موضوعات
همدان

مدخل‌های شهر آراسته می‌شود

نویسنده: حمید نصرتی قانعی خبرنگار -همدان
سال‌ها قبل عزم مسئولان جزم شد تا ورودی شهر همدان از مسیر تهران و ملایر را ساماندهی و فضای بصری آن را بهسازی کنند. اکنون روند ساماندهی مسیر تهران به همدان از ورودی شهر یعنی فرودگاه تا تقاطع رو‌گذر غدیر یا فرهنگیان به طور مناسب پیشرفت دارد و چارباغ سردار شهید حاج حسین همدانی (بسیج) آخرین مراحل بهسازی را پشت ‌سر می‌گذارد.....
1396/06/22
سال‌ها قبل عزم مسئولان جزم شد تا ورودی شهر همدان از مسیر تهران و ملایر را ساماندهی و فضای بصری آن را بهسازی کنند. اکنون روند ساماندهی مسیر تهران به همدان از ورودی شهر یعنی فرودگاه تا تقاطع رو‌گذر غدیر یا فرهنگیان به طور مناسب پیشرفت دارد و چارباغ سردار شهید حاج حسین همدانی (بسیج) آخرین مراحل بهسازی را پشت ‌سر می‌گذارد. اما وضعیت ساماندهی مسیر ورودی همدان از ملایر، یعنی سه‌راهی سد اکباتان تا میدان امام حسن (ع)، عکس آن است و به دلایلی متوقف شده است. مسئولان شهر و استان همدان از وضعیت کنونی ساماندهی ورودی‌های شهر همدان می‌گویند.

پیش‌بینی‌ها
فرماندار شهرستان همدان در پاسخ به این سوال همشهری که برای پیشگیری از مشکلات احتمالی پیش‌ روی طرح چه تدبیری اندیشیده‌اید، می‌گوید: قبل از آغاز طرح ساماندهی مسیر ملایر به همدان (سه‌راهی سد تا میدان امام حسن (ع)) همه مسائل مرتبط با طرح در جلسه‌های مکرر با متولیان اجرای آن بررسی و تصمیم‌گیری نهایی برایش انجام شده است. 3/5 میلیارد ‌تومان برای ساماندهی این مسیر اعتبار اختصاص داده شده است که البته برای تملک اراضی واقع در مسیر کافی نیست و باید از اعتبار‌های ملی هم استفاده شود.
علی تعالی ادامه می‌دهد: ورودی‌های شهر همدان درخور و شایسته نام و عنوان شهر همدان (پایتخت تاریخ و تمدن ایران) نبودند و قبل از این هم برای ساماندهی آنها اقدام‌هایی انجام شده بود که در مسیر ملایر به دلیل همسو نبودن تصمیم‌گیری‌ متولیان اجرای طرح، مشکلاتی ایجاد شد. اکنون در اجرای طرح این مشکلات را نداریم. اقناع‌سازی برای همه ذی‌نفعان انجام شده است و همه مسئولان عزمی جزم برای اجرای طرح دارند. به خصوص نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی به شدت پیگیر اجرای آن هستند و کمک‌ها و تعامل مناسب در این حوزه داشته‌اند.

اعتبار
وی درباره تامین اعتبار مورد نیاز اجرای طرح هم می‌گوید: تا طرحی را آغاز نکنیم آن طرح اعتباری را جذب نمی‌کند، طرح را باید آغاز کرد تا اعتبار‌های استانی و ملی برای آن اختصاص داده شود. برای سرعت یافتن اجرای طرح و معطل نشدن آن نیز همه دستگا‌ه‌های اجرایی همکاری و تعامل کامل دارند. شهرداری هم باید پیمانکار قوی برای اجرای طرح انتخاب کند تا آن را تا قبل از فرا‌رسیدن فصل سرما به سرعت به پایان برساند.
تعالی می‌گوید: در مسیر ورودی شهر همدان از مسیر جاده تهران هم ساماندهی طرح با تملک‌ املاک و اجرای امور فنی لازم انجام شده است. یک محور آن از سمت دانشگاه پیام‌ نور کاملا بازگشایی و آسفالت شده است. در سمت دیگر (تقاطع رو‌گذر فرهنگیان به میدان سردار شهید حاج حسین همدانی) 2 واحد صنعتی خوش‌نوش و کیوان در عرض معبر باقی مانده بودند که کارخانه خوش‌نوش اخیرا عقب‌نشینی کرده است و کارخانه کیوان هم با رایزنی‌های انجام شده این کار را انجام خواهد داد و تملک این محور کامل می‌شود تا طرح ساماندهی به پایان برسد.
به گفته این مسئول، یک ویژگی این محور آن است که در ورودی شهر بخش خصوصی برای اجرای طرح اقامتی و اسکان گردشگران با ساخت سوئیت و کمپ اقدام کرده است و ظرفیت زیرساخت‌های اقامتی گردشگری شهر را افزایش داده است.

