موضوعات
همدان

پشت چهره منوچهری

نویسنده: حمید نصرتی‌قانعی‌ همدان- خبرنگار
محله منوچهری در حد فاصل چارباغ شهید رجایی، تقاطع غیرهمسطح سردار شهید سعید قهاری، چارباغ ارتش، چرمسازی و میدان مدرس قرار دارد و با مشکلاتی همچون رعایت نشدن قانون یک‌طرفه بودن خیابان اصلی این محله، رها شدن فاضلاب در رودخانه مجاور محله، پس‌زدگی فاضلاب از شبکه داخل کوچه، آسیب‌دیدن حفاظ گذر‌گاه مکانیزه مخصوص عابران پیاده و دستکاری آن توسط مردم و نبود بهسازی پیاده‌‌رو‌ها مواجه است....
1396/07/25
محله منوچهری در حد فاصل چارباغ شهید رجایی، تقاطع غیرهمسطح سردار شهید سعید قهاری، چارباغ ارتش، چرمسازی و میدان مدرس قرار دارد و با مشکلاتی همچون رعایت نشدن قانون یک‌طرفه بودن خیابان اصلی این محله، رها شدن فاضلاب در رودخانه مجاور محله، پس‌زدگی فاضلاب از شبکه داخل کوچه، آسیب‌دیدن حفاظ گذر‌گاه مکانیزه مخصوص عابران پیاده و دستکاری آن توسط مردم و نبود بهسازی پیاده‌‌رو‌ها مواجه است.
آسفالت‌ریزی نامناسب در کوچه‌ها، روشنایی ضعف معبر اصلی، نداشتن مرکز بهداشتی و تاکسی و تعداد کم اتوبوس‌ها، نظافت نامناسب معابر، وضعیت بد جدول‌های معابر محله و عرض‌ کم پیاده‌رو‌ها و معابر، سرعت‌ بالای خودرو‌ها و نصب نشدن سرعتکاه، پارک خودرو‌ها در پیاده‌رو‌ها و همکاری نکردن مردم در تمیز نگه‌داشتن محیط محله از دیگر معضلات این محله است.

مشکلات و اقدام‌ها
«مراد مستقیمی» از معتمدان محله منوچهری که 37 سال در این محله ساکن است، درباره وجه تسمیه محله به همشهری می‌گوید: این محله در گذشته، روستایی در مالکیت فردی به نام منوچهری بود و بعد افراد دیگر به آن مهاجرت کردند و در آن ساکن شدند و اکنون محله به نام منوچهر‌ی شناخته می‌شود.
وی از مشکلات محله به نبود گاز برای 56 خانوار انتهای محله اشاره می‌کند و می‌گوید: با پیگیری مجمع معتمدان شهر همدان این مشکل حل شد و اتوبوسرانی نیز چندین اتوبوس به محله اختصاص داد.
وی با بیان اینکه اصلاح مشکل پس‌زدگی فاضلاب محله در حال اجراست، عنوان می‌کند: مردم توجهی به یک‌طرفه شدن خیابان‌های اصلی محله (صفوی و عقیل) ندارند و تعدادی از کوچه‌های محله نیز آسفالت‌ریزی شده است که شهروندان در حدود 25 تا 30 درصد برای اجرای آن همکاری کردند.
به گفته وی، 180 خانوار در این محله به دلیل تغییرات طرح تفصیلی مشکلاتی دارند که باید به صورت قانونی حل شود.
«امیر مکرم» دیگر شهروند ساکن در این محله که در خیابان صفوی خیاطی دارد، می‌گوید: شهرداری به نامه‌ای که به امضای اهالی مبنی بر اصلاح جدول‌کشی این خیابان تحویل شهرداری شد، توجه نکرده است. تقاضای ما اصلاح جدول محله از ابتدای خیابان صفوی و نصب پل برای عبور با سهولت خودرو‌ها در سر کوچه قاضی‌خانی بود.
«مجید رشیدی» دیگر ساکن این محله که بیش از 3 دهه در محل ساکن است، از نبود نظافت مناسب در محله و روشنایی بد معبر اصلی (خیابان صفوی) و پارک‌ خودرو‌ها در داخل پیاده‌رو، رعایت نشدن قانون یک‌طرفه این خیابان و ایجاد خطر برای دانش‌آموزان مدرسه بنت‌الهدی گلایه دارد و می‌گوید: باید برای کاهش سرعت خودرو‌ها سرعت‌گیر نصب شود. همچنین این محله به یک مرکز خدماتی ـ درمانی محلی (مرکز بهداشت) نیاز دارد و زباله‌ها هم باید به طور مناسب جمع‌آوری شود.
«محمد قاسمی» دیگر شهروند همدانی هم از نبود تاکسی در محله و تعداد کم اتوبوس در محله شاکی است و می‌گوید: همچنین اغلب پله‌های برقی پل مکانیزه مخصوص عابران پیاده خاموش و بخش عمده سقف یا روپوش پله شکسته است. فردی در ورودی یکی از پله‌ها تکدی‌گری می‌کند که برای محله مناسب نیست، همچنین بیشتر کوچه‌ها آسفالت می‌خواهد که انجام نشده است.

