موضوعات
همدان

همدان؛ معدن بهترین معادن

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
مواد معدنی استان همدان می‌تواند آورده بسیاری برای تولید و اشتغال داشته باشد. با این حال، ضریب اشتغال در بخش معدن فقط 13 درصد است....
1396/06/19
مواد معدنی استان همدان می‌تواند آورده بسیاری برای تولید و اشتغال داشته باشد. با این حال، ضریب اشتغال در بخش معدن فقط 13 درصد است.

28 نوع ماده معدنی
معاون امور معادن و اکتشاف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان در گفت‌و‌گو با همشهری با بیان اینکه 28 نوع ماده معدنی در استان همدان شناسایی شده که 36 درصد مواد معدنی کشور را شامل می‌شود، اظهار می‌کند: به عبارت دیگر، همدان دارای معادن سنگ تزیینی، سنگ آهن، دولومیت، آندالوزیت شیست، فلدسپات و سایر فلز‌ها و کانی‌هایی است که بعضی از آنها در کشور منحصر به فرد هستند و از نیازهای اساسی محسوب می‌شوند.
محمد خاکی می‌افزاید: وجود توده‌های نفوذی گرانیتی، گابرویی و سنگ‌های دگرگونی هورنفلس همدان را جزو غنی‌ترین استان‌ها به لحاظ تشکیل سنگ‌های تزیینی گرانیتی قرار داده است.  معادن آندالوزیت شیست نیز که برای تولید آجرهای نسوز کاربرد دارد، در استان همدان موجود است و می‌تواند برای کشور مثمر باشد و میزان واردات را در این حوزه کاهش دهد.
وی اظهار می‌کند: اقدامات اکتشافی انجام شده حاکی از آن است که ذخایر به نسبت مناسبی از انواع سنگ‌های مرمریت و تراورتن در استان وجود دارد. البته اینها همه ظرفیت‌های استان در این زمینه نیستند و می‌توان در مورد موارد مختلف به طور جداگانه صحبت کرد.

سنگ آهن
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه در حال حاضر در استان همدان ظرفیت استخراج سنگ آهن به بیش از یک میلیون تن می‌رسد، ادامه می‌دهد: اکتشافات ژئوشیمیایی و ژئوفیزیکی انجام شده در استان همدان نشان می‌دهد که برخی از مناطق استان دارای منابع معتنابهی آهن با خلوص بالا هستند.
خاکی با بیان اینکه با انجام مطالعات مناسب روی زنجیره تولید آهن می‌توان دریافت ارزش افزوده‌ای که از تبدیل دانه‌بندی به کنسانتره به دست می‌آید 36 درصد افزایش می‌یابد، می‌افزاید: اگر سنگ آهن به گندله، آهن اسفنجی و شمش فولاد تبدیل شود ارزش افزوده آن به ترتیب 60 درصد، 251 درصد و 710 درصد افزایش خواهد داشت.  وی می‌گوید: به همین دلیل اختلاف بیش از 7 برابری ایجاد ارزش افزوده بین خام‌فروشی و تبدیل به شمش فولادی، اهمیت ایجاد صنایع پایین‌دستی در زمینه آهن و جلوگیری از خام فروشی این ماده معدنی را بیش از پیش روشن می‌شود.

معادن سنگ تزیینی
معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اینکه این استان دارای 100 معدن سنگ تزیینی است، اظهار می‌کند: برآورد می‌شود نزدیک به 9 میلیون تن ذخیره قطعی انواع سنگ‌های تزیینی در استان وجود داشته باشد که ذخایر احتمالی آن بسیار بیشتر از مقدار ذکر‌شده است.  البته تعداد کثیری از این معادن به دلیل مشکلات محلی متروکه شده و اغلب جزو واحدهای معدنی غیرفعال محسوب می‌شوند. باید گفت در حال حاضر 50 درصد معادن سنگ‌های تزیینی به دلیل مشکلاتی به صورت متروکه باقی مانده‌اند.  
وی می‌افزاید: در استان همدان، با توجه به اکتشافات انجام شده، بیش از 100 میلیون تن ذخیره احتمالی آندالوزیت شیست وجود دارد که می‌تواند بخشی از نیاز کشور را تأمین کند.
در حال حاضر یک واحد فراوری در استان و کشور وجود دارد که سالانه از 11 هزار و 250 تن آندالوزیت شیست و یک هزار تن آندالوزیت تولید می‌کند.

ضریب اشتغال
خاکی می‌گوید: استفاده مناسب از معادن یکی از مهم‌ترین مولفه‌های بهره‌وری بهینه از منابع و به‌کارگیری ظرفیت‌های کشور به منظور ایجاد ارزش افزوده بیشتر و رونق تولید است. راه‌اندازی این معادن می‌تواند در توسعه اقتصادی استان و کشور نقش موثری ایفا کند.  معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با بیان اینکه ضریب اشتغال در بخش معدن 13 درصد است و در بخش صنعت به 2/3 درصد می‌رسد، ادامه می‌دهد: پرداختن به این بخش تأثیر شگرفی در حل مشکل بیکاری دارد و موجب توسعه استان می‌شود به طوری که با فعال شدن معادن و صنایع تبدیلی مرتبط شاهد افزایش تولید ناخالص استان و ایجاد شغل برای جوانان خواهیم بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code