موضوعات
همدان

همدان و صنعت تخم‌مرغ

نویسنده:
سرانه تولید تخم مرغ در همدان 9کیلوگرم است.
1396/07/17
به گزارش ایسنا، «محمد نظرپور» با تأکید بر اینکه شعار امسال روز جهانی تخم‌مرغ «تغذیه مناسب، شادابی و سلامتی» است، اظهار کرد: تخم‌مرغ منبع غنی از پروتئین، ویتامین و املاح ضروری و یک ماده غذایی مهم، ارزان و باکیفیت است.
وی با بیان اینکه ارزش بیولوژیک تخم‌مرغ 63/7 درصد بوده که نسبت به سایر تولیدات دامی بالاتر است، تصریح کرد: سرانه مصرف تخم‌مرغ در همدان 190 عدد در سال است.
نظرپور بیان کرد: در استان همدان یک واحد مرغ مادر تولیدکننده جوجه یک روزه مرغ تخم‌گذار با ظرفیت 35 هزار قطعه فعال است.
وی تصریح کرد: 44 واحد پرورش مرغ تخم‌گذار با ظرفیت یک میلیون و 580 هزار قطعه در استان فعالیت دارند که یک واحد 150 هزار قطعه‌ای در تویسرکان و 14 واحد با ظرفیت 381 هزار قطعه در ملایر وجود دارد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به فعالیت یک واحد 103 هزار قطعه‌ای پولت در استان بیان کرد: در بخش تولید تخم‌مرغ برای 900 نفر در استان اشتغال ایجاد شده است.
نظرپور گفت: 8 کارخانه تولید مایع پاستوریزه تخم‌مرغ و 3 کارخانه پودر تخم‌مرغ با ظرفیت روزانه 5 تن در کشور وجود دارد که یک واحد آن در همدان قرار گرفته است که 90 تن تخم‌مرغ در روز جذب می‌کند.
وی با اشاره به فعالیت یک واحد تولید پودر تخم‌مرغ در تویسرکان اظهار کرد: این واحد ظرفیت 540 تن پودر تخم‌مرغ و هزار تن بسته‌بندی را در سال داراست.
نظرپور با تأکید بر اینکه در سال گذشته 16 هزار و 200 تن تخم‌مرغ در استان تولید شده است، تصریح کرد: سالانه 20 هزار تن تخم‌مرغ در استان نیاز است که سال گذشته بیش از 16 هزار تن و در 6 ماه نخست امسال نیز 9200 تن تخم‌مرغ در استان تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 38 درصد افزایش داشته است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به برگزاری برنامه‌های روز جهانی تخم‌مرغ در استان یادآور شد: اجرای برنامه در 2 مدرسه در شهرستان همدان و ملایر و برگزاری مسابقه نقاشی تخم‌مرغ در بین مردم از جمله برنامه‌های این روز است.  وی گفت: توسعه واحدهای تخم‌گذار در سیاست‌های استان نیست، بلکه کیفی کردن، تجهیز، نوسازی و بهینه‌سازی واحدهای موجود در برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code