موضوعات
همدان

ورزش همدان روی دوش خبرنگاران

نویسنده: علیرضا صفی‌زاده خبرنگار -همدان
جامعه ورزش بیش از دیگر اقشار از خبرنگاران انتظار دارند که صدای آنها باشند. مدیران از یک سو و قهرمانان و نخبگان ورزش از دیگر سو، همه از رسانه‌ها و خبرنگاران انتظار یاری دارند....
1396/05/18
جامعه ورزش بیش از دیگر اقشار از خبرنگاران انتظار دارند که صدای آنها باشند. مدیران از یک سو و قهرمانان و نخبگان ورزش از دیگر سو، همه از رسانه‌ها و خبرنگاران انتظار یاری دارند.
به اعتقاد بسیاری، خبرنگاران ورزشی نقش مهمی در پیشرفت ورزش دارند اما باید دید خبرنگاران همدان چه دیدگاهی در خصوص جایگاه خود در ورزش استان دارند.

حمایت از قهرمانان
حامد صیفی خبرنگار روزنامه «همدان ‌پیام» در خصوص نقش رسانه‌ها در ورزش می‌گوید: رسانه‌ها به‌ عنوان بخشی از ساختار نوین جامعه در تمامی کشورها نقش حساس و مهمی را در زمینه‌های مختلف از جمله ورزش ایفا می‌‎کنند.
وی ادامه می‌دهد: مطبوعات آگاهی عامه جامعه را در قبال ورزش واقعیت می‌بخشند. مطبوعات ورزشی قهرمان می‌سازند و قهرمانان را به عنوان الگو و اسطوره در جامعه مطرح می‌کنند. برای مثال، مردمی بودن و شخصیت بی‌نظیر جهان پهلوان تختی زمینه ماندگاری او را فراهم کرد اما در اینجا نباید از نقش بی‌بدیل رسانه به راحتی گذشت.
صیفی در خصوص نقش خود در ورزش استان می‌گوید: در مدت 8 سال فعالیت در رسانه ورزش استان، همواره سعی بر این داشته‌ام که حمایت از قهرمانان دیدگاه حاکم بر کارم باشد.

نقد‌های غیرمنصفانه
مجتبی دی‌آبادی، خبرنگار «خبرگزاری فارس»، در خصوص نقش خبرنگاران و رسانه‌های همدانی در ورزش همدان می‌گوید: به عنوان کسی که  11 سال است در عرصه ورزش استان قلم می‌زند باید بگویم امروز جامعه ورزشی‌نویسان همدانی به سمتی رفته است که نقشی تأثیرگذار در ورزش استان ندارد. این به سبب از بین رفتن اعتماد به خبرنگاران حوزه ورزش است که برای برطرف شدن آن باید تمهیداتی از سوی انجمن ورزشی‌نویسان استان و دستگاه ورزش اتخاذ شود.
وی ادامه می‌دهد: با ورود شبکه‌های مجازی مانند تلگرام به چرخه اطلاع‌رسانی و گرایش خبرنگاران ورزشی‌نویس استان به آنها، شرایطی رقم خورده است که دیگر شاهد انتشار گزارش‌های سازنده و نقد‌های منصفانه در رسانه‌های استان نیستیم و تنها به یک خبر کوتاه یا نقد‌های دو خطی منصفانه و غیرمنصفانه پرداخته می‌شود.
دی‌آبادی ادامه می‌دهد: در این میان عملکرد تعدادی از ورزشی‌نویسان مورد انتقاد است که چرا آن‌طور که باید حافظ رسالت قلمی که در دست دارند، نیستند و راه‌های غیراصولی را ترجیح می‌دهند. وی در خصوص اینکه آیا به عنوان یک خبرنگار توانسته‌اید نقش خود را در ورزش همدان به خوبی ایفا کنید، می‌گوید: در طول این 11 سال حضور خود در جامعه ورزش‌نویسان استان، بدون هیچ چشمداشتی، تنها برای توسعه و اعتلای ورزش استان تلاش کرده‌ام. در این میان شاید با بی‌مهری مواجه شده باشم اما همیشه با انگیزه بسیار بالا تنها با هدف خدمت به جامعه ورزش قدم برداشته‌ام.  