رعایت قانون
رئیس پلیس راهور شهرستان همدان درباره اعمال قانون پلیس در خیابان یک‌طرفه محله هم می‌گوید: نوع طراحی این محله طوری است که معابر به صورت افقی و عمودی به هم راه دسترسی دارند به این دلیل اغلب اهالی قانون یک‌طرفه بودن معابر اصلی خیابان صفوی و عقیل را رعایت نمی‌کنند.
سرهنگ «نعمت‌الله زنگنه» با تأکید بر اینکه از شهروندان ساکن در محله تقاضا شده است برای حفظ ایمنی خود و دیگران این ضوابط را رعایت کنند و پلیس هم با گشت‌زنی اعمال قانون لازم را انجام می‌دهد، عنوان می‌کند: از شهرداری درخواست کردیم برای خروجی از معابر اصلی صفوی و عقیل در ورودی کوچه‌ها تابلوی گردش به راست و گردش به چپ ممنوع را نصب کند تا مردم محله با توجه به علائم ترافیکی نصب شده قانون‌پذیر‌تر رفتار کنند و ترافیک محله کاهش یابد.
معاون اتوبوسرانی و پایانه‌های مدیر‌عامل سازمان مدیریت جابه‌جایی بار و مسافر شهرداری همدان هم درباره تعداد اتوبوس‌های این محله می‌گوید: اکنون مردم این محله از خدمات 6 دستگاه اتوبوس که یک ‌دستگاه اتوبوس مدل 355 و 5 دستگاه اتوبوس مدل 457 بهره‌مند می‌شوند که 2 دستگاه از این اتوبوس‌ها سیستم خنک‌کننده دارد.
«سیدمحمد پور‌وخشوری» می‌افزاید: مسیر تعیین شده برای اتوبوس‌ها هم از میدان مرکزی شهر به سمت میدان‌های امامزاده‌ عبد‌الله و فلسطین، چهار‌راه جانبازان، چارباغ شهید رجایی، تقاطع رو‌گذر سردار شهید سعید قهاری، خیابان‌های صفوی و عقیل، چارباغ شهید رجایی، میدان مدرس، چارباغ جانبازان و بالعکس به میدان مرکزی شهر است.
به گفته وی، در این مسیر 2 دستگاه باجه برای کارت ‌بلیت الکترونیک وجود دارد و مسافت خدمات اتوبوس‌ها هم در این خط به صورت رفت و برگشت 5/8 کیلو‌متر است. همچنین در این مسیر 22 ایستگاه و 8 سایبان تعریف و نصب ‌شده است. وی با اشاره به اینکه در این مسیر عرض خیابان‌ها کم است، می‌گوید: مردم باید در کاهش ترافیک همکاری بیشتری با اتوبو‌سرانی داشته باشند تا رانندگان به سهولت و با سرعت مناسب‌تر‌ی خدمات ارائه دهند.
معاون تاکسیرانی و حمل‌و‌نقل بار درون‌شهری همدان و حومه مدیر‌عامل سازمان مدیریت جابه‌جایی بار و مسافر شهرداری همدان هم می‌گوید: برای محله منوچهری مسیر مشخص و تعدادی تاکسی تعیین شده بود اما مردم محله استقبال نمی‌کنند.
«مهران حاجیان» عنوان می‌کند: اگر هیأت‌امنای مسجد محله یا معتمدان محله تقاضای تاکسی داشته باشند تاکسیرانی همدان آمادگی دارد تا تاکسی مورد‌ نیاز را برای تردد مردم محله تأمین کند. البته با در نظر‌ گرفتن این موضوع که رانندگان تاکسی هم باید در‌آمد داشته باشند.