عبور خودرو‌های سنگین
سرپرست شهرداری همدان هم با گلایه از اینکه مردم همدان هزینه‌های مضاعفی به دلیل عبور خودرو‌های سنگین از محور‌های مختلف شهر همدان می‌پردازند، می‌گوید: در طرح ساماندهی ورودی شهر همدان از مسیر ملایر یک مسیر رفت و برگشت به محور‌های عبوری فعلی اضافه می‌شود و فضای سبز اطراف آن را هم ساماندهی خواهیم کرد.
سید مصطفی رسولی می‌افزاید: در حال حاضر مشکل اصلی ورودی‌های شهر همدان عبور خودرو‌های سنگین است. باید متولیان امر برای بهره‌برداری از کنار‌گذر‌‌‌های غربی و شرقی اقدام جدی انجام دهند تا هزینه‌های آن به شهروندان همدان تحمیل نشود و ترافیک این شهر در محور‌های همدان به کرمانشاه، همدان به جنوب و همدان به مرکز کشور بهتر مدیریت شود و زیر‌ساخت‌های شهر (تقاطع‌‌‌های غیر‌همسطح) که مناسب عبور‌ خودرو‌های با وزن کمتر هستند، بیشتر از این آسیب نبینند. به این ترتیب آمار تصادف‌های شهر همدان هم کاهش می‌یابد.

کنار‌گذر‌های همدان
مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره‌ کل راه و شهرسازی استان همدان درباره گلایه سرپرست شهرداری همدان از اجرا نشدن کنار‌گذر‌های شهر می‌گوید: کنار‌گذرهای غربی و شرقی همدان با هدف کاهش و مدیریت بار ترافیکی شهر از 2 محور جنوب به مرکز کشور و غرب و مرکز کشور به غرب و جنوب در گذر از شهر همدان طراحی شده است که طول آنها به ترتیب 30 و 15 کیلو‌متر است.
حبیب نادیان می‌افزاید: اکنون 10 کیلو‌متر از کنار‌گذر‌ غربی همدان که در حدفاصل پلیس‌راه همدان در محور تهران به گلو‌گاه شهید زارعی و صالح‌آباد در حال ساخت است، با هزینه 15 میلیارد‌تومان اجرا شده است. برای باقی مسیر هم به ازای هر کیلو‌متر 2 میلیارد‌ تومان هزینه بدون هزینه تملک و اجرای 2 تقاطع رو‌گذر ابتدایی و انتهایی کنار‌گذر باید اختصاص داده شود.
 البته تملک املاک واقع در مسیر هم هزینه‌های جداگانه دارد.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی زمان بهره‌برداری از طرح سال آینده است، اضافه می‌کند: ساخت هر یک از تقاطع‌‌ها هم 5 میلیارد ‌تومان هزینه دارد. یعنی در سرجمع اتمام این طرح حدود 50 تا 60 میلیارد‌ تومان هزینه دارد.
این مسئول در اداره کل راه و شهر‌سازی همدان ادامه می‌دهد: کنار‌گذر غربی همدان از محور ورودی همدان قبل از روستای سرخ‌آباد آغاز و به پلیس‌راه محور همدان به تهران متصل می‌شود. از طول 15 کیلو‌متری این مسیر، 3 کیلو‌متر با هزینه 5 میلیارد تومان اجرا شده است، یعنی این محور هم 30 درصد پیشرفت ‌کاری دارد.
در حال حاضر اولویت اصلی اتمام کنار‌گذر غربی است. با پایان یافتن اجرای آن در سال آینده، ساخت کنار‌گذر شرقی همدان در سال 98 ادامه می‌یابد.

افزایش تعداد مسیر‌های حرکت
مدیرکل راه و شهر‌سازی همدان می‌گوید: به منظور ساماندهی ورودی همدان از مسیر ملایر هزار‌ تن قیر برای آسفالت‌ریزی این معبر اختصاص داده‌ایم. در این مسیر (حدفاصل میدان امام حسن ‌(ع) تا سه‌راهی سد اکباتان) به طول 2 کیلو‌متر محور‌هایی به صورت رفت و برگشت و کندرو‌ افزوده خواهد شد. رفع برخی تصرف‌ها هم در دستور کار است.
فرهاد فرزانه اضافه می‌کند: این بخش از شهر همدان از سال 85 ، زمان تصویب طرح تفصیلی شهر، به شهرداری همدان تحویل داده شده است. تاکنون  اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای همدان هم در نگهداری این محور به شهرداری کمک کرده است.
وی درباره مشاغل واقع در مسیر هم می‌افزاید: در صورتی که شهرداری به راه و شهرسازی تقاضا بدهد، آمادگی کامل داریم تغییر کاربری لازم را در کمیسیون ماده 5 در این محدوده با هدف ساماندهی برخی مشاغل انجام دهیم. ضمن اینکه در طرح تفصیلی شهر همدان که افق آن سال 1400 است و فعلا در مرحله باز‌بینی قرار دارد، بخشی از این مسیر برای مشاغل مزاحم (50 هکتار)، فضای سبز (50 متر در 2 طرف) و پایانه شرق همدان (2هکتار) پیش‌بینی شده است.
فرزانه در پاسخ به این سوال همشهری که یک بار ساماندهی این محور ناموفق بوده است، اکنون با چه روشی موفقیت اجرای آن را می‌توان تضمین کرد، می‌گوید: بازجانمایی فعالیت مشاغل موجود باید طوری انجام شود که اجرای طرح‌ها، هزینه‌های آن را تامین کند. یک روش، اختصاص فضای معوض به اصناف و روش دیگر پرداخت هزینه‌های جابه‌جایی است. البته در این جابه‌جایی فضای مورد نظر باید برای اصناف هم جاذبه شغلی داشته باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code