیاده‌راه خواسته‌های کسانی که این مسیر را برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنند، چندان برآورده نمی‌کند. چند صندلی‌ برای توقف، چند مجسمه و سنگفرش کارهایی است که برای این مسیر تدارک دیده شده، اما جای فضاهایی با کاربری فرهنگی و خدماتی خالی است.
 از طرفی معماری بدنه‌ها یا جداره‌های خیابان بوعلی چندان تغییر نکرده و بهتر است از نو این پیاده‌راه را طبق معماری اصلی آن طراحی کنند. شکل سابق این بدنه‌ها که مسیری خیابانی برای عبور خودروها بود، باید تغییر کند. معماری بومی و سنتی همدان در این خصوص راهگشاست. عکس‌هایی هم هست که می‌تواند جداره‌ها یا بافت اصلی خیابان بوعلی را بازتعریف کند و برای بازسازی باید به آنها توجه کرد. اگر برای فضاهای موجود در مسیر پیاده‌راه بوعلی تعریف درست شهری ارائه نشود، به سرعت آن را دستفروشانی احاطه می‌کنند که بیشتر از حاشیه شهر می‌آیند. وقتی پیاده‌راه را دستفروشان اشغال کنند، علاوه بر مشکلات رفت‌وآمد، موجب سردرگمی عابران پیاده و مغازه‌های جانبی می‌شود و اعتراض هر دو گروه به بساطی‌ها بجا و قابل توجه است. می‌توان فضاهایی را تعبیه کرد تا این کار اقتصادی را مدیران شهری سامان دهند تا در جای خودش قرار بگیرد.
فضاهایی نیز می‌توان برای فروش خوردنی در نظر گرفت تا علاوه بر اداره این فضا، موجب نظارت بهداشتی دستگاه‌های مسئول مانند اداره بهداشت شود و از طرفی پهن‌کردن بساط را نیز منتفی کند. در مسیر پیاده‌راه بوعلی می‌توان بخش میانی یا وسط پیاده‌راه را در بخش‌هایی به عرضه محصولات فرهنگی و هنری دست‌ساز اختصاص داد. می‌توان در فضایی از پیش آماده شده، نمایش خیابانی اجرا کرد، چون گروه‌های نمایشی همدان در اجرای تئاتر خیابانی توانایی و سابقه خوبی دارند. 2 ماشین سیار برقی در پیاده‌راه بوعلی متقاضیان را با پرداخت کرایه جابه‌جا می‌کنند. این خودورها می‌توانند در دو سوی این مسیر حرکت کنند. تردد موتورسیکلت در مسیر پیاده‌راه بوعلی ممنوع است که کمتر به آن توجه می‌شود. ایجاد موانع گفته شده خودبه‌خود مانع تردد این وسیله نقلیه در مسیر پیاده‌راه می‌شود که نگرانی شهروندان را به دنبال دارد. چنانکه گفته شد در صورت نبود مدیریت شهری و با بی‌توجهی به رفع نیازهای فرهنگی در مسیر پیاده‌راه بوعلی، دستفروشان به آن هجوم می‌برند و با این کار عملا شهروندان را تا میدان آرامگاه به حاشیه می‌رانند تا استفاده از پیاده‌راه فقط برای گروهی ممکن شود که پیش‌تر در حاشیه میدان مرکزی شهر بساط پهن می‌کردند.
فضاهای فرهنگی به تبع همین هجوم، عقب‌تر می‌روند. در خیابان بوعلی سینمایی به نام قدس قرار دارد. این سینما با 2 سالن فرصت فرهنگی خوبی در مسیر پیاده‌راه بوعلی ایجاد می‌کند که باید مورد توجه قرار بگیرد. اجرای نمایش خیابانی، تعبیه کافی‌شاپ یا چایخانه، کتابفروشی و مراکز فروش روزنامه و مجله می‌تواند در نزدیکی این سینما ایجاد و از گروه‌های نمایشی حمایت شود. اگر این کار صورت نگیرد، فضاهای فرهنگی در بخش بالایی میدان آرامگاه تا میدان دانشگاه یا جهاد از مرکز شهر عقب می‌نشینند.
پس از گذشت تقریبا 4 ماه از اجرای طرح پیاده‌راه بوعلی، می‌توان آن را آسیب‌شناسی و برنامه‌های بلندمدت شهری را در این محور بررسی کرد. برنامه‌های بلندمدت شهری با اولویت کار فرهنگی موجب می‌شود پروژه‌هایی مانند پیاده‌راه بوعلی ‌سینا راه‌حلی کوتاه‌مدت تلقی نشود و به برنامه‌های طولانی‌تری از نظر مدت زمان اجرایی توجه شود.
فرزاد سپهر
کارشناس ‌ارشد معماری
 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code