موضوعات
همدان

معلمان فصلی

نویسنده: فاطمه کاظمی ـ فاطمه الوان‌ همدان- خبرنگار
با آغاز سال تحصیلی هر سال مسئله کهنه و تکراری معلمان حق التدریس مطرح می شود. امسال با حذف برخی از آنها توسط اداره کل آموزش و پرورش، عده‌ای از معلمان حق التدریس استان در محل اداره آموزش و پرورش به نشانه اعتراض تجمع کردند...
1396/07/19
با آغاز سال تحصیلی هر سال مسئله کهنه و تکراری معلمان حق التدریس مطرح می شود. امسال با حذف برخی از آنها توسط اداره کل آموزش و پرورش، عده‌ای از معلمان حق التدریس استان در محل اداره آموزش و پرورش به نشانه اعتراض تجمع کردند. در سال‌های گذشته این معلمان بنابر نیاز آموزش‌وپرورش به کار گرفته می‌شدند و طبق عرف بعد از چند سال فعالیت به فراخور نیاز به استخدام آموزش‌وپرورش درمی‌آمدند، اما طی چند سال گذشته نه تنها استخدام نشدند، بلکه در سال تحصیلی جدید برخی از این معلمان دعوت به کار هم نشده‌اند. از طرف دیگر مسئولان آموزش‌وپرورش معتقدند هیچ تعهد قانونی مبنی بر به‌کارگیری این معلمان ندارند اما جایگاه اخلاق کجاست؟ با «مصطفی خزاعی» مدیرکل آموزش‌وپرورش درباره این موضوع به گفت‌وگو نشستیم.
  • چه تعداد معلم حق‌التدریس در استان پرونده دارند؟
تعداد معلمان حق‌التدریس، یعنی معلمانی که اگر آموزش‌وپرورش نیازمند نیرو باشد آنان را به کار می‌گیرد، ۶۰۰ نفر است. پرونده این افراد در دست است که شامل مربیان پیش از دبستان قبل از سال ۹۱ هستند و تعدادی از آنها نیروهای خرید خدمات محسوب می‌شوند که در سال‌ ۸۷ آموزش‌وپرورش با انعقاد قرار‌‌دادی با یک شرکت این افراد را به کار گرفته است. در سال تحصیلی 94ـ95 نزدیک به ۱۵۰ نفر نیروی حق‌التدریس را از بین ۶۰۰ پرونده به کار گرفتیم و سال گذشته نیز ۲۶۹ نفر حق‌التدریس را دعوت به کار کردیم. قانون‌گذار معین کرده است که در صورت نیاز آموزش‌وپرورش به نیروی حق‌التدریس از این افراد استفاده شود. آموزش‌وپرورش نیز سال گذشته هرگاه نیازمند به این افراد بود از آنها استفاده کرده‌ است. در سال گذشته بیشترین میزان نیروهای حق‌التدریس در شهر همدان به کار گرفته‌ شد و به دلیل نقل و انتقالات در فصل تابستان، تعدادی از نیروهای رسمی آموزش‌وپرورش به مرکز استان منتقل و نیروهای جدید‌الاستخدام مراکز تربیت معلم نیز که فارغ‌التحصیل شدند به شهرستان‌ها سپرده شدند. در حال حاضر در مرکز استان به نیروی حق‌التدریس نیازی نداریم و مشکل اصلی ۹۰ نفری هستند که سال گذشته در مرکز استان نیروی حق‌التدریس بودند، اما امسال به دلیل نبود کلاس خالی به این نیروها نیازی نداریم.
  • در مجموعه آموزش‌وپرورش معلم حق‌التدریس را چگونه تعریف می‌کنند؟
معلم حق‌التدریس معلمی است که به مدت ۲۴ ساعت سر کلاس درس حاضر می‌شود و تا زمانی که کلاس‌های درسی دایرند مشغول به فعالیتند و به محض اینکه فصل کلاس‌ها پایان می‌یابد، ارتباط حقوقی این معلم  نیز با آموزش‌وپرورش قطع می‌شود. مجددا اگر نیازی به حضور این معلم در نظام آموزشی باشد اول مهر به کار خوانده می‌شود و در غیر این صورت دیگر هیچگونه همکاری با آموزش‌وپرورش ندارد.
  • معلمان حق‌التدریس در اعتراضات خود اعلام می‌کنند که مشکل این معلمان فقط مربوط به استان همدان است. آیا شما چنین چیزی را قبول دارید؟
اگر مشکل معلمان حق‌التدریس فقط مختص به استان همدان است، پس تجمع این افراد در مقابل مجلس چه دلیلی دارد؟ بنابراین این مشکل مختص استان همدان نیست، اما مشکل معلمان حق‌التدریسی استان همدان که سال گذشته مشغول به کار بودند و امسال به کار گرفته نشدند فقط مختص شهر همدان است که به دلیل نبود کلاس خالی این افراد را جذب نکردیم اما بقیه شهرستان‌های استان که نیاز به این افراد داشتند آنها را به کار گرفته‌اند. نیروهای رسمی را حتی اگر مازاد باشند باید به کار بگیریم و نمی‌توان گفت که آنها را نمی‌خواهیم، اما نیروهای حق‌التدریسی را در صورت نیاز به کار می‌گیریم و در غیر این صورت همکاری ما با آنها قطع می‌شود.
