موضوعات
همدان

ورزش تویسرکان بدون قهرمان

نویسنده: علیرضا صفی‌زاده خبرنگار -همدان
شهرستان تویسرکان ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ورزش همگانی و پیاده‌روی دارد، اما در چند سال اخیر نتوانسته در عرصه‌های ملی و فراملی حرفی برای گفتن داشته باشد. این شهرستان مانند سایر شهرستان‌های استان هنوز نتوانسته است در جذب حامیان مالی به ورزش موفق باشد....
1396/06/22
شهرستان تویسرکان ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ورزش همگانی و پیاده‌روی دارد، اما در چند سال اخیر نتوانسته در عرصه‌های ملی و فراملی حرفی برای گفتن داشته باشد. این شهرستان مانند سایر شهرستان‌های استان هنوز نتوانسته است در جذب حامیان مالی به ورزش موفق باشد.

فعالیت3 هزار ورزشکار
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان تویسرکان می‌گوید: در این شهرستان بیش از 3 هزار ورزشکار ساماندهی‌شده فعالیت می‌کنند که نزدیک به یک‌سوم این آمار را ورزشکاران ساکن روستاها تشکیل می‌دهند.
علی حقیقی می‌افزاید: با این حال در بیشتر هیأت‌های ورزشی تویسرکان، ورزش قهرمانی و قهرمان‌پروری مغفول مانده است و بیشتر ورزشکاران شهرستان صرفا تا قهرمانی استان رشد می‌کنند و رسیدن به تیم‌های ملی برای ورزشکاران تویسرکانی سخت شده است.

فعال نبودن باشگاه‌ها
وی تصریح می‌کند: فعال نبودن باشگاه‌های ورزشی در شهرستان و غیبت ورزشکاران بومی در مسابقات لیگ‌های کشور سبب شده است ورزشکاران تویسرکان کم‌فروغ باشند و به سطح اول ورزش کشور و فراتر از آن معرفی نشوند.  حقیقی می‌افزاید: در این شهرستان، گلبالیست‌ها و کبدی‌کاران فعالی حضور دارند که عضو تیم ملی هستند. در رشته کشتی هنوز سالن مجهز و کارآمدی در اختیار کشتی‌گیران قرار نگرفته است تا ظرفیت‌های این رشته ورزشی شناسایی شود و در برخی رشته‌ها هم ورزشکاران این رشته ورزشی با کمبود فضای اختصاصی مواجهند.

نبود سالن
رئیس اداره ورزش و جوانان تویسرکان می‌گوید: دهستان‌های شهرستان تویسرکان و روستاهای بالای 1500 نفر جمعیت باید از سالن‌های ورزشی و فرهنگی برخوردار باشند. اکنون فقط روستای سید شهاب به عنوان یکی از پر جمعیت‌ترین روستاهای شهرستان تویسرکان از سالن ورزشی برخوردار است و دیگر روستاهای بالای 1500 نفر جمعیت شهرستان سالن ورزشی ندارند.
وی بیان می‌کند: سپاه پاسداران در سال‌های اخیر به مقوله ساخت سالن‌های ورزشی در روستاهای تویسرکان ورود پیدا کرده، اما هنوز مراحل اجرایی این طرح‌ها تکمیل نشده‌ است.

 ساخت زورخانه
حقیقی با اشاره به اینکه طرح ساخت زورخانه تویسرکان به دلیل کمبود اعتبار تقریبا به حالت تعطیل درآمده است، می‌افزاید: تویسرکان همچنین نیازمند یک خوابگاه ورزشی با ظرفیت بالای جمعیتی است، اما اکنون خوابگاه ورزشی واقع در طبقه بالای استخر شنای تویسرکان فقط ظرفیت پذیرایی از 30 نفر را دارد.  رئیس اداره ورزش و جوانان تویسرکان اضافه می‌کند: طرح‌های ملی مجتمع ورزشی بانوان، سالن ورزش باستانی و خوابگاه ورزشی تویسرکان در اولویت طرح‌های عمرانی حوزه ورزش شهرستان تویسرکان قرار دارند. سرانه فضای ورزشی در شهرستان تویسرکان با توجه به برخورداری از 27 مکان ورزشی، برای هر نفر به صورت سرباز 55 سانتیمتر مربع و فضای سرپوشیده 22 سانتیمتر مربع است.
وی از آغاز به کار سالن ورزشی سرپوشیده و چند منظوره مجتمع بانوان تویسرکان خبر می‌دهد و می‌گوید: استخر شنای این مجموعه از 50 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و چمن مصنوعی آن از پیشرفت قابل توجهی برخوردار نیست.

