موضوعات
همدان

هر شهر یک باغ مادری

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
سازمان جهاد کشاورزی استان همدان اقدام‌های گوناگونی برای توسعه کشاورزی در استان انجام می‌دهد. ایجاد باغ‌های مادری، صنایع تبدیلی و صادرات محصولات مهم‌ترین اهدافی است که در این حوزه دنبال می‌شود...
1396/09/08
سازمان جهاد کشاورزی استان همدان اقدام‌های گوناگونی برای توسعه کشاورزی در استان انجام می‌دهد. ایجاد باغ‌های مادری، صنایع تبدیلی و صادرات محصولات مهم‌ترین اهدافی است که در این حوزه دنبال می‌شود.

باغ مادری
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌کند: در هر یک از شهرستان‌های استان متناسب با ظرفیت باغ‌های آن باید باغ مادری ایجاد شود. این مهم در شهرستان‌های تویسرکان، نهاوند و ملایر در حال پیگیری است زیرا با تحقق آن محصولات ویژه هر شهرستان تقویت خواهد شد. باغ مادر باغی است که گونه‌های مقاوم و مختلف را در آن می‌کارند و پیوند می‌دهند و باغ‌های موجود را توسط این گونه‌های پیوندزده شده تقویت می‌کنند.
منصور رضوانی‌جلال با بیان اینکه مشکلات مربوط به ایجاد باغ مادری در تویسرکان باید برطرف شود، می‌‎افزاید: با ایجاد باغ مادری برند گردو در سراسر کشور شناخته می‌شود. در شهرستان نهاوند نیز ایجاد باغ مادری سیب دنبال می‌شود تا بتوانیم با ایجاد باغ‌های استاندارد برندهای مختلف را برای استان ایجاد کنیم.
وی ادامه می‌دهد: شهرستان تویسرکان ظرفیت مساعدی برای توسعه کشت گلخانه‌ای دارد. مکانیزه کردن آبیاری در شهرستان تویسرکان به دلیل اهمیت محصول گردو باید به طور ویژه انجام شود.

اراضی شیب‌دار
رضوانی‌جلال با اشاره به اینکه شهرستان‌هایی چون ملایر و تویسرکان به دلیل داشتن محصولات مطرح در سطح کشور و جهان باید در حوزه مکانیزاسیون به صورت ویژه تقویت شوند، می‌افزاید: استان همدان را جزو اراضی شیب‌دار تعریف نکرده بودند که با پیگیری‌های لازم این امر محقق شد.  وی اظهار می‌کند: 50 درصد کل اعتبارات مربوط به اراضی شیب‌دار در استان را به تویسرکان اختصاص خواهیم داد. صندوق توسعه کشاورزی مختص تویسرکان ایجاد خواهد شد و تسهیلات ارزان‌قیمت برای جبران خسارات پرداخت می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان می‌افزاید: صندوقی که می‌تواند از منابع گوناگون اعتبارات جذب کند منشأ خیر مداومی برای شهرستان است و مشکلات کشاورزان را برطرف می‌کند.
رضوانی‌جلال می‌گوید: ایجاد مرکز تحقیقات گردو در شهرستان تویسرکان دنبال می‌شود. با این اقدام می‌توان از ظرفیت‌های شهرستان تویسرکان در حوزه تولید گردو بیش از پیش استفاده کرد.

صنایع تبدیلی روغن
رضوانی‌جلال با اشاره به اینکه میان صنایع تبدیلی و نوع کشت محصول در یک منطقه باید توازن برقرار کرد، بیان می‌کند: در تویسرکان با توجه به وجود صنایع تبدیلی روغن باید کلزا و دانه‌های روغنی کشت می‌شد اما به جای آن چغندر قند کشت شده است.
این مقام مسئول اظهار می‌کند: در استان همدان زیرساخت‌های خوبی برای روغن‌کشی از دانه‌های روغنی وجود دارد که هنوز ظرفیت آن تکمیل نشده است. برای ایجاد هماهنگی در این حوزه باید بین کشاورز، محصول کشت شده و صنایع تبدیلی کار ترویجی انجام شود، چراکه کشاورز باید بداند در چه زمانی چه نوع محصولی را کشت کند.
رضوانی‌جلال اظهار می‌کند: صنایع تبدیلی چغندر قند در همدان پاسخگوی تولید ما نیست. در حوزه کلزا نیز میزان کشت محصولات نمی‌تواند پاسخگوی ظرفیت صنایع تبدیلی باشد و باید کارخانه‌ها مواد اولیه خود را از مناطق دیگر نیز تأمین کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذار باید در حوزه صنایع تبدیلی ورود کند، می‌افزاید: باید برای صنایع تبدیلی گردو در شهرستان تویسرکان سرمایه‌گذار جذب کنیم.
وی می‌گوید: ظرفیت‌ صنایع تبدیلی در حوزه لبنیات و کشمش بیش از میزان تولید است، اما در حوزه گردو و سیب‌زمینی به صنایع تبدیلی بیشتری نیاز داریم.

24 محصول صادراتی
رضوانی‌جلال با بیان اینکه در استان همدان 24 نوع محصول ویژه صادرات شناسایی شده است ادامه می‌دهد: برنامه صادراتی محصولات بخش کشاورزی برای این نوع محصولات تدوین شده است.
این مقام مسئول می‌گوید: به منظور افزایش ارزش افزوده، صادركنندگان به صادرات محصولات تولیدی و اجتناب از صادرات خام تشویق می‌شوند. همچنین همواره به صادرکنندگان توصیه شده است که اصول بازاریابی را به نحوی كه به سورت، بسته‌بندی و بازارپسندی محصول و تداوم صادرات منجر شود، رعایت کنند. وی با تأکید بر اینکه برای تخصیص اعتبار و تسهیلات لازم به صادرکنندگان و معرفی 15 نفر از آنان نیز اقدامات لازم انجام شده است، می‌‎افزاید: شرکت صادراتی با نام شركت تعاونی كشاورزی صادركنندگان زرخیز هگمتانه متشکل از صادرکنندگان محصولات کشاورزی به ویژه سیب‌زمینی با برگزاری نشست‌های متعدد تشکیل شده است.
رضوانی‌جلال از پیگیری برای ایجاد حداقل 3 واحد سورت و بسته‌بندی به منظور بالا بردن توان رقابتی محصولات صادراتی در استان خبر می‌دهد و اظهار می‌کند: از بیش از 50 واحد صنعتی و ایجاد 20 واحد فراوری برای افزایش ارزش افزوده محصولات صادراتی حمایت شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه یارانه صادراتی به صادركنندگان محصول سیب‌زمینی پرداخت شد، می‌‎افزاید: پیگیری و پرداخت یارانه صادراتی به باغدارانی كه محصول كشمش آنان از طریق صادركننده صادر شده است نیز انجام شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code