موضوعات
همدان

پروژه‌هایی که چهره شهر را دگرگون می‌کنند

نویسنده: حمید ‌نصرتی ‌قانعی خبرنگار همشهری -همدان
طرح‌های عمرانی مختلفی مانند ‌پیاده‌راه و تقاطع ناهمسطح سردار شهید حاج‌حسین همدانی در شهر همدان در حال اجر‌است. آخرین وضعیت این طرح‌ها و مشکلات شهری را در گفت وگو با رئیس کمیسیون شهر‌سازی، معماری، فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان پیگیری کرده‌ایم....
1395/10/15
 طرح‌های عمرانی مختلفی مانند ‌پیاده‌راه و تقاطع ناهمسطح سردار شهید حاج‌حسین همدانی در شهر همدان در حال اجر‌است. آخرین وضعیت این طرح‌ها و مشکلات شهری را در گفت وگو با رئیس کمیسیون شهر‌سازی، معماری، فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان پیگیری کرده‌ایم.

 تاخیر در بهره‌برداری
 رئیس کمیسیون شهر‌سازی، معماری، فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان در پاسخ به این سوال همشهری که چرا هنوز پیاده‌راه بوعلی به میدان مرکزی شهر به بهره‌برداری نرسیده است، می‌گوید: شهرداری زمان بهره‌برداری طرح را اوایل زمستان وعده داده بود. اکنون چند‌روزی از این وعده گذشته که طبق نظر مسئولان مجری دلیل آن اجرای اتصال‌های پیاده‌راه به مسیر‌های فرعی مانند سرپل‌یخچال و نصب مبلمان‌ شهری و اجرای نور‌پردازی اعلام شده است.
حمید‌رضا طبی مسرور با بیان این‌که طرح اکنون 98 درصد پیشرفت‌کاری دارد، می‌افزاید: خودرو‌های برقی هم باید برای مسیر تامین شود. با این وصف اجرای این بخش‌ها مقداری زمان‌بر و موعد بهره‌برداری از طرح هم دهه‌فجر تعیین شده است. برای اجرای این طرح تاکنون 6 میلیارد‌تومان هزینه شده است.
وی اضافه می‌کند : ادامه اجرای طرح از حد فاصل میدان مرکزی شهر به میدان 7 تیر و سایت‌تاریخی گردشگری هم با تامین اعتبار مورد نیاز از سوی شهرداری به بعد از سال‌جدید موکول شده است تا شرایط جوی بهتر شود. پیشنهاد داده‌ایم که برای پیاده‌راه در این مسیر به جای سنگ از آجر‌های قزاقی استفاده کنند که تناسب خاص با بافت تپه تاریخی شهر دارد. اعتبار مورد‌نیاز برای اجرای این بخش از طرح حدود 6 میلیارد تومان است.

انتقاد روشندلان
اعتراض‌هایی از سوی روشندلان و جامعه توان‌یابان شهر به طرح پیاده راه وارد است که مسیر تعیین شده برای عبور آنان در طرح اصولی اجرا نشده است. طبی مسرور با استناد به سخنان شهردار همدان مبنی بر این که قبل از اجرای طرح از این عزیزان مشاوره گرفته‌ایم، ادامه می‌دهد: برای عبور سهل و راحت توان‌یابان همه پیاده‌راه همسطح است و تردد برای آنان سخت نیست. برای افراد با نیاز پزشکی هم صندلی چرخ‌دار در مسیر موجود است. همچنین اگر شهروندی با خودروی شخصی بخواهد بیمار با فوریت پزشکی را به طرح وارد کند ممانعتی نمی‌شود و این استثنا فقط برای افراد با فوریت پزشکی قابل اجرا است.
وی اضافه می‌کند : انتقال واحد‌های خدماتی درمانی هم به مرور انجام می‌شود و شهروندان نباید نگران این موضوع باشند. در دفترچه تعرفه سال آینده عوارض شهرداری انتقال این مراکز و ساخت آنها در مکانی دیگر را با تخفیف پیش‌بینی خواهیم کرد که منتظر ارائه پیشنهاد شهرداری در‌این‌باره هستیم.

 تقاطع ناهمسطح سردار شهید همدانی
رئیس کمیسیون شهر‌سازی، معماری، فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان درباره تقاطع ناهمسطح سردار شهید همدانی، می‌گوید: این تقاطع در مرحله اجرای چال‌‌شمع‌ها و پایه‌‌‌ها است. بر‌آورد اولیه طرح 54‌میلیارد تومان است که تاکنون برای آن 12 میلیارد‌تومان هزینه شده و طرح هم 15 درصد پیشرفت‌کاری دارد. طرح با بهره‌برداری در سال آینده بار ترافیکی محور‌های ورودی همدان به آرامگاه‌ با‌با‌طاهر، تقاطع ناهمسطح سردار شهید سعید قهاری(آیت‌الله نجفی)، پل غدیر و ترمینال روستایی و پایانه بزرگ شهر را روان‌سازی می‌کند .
وی با بیان این‌که این طرح در 2 طبقه ساخته خواهد شد، اضافه می‌کند : اگر اکنون فقط نمود طرح در حد اجرای تعدادی زیادی میلگرد و چال‌های حفر شده است به دلیل مقتضیات فنی است که به ظاهر سرعت کار را کم کرده است. وقتی به مرحله رمپ‌ها و اجرای عرشه‌ها، راست‌گرد و چپ‌گرد‌ها برسد پل بهتر در دید عموم قرار می‌گیرد.