موفقیت ورزشکاران
حقیقی با اشاره به اعزام‌های متعدد ورزشکاران شهرستان تویسرکان در رشته‌های مختلف به مسابقات استانی، کشوری و بین‌المللی می‌گوید: سلمان تیموری در رشته ورزشی سه‌گانه موفق به کسب عنوان قهرمانی آسیا شد و سمیه قمری نیز عنوان قهرمانی جهان در رشته کیک بوکسینگ را به خود اختصاص داد و میلاد سوری همراه تیم ملی گلبال نایب‌قهرمان آسیا شد.  وی اظهار می‌کند: مسائل مربوط به توسعه ورزش‌های همگانی با توجه به نقش اساسی آن در ایجاد نشاط و روحیه در همه گروه‌های سنی همواره در رأس اولویت‌های دولت قرار دارد و با در نظر گرفتن نقش ورزش در ارتقای سطح سلامت جسم و روان، برگزاری همایش‌های بزرگ ورزشی به نوعی یک ضروت است.
رئیس اداره ورزش جوانان تویسرکان اضافه می‌کند: در مجموع 3736 ورزشکار بیمه شده در شهرستان تویسرکان داریم که 861 نفر آنها بانو هستند.

 استعدادیابی
حقیقی به اجرای طرح استعدادیابی در رشته‌های ورزشی مانند کشتی و کبدی در آینده‌ای نزدیک در مدارس شهرستان تویسرکان اشاره و اظهار می‌کند: براساس تفاهم‌نامه‌ای که با اداره‌های هلال احمر، آموزش‌وپرورش، نیروی انتظامی و شبکه بهداشت و درمان تویسرکان منعقد شده، کلاس‌های اوقات فراغت در رشته‌های ژیمناستیک، جودو، کونگ‌فو، تکواندو و کشتی در برخی سالن‌های ورزشی شهرستان برگزار می‌شود. وی تصریح می‌کند: از میزبانی مسابقات ورزشی در شهرستان تویسرکان استقبال می‌کنیم، اما با توجه به امکانات موجود در حال حاضر توانایی میزبانی از مسابقه‌های ورزشی در رشته‌هایی مانند کبدی جوانان، گلبال، دوچرخه سواری، کشتی، والیبال و بسکتبال بانوان و ژیمناستیک را داریم.

افتتاح استخر بانوان
حقیقی با اشاره به بازدید مشاور وزیر ورزش و جوانان از پروژه‌های مجموعه ورزشی بانوان و خوابگاه ورزشی شهرستان می‌افزاید: تکمیل استخر شنای سرپوشیده بانوان از مجموعه ورزشی بانوان مهم‌ترین پروژه ماست، این پروژه که از سال 87 نیمه‌کاره مانده یکی از مطالبات جدی بانوان شهرستان به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه استخر شنای سرپوشیده بانوان تا پایان سال 96 بهره‌برداری می‌شود، می‌گوید: خوابگاه ورزشی پروژه‌ای بسیار ضروری برای شهرستان است و این پروژه به نیاز همه بخش‌های ورزشی شهرستان پاسخ می‌دهد و فرماندار شهرستان برای تکمیل آن قول مساعد داده است.  رئیس اداره ورزش جوانان تویسرکان از افتتاح نمایندگی اداره ورزش و جوانان در شهر فرسفج در مرکز بخش قلقل‌رود خبر می‌دهد و اظهار می‌کند: محل این نمایندگی را شهرستان تویسرکان و نیروی انسانی آن را نیز اداره‌کل ورزش و جوانان استان تأمین خواهند کرد.  وی با تأکید بر اینکه بخش عمده سالن‌های ورزشی تویسرکان امسال تعمیر و تجهیز می‌شود، می‌گوید: خوشبختانه امسال از سوی فرمانداری برای مجموعه ورزشی جدید و قدیم و زمین فوتبال شهر سرکان نیز اعتباراتی در نظر گرفته شده است.

پیشینه تویسرکان
حقیقی قدمت شهرستان را در فعالیت‌های ورزشی بالا می‌داند و می‌افزاید: شهرستان ما در 50 سال گذشته قهرمانان ورزشی زیادی داشته است. تلاش ما برگرداندن ورزش تویسرکان به جایگاه خودش است، البته برای این امر نیازمند کمک مردم هستیم.
وی تقویت روحیه همبستگی و هماهنگی بیشتر مردم را از نتایج توجه به ورزش همگانی به‌ویژه پیاده‌روی عنوان و اظهار می‌کند: امروزه همه به نقش ورزش‌های همگانی در ایجاد بستری منسجم و هماهنگ در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی آگاه هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code