  • آیا سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش در ایجاد مشکل برای معلمان حق‌التدریس تأثیر داشته است؟
در مرکز همدان و 2 نقطه از استان با مشکل مازاد نیرو روبه‌رو هستیم، چراکه یک پایه تحصیلی از دوره متوسطه حذف و یک پایه به ابتدایی اضافه شده است که با گذراندن دوره آموزشی برای معلمان، مربیان را به ابتدایی ارجاع می‌دهیم و اگر با وجود این افراد مشکل ما رفع نشود به نیروهای حق‌التدریس متوصل می‌شویم. نیروهای حق‌التدریس زمانی که مشغول به کار شدند، طرف قرارداد آنها آموزش‌وپرورش نبود، بلکه به عنوان مربی پیش‌دبستانی توسط یک مؤسسه به کار گرفته شدند که آن مؤسسه هیچگونه قول استخدامی به آنها نداده بود و همین الان هم مربیان پیش‌دبستانی طرف قرارداد با آموزش‌وپرورش نیستند. زمانی که تعداد نیروهای حق‌التدریس افزایش پیدا می‌کند از فشار افکار عمومی استفاده می‌کنند تا حقی برای خود ایجاد کنند در حالی که از روز اول هم هیچ قولی به آنها داده نشده است. مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای دارد که طبق آن مربیان پیش‌دبستانی قبل از سال ۹۱ طی شرایطی و اگر آموزش‌وپرورش نیاز داشته باشد می‌تواند از آنها استفاده کند، اما معلمان حق‌التدریس‌ توجهی به این نمی‌کنند که آموزش‌وپرورش نیازی به آنها ندارد و فقط فشار می‌آورند تا جایی در آموزش‌وپرورش برای خود باز کنند.
خب به هرحال این افراد به امید استخدام و فعالیت در آموزش‌وپرورش چند سال حق‌التدریس بودن را تحمل کرده‌اند. طبیعی است که وقتی کنار گذاشته می‌شوند دست به اعتراض بزنند.
ما در آموزش‌وپرورش متولی اشتغال نیستیم و کار ما تعلیم و تربیت است. حال اگر در زمینه تعلیم و تربیت نیازمند نیروی انسانی باشیم، افراد را به کار می‌گیریم و تصور ما این نیست که موظف هستیم حتما این افراد را به کار گیریم. با وجود اینکه مقطع پیش‌دبستانی مقطع رسمی در آموزش‌وپرورش نیست، اما هم والدین به اهمیت این دوره پی برده‌اند و هم آموزش‌وپرورش بر آن تأکید دارد اما معمولا مربیان این مقطع نه تحصیلات مرتبط دارند و نه آموزش‌های خاصی دیده‌اند.
  • آیا نمی‌توان معلمان حق‌التدریس را که نیروهای آموزش‌دیده هستند در مقطع پیش‌دبستانی به کار گرفت؟
برخی از مربیان پیش‌دبستانی رشته‌شان مرتبط با کاری که انجام می‌دهند نیست و به صرف وجود یک لیسانس به مؤسسه مراجعه کرده‌اند و مؤسسه نیز آنها را به کار گرفته است. اخیرا محدودیت‌هایی را در نظر گرفته‌ایم که مؤسسات طرف قرارداد آموزش‌وپرورش باید افرادی را به کار گیرند که هماهنگی لازم بین رشته و فعالیتشان وجود داشته باشد. ضمن اینکه همه پیش‌دبستانی‌ها زیر نظر آموزش‌وپرورش نیستند و برخی از آنها مجوز فعالیت خود را از سازمان بهزیستی گرفته‌اند، اما طبق توافقی که انجام شده همه آنها باید مجوز آموزش‌وپرورش را هم داشته باشند.
تکلیف آموزش‌وپرورش از دوره ابتدایی شروع می‌شود و پیش‌دبستانی جزئی از دوره تحصیلی رسمی آموزش‌وپرورش نیست اما به دلیل ایجاد شرایطی بهتر برای حضور دانش‌آموزان در ابتدایی در این زمینه نیز ورود پیدا کرده‌ایم. با وجود این آموزش‌وپرورش مجاز نیست حتی یک نفر از نیروهای رسمی و یا پیمانی‌ خود را به پیش‌دبستانی اختصاص دهد.
 آموزش‌وپرورش باید نظارت خود را بر این مدارس و مراکز بیشتر کند تا نیروهای آنها شرایط نسبی را برای حضور در کلاس داشته باشند. برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌ها با هدف توانمندسازی مربیان اقدامی است که صورت گرفته است و از طرفی محدودیتی قرار داده‌ایم تا فقط مربیانی که مدرک تحصیلی آنها مرتبط است جذب کار در مراکز پیش‌دبستانی شوند.
  • مدارس غیر‌دولتی چه کمکی می‌توانند به حل مشکلات معلمان حق‌التدریس کنند؟
دخل و تصرف آموزش‌وپرورش در این زمینه فقط در تأییدیه گزینشی است که هسته گزینش انجام می‌دهد و در نحوه جذب نیرو ما درگیری مستقیم نداریم. اداره گزینش صلاحیت آنها را تأیید می‌کند و به دلیل خصوصی بودن مؤسسه فقط می‌توانیم به آنها توصیه کنیم که از معلمان حق‌التدریس استفاده کنند اما در این زمینه اجباری وجود ندارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code