موضوعات
همدان

مالیات بیشتر، رونق کمتر

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
وصول مالیات در همدان به دلیل پایین بودن رونق کسب‌وکار و درآمد همواره چالش‌برانگیز بوده است. بسیاری از کارشناسان نسبت به رقم 600 میلیارد تومانی مالیات برای سال جاری اعتراض دارند و معتقدند که برای تحقق آن نباید به واحدهای موجود بسنده کرد بلکه باید منابع جدید مالیاتی یافت....
1396/08/24
وصول مالیات در همدان به دلیل پایین بودن رونق کسب‌وکار و درآمد همواره چالش‌برانگیز بوده است. بسیاری از کارشناسان نسبت به رقم 600 میلیارد تومانی مالیات برای سال جاری اعتراض دارند و معتقدند که برای تحقق آن نباید به واحدهای موجود بسنده کرد بلکه باید منابع جدید مالیاتی یافت.

 مالیات تعجب‌برانگیز
یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با همشهری درباره میزان مالیات در نظر گرفته شده برای استان همدان اظهار می‌کند: در نظر گرفتن رقم 603 میلیارد تومان به عنوان پیش‌بینی پرداخت مالیات برای همدان توسط مدیر کل امور اقتصادی استان تعجب‌برانگیز است.
حمیدرضا فرسایی‌وحید می‌افزاید: این رقم سؤالات بسیاری را در اذهان ایجاد می‌کند. در درجه اول باید گفت در حوزه اقتصادی استان و کشور چه اتفاقی رخ داده است؟ آیا رکود در کشور مهار شده است؟ آیا رونق کسب‌وکار ایجاد شده است؟ و آیا با حضور مجدد مدیریت ارشد استان، سیاست‌های جدیدی به مجموعه اقتصادی تزریق شده است؟
وی با بیان اینکه در آمار و ارقام شاخص‌های اقتصادی هیچ شرایط متعادل و مناسبی به چشم نمی‌خورد، بیان می‌کند: در نظرسنجی‌های میدانی از کسبه و اصناف نیز همه از نارضایتی در حوزه کسب‌وکار سخن می‌گویند.
فرسایی‌وحید ادامه می‌دهد: سؤال این است که آیا چنین پیش‌بینی‌هایی توسط کارشناسان اقتصادی حاکی از بی‌اطلاع از وضع موجود نیست؟ نمایندگان اصناف چه اقداماتی را برای پیشگیری از مشکلات بعدی انجام داده‌اند؟ مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت به عنوان نهاد حاکمیتی چرا نباید از وضعیت نامناسب اقتصادی اطلاع دقیقی در اختیار کارشناسان مرتبط قرار دهد تا چنین تصمیماتی منتج به عواقب بدی نشود و اصناف و مشاغل آسیب نبینند؟
وی می‌افزاید: تمام کسانی که دستی در آتش دارند می‌دانند تحقق چنین مالیاتی از اصناف و کسبه امکان‌پذیر نیست. انتظار می‌رود مسئولان اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت به جای پرداختن به حاشیه‌ها به وظایف قانونی خود عمل کنند و پیگیر مطالبات این قشر زحمتکش باشند.

افزایش 10 درصدی
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مالیات همدان در 2 سال گذشته حدود 400 میلیارد تومان در نظر گرفته شد، می‌گوید: به نظر بنده برای مالیات پیش رو باید با توجه به هزینه‌های دولت به عدد سال گذشته 10 درصد افزوده شود.
فرسایی‌وحید برای افزایش میزان درآمدهای مالیاتی در استان همدان راهکار را شناسایی مشمولان جدید مالیاتی می‌داند و ادامه می‌دهد: نزدیک به 70 هزار واحد شغلی در استان وجود دارد که از این تعداد کمتر از 50 هزار واحد توسط سازمان امور مالیاتی شناسایی شده است.
یعنی تقریبا حدود 20 هزار واحد وجود دارند که هیچ‌گونه پرونده‌ای در حوزه مالیاتی برای آنها شناسایی نشده است و عملا 50 هزار واحد شناسایی شده باید سهم 20 هزار واحد ناشناخته را پرداخت کنند.

افزایش تعداد ممیزین
این کارشناس اقتصادی اظهار می‌کند: سازمان امور مالیاتی ممیزین کافی هم برای این کار ندارد، بنابراین بررسی این همه واحد با تعداد ممیزین سازمان مالیاتی اگر نگوییم غیرممکن است بسیار دشوار است و باید چاره‌ای برای آن اندیشید.
فرسایی‌وحید با بیان اینکه باید برای ایجاد یک روال منطقی در امور مالیاتی به دانش جدید دست یابیم، می‌گوید: در این حوزه به تشکیل کمیته‌ای نظارتی و راهبردی برای احصای منابع مالیاتی جدید نیاز داریم و امیدوارم این اتفاق با پیگیری نمایندگان مشاغل و سازمان مالیاتی روی دهد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا راهی برای استفاده از علوم فناوری اطلاعات و دنیای مجازی برای احصای منابع مالیاتی جدید وجود دارد، می‌گوید: این اتفاق در چند استان کشور افتاده است، اما این تکنولوژی به روزآوری نیاز دارد و باید با قوانین جدید همخوانی داشته باشد. رئیس سابق اتاق اصناف همدان با بیان اینکه امروزه دیجیتال مارکتینگ به عنوان پیشروترین فعالیت اقتصادی در جهان معرفی می‌شود، می‌افزاید: بررسی این نوع فعالیت‌ها در عرصه وصول مالیات به دانش روز نیاز دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code