نقد محتاطانه
خبرنگار «خبرگزاری تسنیم» نیز در این خصوص می‌گوید: متاسفانه نقش خبرنگاران همدانی در ورزش همدان زیاد نیست و تعداد خبرنگاران ورزشی در استان محدود است. همچنین، ورود مدیران دولتی و سیاسی به عرصه مدیریت ورزشی باعث شده است برخی از همکاران کمی در نقد محتاط شوند.
محمد حسامی در خصوص نقش و تاثیر خود در ورزش استان به عنوان یک خبرنگار می‌گوید: تلاشم این بوده که  بتوانم نقشی هر چند کوچک در پیشرفت ورزش استان داشته باشم و از آن مهم‌تر طوری عمل کنم که در آینده شرمنده وجدان خودم نباشم.

زبان مردم
محمدرضا بهرامی‌صفت خبرنگار «خبرگزاری مهر» نیز در این خصوص می‌گوید: نقش رسانه و مطبوعات در دنیای امروز انکارناپذیر است و خبرنگاران در تمامی حوزه‌ها از سیاست، فرهنگ، هنر و اقتصاد تا ورزش نقش بسیار مهمی در پیشرفت و آگاهی جامعه دارند.
 به‌ نوعی قلم خبرنگاران می‌تواند زبان مردمی باشد که نمی‌توانند با مسئولان ارتباط برقرار کنند. وی ادامه می‌دهد: ورزش در تمامی دنیا یکی از مهم‌ترین مسائل است. امروزه دیپلماسی ورزشی وجود دارد و می‌بینیم رئیس‌جمهوری یک کشور مسابقات ورزشی
را از نزدیک تماشا می‌کند که این موضوع اهمیت بالای ورزش را نشان می‌دهد. این خبرنگار اظهار می‌کند: در همدان خبرنگاران ورزشی نقش بسیار مهمی در اطلاع‌رسانی و پیشرفت ورزش استان دارند که در کمتر استانی این موضوع دیده می‌شود. همه رسانه‌های رسمی و مطبوعات محلی استان ‌همدان از خبرنگاران حرفه‌ای و صرفا ورزشی‌نویس بهره می‌برند که این موضوع باعث شده است حساسیت روی ورزش استان دوچندان شود.
 وی ادامه می‌دهد: ارتباط روابط عمومی اداره‌ کل ورزش و جوانان استان ‌همدان با خبرنگاران ورزشی استان بسیار نزدیک و دوستانه است.
همین موضوع باعث شده است کوچک‌ترین اتفاق ورزشی استان‌ در تمامی خبرگزاری‌های رسمی و پایگاه‌های خبری و همچنین روزنامه‌های محلی استان ‌همدان به ‌طور گسترده بازتاب پیدا کند و صدای ورزشکاران به گوش مسئولان و مدیران ارشد دستگاه ورزش برسد.

موتور محرک
بهرامی‌صفت تصریح می‌کند: قلم خبرنگاران ورزشی استان موتور محرکی برای ورزش همدان است تا روز به ‌روز شاهد پیشرفت و ارتقای ورزش پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین باشیم. وی در خصوص نقش و تاثیر خود در ورزش استان به عنوان یک خبرنگار می‌‌گوید: رسالت یک خبرنگار این است که صدای مردمی باشد که نمی‌توانند صدایشان را به گوش مسئولان برسانند. او باید با عدالت و انصاف دست ‌به ‌قلم ببرد و هیچ‌ چیزی مانع این نشود که صدای مردم را به گوش مسئولان برساند.
این خبرنگار ورزشی اظهار می‌کند: از روزی که وارد این حرفه شده و قلم ‌به ‌دست گرفته‌ام، سعی کرده‌ام برای رضای خدا و مردم قلم بزنم و مشکلات ورزش همدان را از کمبود امکانات و زیرساخت‌ها تا عدم ‌حمایت از استعدادهای ورزشی ناب پیگیری کنم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code