رودخانه بدون فاضلاب شهر
شهردار منطقه 4 همدان هم می‌گوید: در این محله به طور شبانه‌روزی 15 نفر پاکبان و کارگر خدمات شهری وظیفه نظافت و رفت‌ و روب محله را اعم از نظافت محیط، جمع‌آوری نخاله‌ها و شاخ و برگ‌ها و خالی کردن مخازن برعهده دارند.
«مسعود دهبانی» با بیان اینکه مخازنی برای جمع‌آوری زباله در معابر اصلی محله نصب شده است و در شبانه‌روز 18 تن زباله از محله با 2 دستگاه پرس زباله‌ جمع‌آوری می‌شود، اضافه می‌کند: در کوچه‌های اسلامی، سجاد 2 و پاکیزه آسفالت‌ریزی انجام شده است و 2295 تن آسفالت‌ریزی (2برابر سال قبل) با هزینه 298 میلیون و 300 هزار تومان برای کوچه‌های سوری، خوش‌نیت، گل، پاکیزه، سجاد 2، طالقانی، امام خمینی (ره) و مقابل مدرسه مهر به مساحت حدود 382/5 متر‌مربع انجام شده
 است.
وی با بیان اینکه پیاده‌رو‌سازی چارباغ آزادگان به مساحت 2300 متر‌مربع با هزینه 120 میلیو‌ن تومان، دیوارکشی‌ رودخانه به طول 100 متر با هزینه 435 میلیون ‌تومان اجرا شده است، می‌گوید: هدف اجرای نخستین رودخانه بدون فاضلاب در شهر همدان است که با همکاری آبفا در حال اجراست که برای تحقق این هدف با هزینه 3 میلیون‌ تومان این رودخانه لایروبی شده است.
وی با اشاره به جمع‌آوری بیش از 6648 تن نخاله از زمین‌های بایر محله می‌گوید: طراحی و برآورد اولیه بوستان محله‌ منوچهری به مساحت 3057 متر‌مربع با هزینه بیش از 229 میلیون‌ تومان است.
مدیر آبفای شهرستان همدان نیز درباره رها شدن فاضلاب در رودخانه و پس‌زدگی فاضلاب این محله در برخی کوچه‌ها به همشهری می‌گوید: از سال 93 هر سال برای اصلاح شبکه فاضلاب با هدف افزایش خدمات شهری و کاهش ورود فاضلاب به رودخانه، شبکه جمع‌آوری فاضلاب محله بهسازی و اصلاح شده است.
«حسین آذر‌تکین» با اشاره به اینکه سال قبل 455 متر اصلاح و امسال هم 210 متر اصلاح شبکه اجرا شده است، عنوان می‌کند: هزینه هر متر اصلاح و بهسازی شبکه فاضلاب هم 350 هزار ‌تومان است که بر این مبنا امسال حدود 129 میلیون‌ و 500 هزار ‌تومان برای اصلاح شبکه هزینه‌ شده است. با اجرای 600 متر دیگر اصلاح و بهسازی شبکه فاضلاب، کل فاضلاب محله از رودخانه جمع‌آوری می‌شود و آسفالت‌ریزی محله‌ها‌ی حفاری شده بعد از اصلاح شبکه طبق مجوز‌های دریافت شده با شهرداری است.
«ذبیح‌الله فاضلی» مدیر امور برق منطقه یک شرکت توزیع نیروی برق همدان نیز درباره مشکل روشنایی معبر اصلی این محله (صفوی) می‌گوید: یک مورد نقص روشنایی لامپ در محله با بررسی همکاران رفع اشکال شد و در حال حاضر روشنایی معابر محله کامل است.
وی از شهروندان درخواست می‌کند اگر از مواردی مانند این موضوع اطلاع دارند به واحد 121 خرابی برق گزارش دهند تا اقدام لازم درباره آن انجام شود، چراکه هدف شرکت توزیع نیروی برق افزایش آسایش و امنیت مردم و سهولت تردد از معابر است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code