موضوعات
همدان

پای چک برگشتی در کفش همدان

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
همدان در تولید کفش زنانه در کشور پیشرو است اما کاهش سرمایه وصول نشدن چک‌های خریداران و واردات کالاهای قاچاق باعث شده است که تولیدکنندگان این حوزه با چالش روبه‌رو شوند...
1396/09/07
همدان در تولید کفش زنانه در کشور پیشرو است اما کاهش سرمایه وصول نشدن چک‌های خریداران و واردات کالاهای قاچاق باعث شده است که تولیدکنندگان این حوزه با چالش روبه‌رو شوند.

مشکل چک
یک تولیدکننده کفش در همدان در گفت‌و‌گو با همشهری اظهار می‌کند: حدود 49 سال است که به تولید کفش مشغولم، ابتدا با 4 نفر فعالیت خود را آغاز کردم و با دریافت 50 میلیون تومان تسهیلات از صندوق کارآفرینی و امید و تأمین نقدینگی از مبادی دیگر با حدود 120 میلیون تومان تعداد کارگران خود را به 20 نفر رساندم. تولید روزانه ما اکنون از 25 جفت به 200 جفت در روز رسیده است.
حمید نادری می‌افزاید: امروز به دلیل برگشت خوردن چک‌های مشتریان با مشکلات بسیاری مواجهیم، زیرا با افرادی که چک بلامحل می‌کشند برخورد قاطع صورت نمی‌گیرد.
وی با تأکید بر اینکه چک‌های برگشتی نفس تولید کفش را در سینه حبس کرده است، ادامه می‌دهد: وقتی چک برگشت می‌خورد، همه برنامه‌ریزی برای تولید به هم می‌خورد.  نادری اظهار می‌کند: برخی از تولیدی‌ها همه سرمایه‌ای که دارند بیش از 20 میلیون تومان نیست. با برگشت خوردن چک‌های مشتریان تولیدی‌های ضعیف‌تر که تعداد کارگر کمتری دارند با مشکل مواجه می‌شوند و توان ادامه کار ندارند.  
این تولیدکننده با بیان اینکه باید بانک‌ها تدبیری برای صدور دسته چک بیندیشند و مجلس شورای اسلامی نیز قانون مستحکمی را برای جلوگیری از صدور چک بلامحل وضع کند، می‌افزاید: چک را بدون پشتیبان صادر می‌کنند و زمانی که به مشکل می‌خورد تولیدکنندگان در دادگاه تجدید نظر چندان دست بالا ندارند. چک‌های برگشتی در دادگاه‌های حل اختلاف به تقسیط کشیده می‌شود، اما همین نیز با به تعویق افتادن اقساط مواجه خواهد شد.

کفش چینی
نادری می‌گوید: وجود کالاهای چینی که همچنان وارد کشور می‌شود باعث ایجاد اخلال در روند تولید شده است. حق بیمه 5 کارگر به بالا را باید کارفرما به طور کامل پرداخت کند که هزینه تولید را افزایش می‌دهد. این شرایط باعث شده است که تولید کفش توجیه اقتصادی خود را از دست
بدهد.  وی با اشاره به اینکه بانک‌ها زمانی که پرداخت اقساط به تعویق می‌افتد رفتار مناسبی ندارند، می‌گوید: این در حالی است که بازرس بانک در محل تولید حاضر می‌شود و با چشمان خود میزان تولید و کارگران را می بیند، اما باز هم به عنوان خاطی با افراد برخورد می‌کند.

کارگاه‌های غیرمجاز
این تولیدکننده کفش با بیان اینکه در حال حاضر بیش از400 کارگاه کفاشی بدون مجوز در همدان در حال فعالیتند، ادامه می‌دهد: پیگیری لازم برای قانونمند کردن این واحدها صورت نمی‌گیرد.  وی اضافه می‌کند: در مناطقی چون حصار امام (ره)، شاه‌پسند، جاده مزدقینه و خضر کارگاه‌های غیرمجاز فعالیت می‌کنند و استدلال مسئولان برای برخورد با این کارگاه‌ها این است که جلوگیری از فعالیت آنان باعث افزایش آمار بیکاری می‌شود.

سرمایه در گردش
یک تولیدکننده دیگر کفش در استان همدان در گفت‌و‌گو با همشهری با اشاره به اینکه مشکل عمده تولیدکنندگان سرمایه در گردش است، ادامه می‌دهد: ما حدود 11 ماه فعالیت داریم. در حال حاضر هزینه یک ماه 20 کارگر در یک کارگاه تولیدی حدود 20 میلیون تومان است.
علی راجی اظهار می‌کند: امروز فروش محصولات با دریافت چک از سوی خریدار انجام می‌شود که همین مسأله نیاز به سرمایه در گردش را افزایش می‌دهد. امروز مواد اولیه به صورت نقد یا حداکثر 3 ماهه خریداری می‎شود، اما فروش محصولات حداقل با دریافت چک 6 ماهه انجام می‌شود. فاصله 3 تا 4 ماه بین وصول مطالبات برای تولیدکنندگان مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد.
این تولیدکننده با اشاره به اینکه دستمزد کارگران به صورت هفتگی و نقدی پرداخت می‎شود، می‌گوید: تسهیلات باید به کارگاه‌های واقعی برسد، چراکه دیده شده یکی از کارگاه‌ها در حصار که 100 میلیون تومان تسهیلات ارزان‌قیمت دریافت کرده تعطیل شده است و فعالیتی نمی‌کند.

تکنولوژی‌ روز
راجی با بیان اینکه خرید تجهیزات لازم برای کارگاه‌های تولید کفش ریسک بالایی دارد، ادامه می‌دهد: امروز ما به تکنولوژی‌های روز نیاز داریم و باید برای افزایش سرعت تولید و بهبود کیفیت به آن روی بیاوریم.  وی اضافه می‌کند: این تکنولوژی‌ها به راحتی قابل وارد کردن است، اما حضور متخصصان و خدمات پشتیبانی این دستگاه‌ها در داخل کشور بسیار سخت و پر هزینه است و به همین دلیل نمی‌توان به آن روی آورد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code