 مرتفع‌سازی
طبی مسرور در پاسخ به این سوال که با صدور مجوز افزایش ارتفاع بنا‌ها، خانه‌های مردم از روشنایی روز بی‌بهره شده‌اند و این سایه‌اندازی‌ها موجب نارضایتی مردم شده است، می‌گوید: اصول فنی شهر‌سازی در ساخت‌ بنا‌ها باید رعایت شود تا برای مردم مشکل ایجاد نکند. افزایش ارتفاع به طور طبیعی موجب ایجاد این مشکل برای مردم نمی‌شود چرا که بر اساس عرض معابر این افزایش ارتفاع‌ها امکان‌پذیر است.
به گفته این عضو شورای اسلامی شهر، برای مدیریت بهتر این موضوع و برای پیشگیری از مرتفع‌سازی بی‌دلیل در شهر و افزایش ارزش افزوده املاک شهروندان، معاونت شهر‌سازی و معماری شهرداری همدان در ورودی شهر و مجاور چارباغ‌آیت‌الله نجفی زمین‌هایی را تفکیک کرده که شهروندان و سرمایه‌گذاران بتوانند در آن بنا‌های بلندمرتبه بسازند.

 بازگشایی معابر
طبی مسرور درباره بازگشایی معابر می‌گوید: این موضوع هر سال طبق خواسته و پیشنهاد مدیران شهرداری مناطق به عنوان اولویت‌ آنان در دفترچه تعرفه عوارض شهری لحاظ می‌شود تا بار ترافیکی شهر مدیریت شود. امسال هم در محدوه خیابان‌های طالقانی، فرهنگ، خضر، کوی محمدیه، دیزج، سیلو، سنگ‌شیر و مانند این بازگشایی معبر انجام شده است. برای سال آینده هم باید شهرداری پیشنهاد خود را در این‌باره ارائه کنند تا قبل از بستن بودجه سال‌آیند در ماه بهمن همه اولویت‌های شهری پیش‌بینی شود.
رئیس کمیسیون شهر‌سازی، معماری، فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان ادامه می‌دهد: شهرداری در رکود مالی قرار دارد و نمی‌تواند ما به ازای تملک‌ها هزینه نقدی بپردازد اما می‌تواند با تخفیف پروانه و ایجاد ارزش افزوده این کار را مدیریت کند که تاکنون هم این فرایند طی شده است. در برخی موارد هم هزینه نقدی را پرداخت کرده است. ضمن این که معوض ملک هم به افراد داده است یا افرادی در شهر املاکی در سایر مناطق داشتند که برای ساخت آن توافق‌های قانونی شده است.
وی درباره مسدود بودن دایره سوم شهر می‌گوید: طرح‌های کلان از سوی شورای عالی شهر‌سازی مصوب می‌شود. ساخت این مسیر را هم چند بار مدیریت شهری همدان به شورای عالی شهر‌سازی اعلام کرده اما رد کرده‌اند. نباید درباره باز‌گشایی دایره سوم شهر عجله کرد. شرایط مالی شهر و رکود بر در‌آمد مدیریت شهری بعد از سال‌ها موجب شده تا بلوار بعثت به طور کامل به عرض ۷۵ متری نرسد. شهروندان در این محدوده شهر برای ساخت‌و ساز‌ها بلاتکلیف هستند و نباید این مشکل به سایر مناطق شهر تسری داده شود.

   تداخل بافت شهری با بافت روستایی
 عضو شورای اسلامی شهر همدان درباره تداخل بافت شهری با بافت روستایی می‌گوید: با توسعه شهر همدان روستا‌های مجاور شهر داخل دایره شهر قرار گرفته‌اند اکنون در حقیقت دیوار به دیوار محدوده شهر هستند در حالی که باید طبق قانون، این محدوده کاملا از شهر جدا باشد. اکنون در مناطقی از شهر فقط یک خیابان یا یک کوچه جدا‌کننده محدوده شهری با روستا‌های مجاور همدان است.
طبی مسرور با بیان این‌که افراد ساکن در این محدوده‌‌ها همه امور خود را با مجوز‌های روستایی انجام می‌دهند و از آن سو خواهان دریافت خدمات عمومی شهر‌ها هستند، اضافه می‌کند : طبق قانون این کار برای شهرداری امکان‌پذیر نیست.
رئیس کمیسیون شهر‌سازی، معماری، فنی و عمرانی شورای اسلامی شهر همدان اظهار می‌کند : پیشنهاد شورا و مدیریت شهری همدان به شورای عالی شهر‌سازی الحاق این فضا‌ها به محدوده شهر همدان است. اگر این اتفاق رخ ندهد به وضوح ناموزونی شهر‌سازی در همدان مشکل‌ساز می‌شود. به این شکل که در روستا‌های مجاور شهر که فقط یک خیابان یا کوچه از شهر فاصله دارند،( قاسم‌آباد، علی‌آباد، مزدقینه، فقیره) روستاییان فقط مجوز ساخت بنا تا 2 طبقه دریافت می‌کنند و در همان محیط و با فاصله چند خانه شهروندان اجازه دارند بنا‌های مرتفع‌تر بسازند. راه‌حل این مشکل افزوده شدن این مناطق به شهر است تا تناقص موجود حل شود.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code