موضوعات
همدان

فوتسال همدان؛ بدون حامی

نویسنده: علیرضا صفی‌زاده/ خبرنگار -همدان
همدان با وجود ظرفیت‌‌ها و استعدادهای فراوانی که در رشته فوتسال در میان نونهالان، نوجوانان و جوانان دارد، در چند سال اخیر به دلیل نبود حامی مالی شاهد رکود در این رشته ورزشی بوده است...
1396/09/14
همدان با وجود ظرفیت‌‌ها و استعدادهای فراوانی که در رشته فوتسال در میان نونهالان، نوجوانان و جوانان دارد، در چند سال اخیر به دلیل نبود حامی مالی شاهد رکود در این رشته ورزشی بوده است.

شکل‌گیری تیم
مدیرعامل تیم فوتسال سرخ‌پوشان همدان در خصوص شکل‌گیری تیم می‌گوید: در سال 88 به طور غیررسمی ‌تیم سرخ‌پوشان کار خود را آغاز کرد و در اولین حضور خود در مسابقات فوتسال جام رمضان شهر همدان موفق شد در بین 40 تیم شرکت‌کننده مقام سوم را به خود اختصاص دهد.
سعید بهدوز ادامه می‌دهد: با تشکیل تیم‌های پایه موفق شدیم به طور رسمی ‌وارد مسابقات فوتسال استانی شویم و در تمامی‌ این رقابت‌ها با همت جوانان و نوجوانان همدانی قهرمان شدیم.
وی اظهار می‌کند: در سال 89 باشگاه فوتسال سرخ‌پوشان همدان به طور رسمی ‌به ثبت رسید و با بودجه خصوصی کار را خود را آغاز کرد.

مشکلات مالی
بهدوز می‌گوید: مسائل مالی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تیم‌های فوتسال همدان است و تیم‌های ملایر و سرخ‌پوشان که بهترین بازیکنان استان را در اختیار دارند، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.
مدیرعامل تیم فوتسال سرخ‌پوشان همدان تصریح می‌کند: فوتسال همدان برای موفقیت خود نیازمند حمایت مسئولان و بخش خصوصی است که متأسفانه به دلیل نبود صنعت در استان کمتر کارخانه یا نهادی از فوتسال حمایت می‌کند و دلیل پسرفت فوتسال همدان نبود حامیان مالی است.
وی می‌گوید: فوتسال پایه سرخ‌پوشان همواره در کشور مطرح بوده است و هم اکنون در لیگ امید شانس صعود به لیگ برتر کشور را داریم.

سرمایه‌گذاری در فوتسال
بهدوز اظهار می‌کند: در چند سال اخیر وضعیت مدیریتی در هیأت فوتبال همدان بسیار خوب بوده است و عباس صوفی حمایت‌های خوبی داشته است، اما بهتر است مسئولان استان به جای صرف هزینه‌های کلان در فوتبال و به خصوص برای تیم پاس کمی هم به فکر سرمایه‌گذاری در فوتسال باشند.
مدیرعامل تیم فوتسال سرخ‌پوشان همدان با بیان اینکه هر سال از سوی ادارات و سازمان‌های دولتی اعتبار زیادی صرف مقابله با آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی می‌شود، اضافه می‌کند: اگر این اعتبارات در حوزه ورزش و تأسیس باشگاه در سطح لیگ دسته یک اختصاص داده شود، می‌تواند بخشی از جوانان را به سمت ورزش سوق دهد و از بروز آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کند.

نبود یک حامی مالی قدرتمند
معاون توسعه ورزشی اداره ‌کل ورزش و جوانان استان نیز که خود از مربیان فوتسال است در این باره می‌گوید: در بیشتر استان‌های کشور کارخانه‌های بزرگ در فوتسال تیم‌داری می‌کنند، اما همدان از نبود حتی یک حامی ‌مالی قدرتمند رنج می‌برد.
علی ضمیری‌کامل می‌افزاید: فوتسال همدان امکانات سخت‌افزاری خوبی دارد و از وجود استعدادهای ناب نیز بهره می‌برد و لیاقت داشتن تیمی‌ در لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور را دارد.
وی با اشاره به حضور تیم‌هایی چون سرخ‌پوشان در لیگ‌های کشوری تصریح می‌کند: این استان از نظر مربیان باتجربه و بازیکنان بااستعداد مشکلی ندارد، بلکه مشکل اصلی همان نبود حامی ‌مالی است زیرا تیمداری در سطح لیگ برتر، دسته یک یا حتی دسته 2 هزینه بالایی دارد.
ضمیری‌کامل با بیان اینکه همدان در فوتسال دارای استعدادهای درخشانی است اضافه می‌کند: فوتسال استان همیشه در رده‌های پایه موفق بوده است و بازیکنان خوبی از این استان به اردوهای تیم‌های ملی دعوت شده‌اند.
معاون توسعه ورزشی اداره‌ کل ورزش و جوانان استان تصریح می‌کند: ما از نظر زیرساخت‌ها مشکلی در همدان نداریم و در چند سال اخیر هر زمان تیم‌های استان به حمایت نیاز داشته‌اند از آنها حمایت کرده‌ایم اما حمایت‌ها محدود است.

   پایان تلخ علیصدر و امید به سرخ‌پوشان
در چند سال اخیر فقط تیم فوتسال علیصدر بود که با مدیریت عبدالرضا رضائیان و بازیکنان بومی ‌تا آستانه لیگ برتری شدن پیش رفت، اما به دلیل ناتوانی در تیم‌داری به ناگاه تیمی ‌که توانسته بود بازیکنان مطرحی را به فوتسال کشور تحویل دهد منحل شد تا انتظار حضور تیم‌های همدانی در لیگ‌های برتر و دسته یک فوتسال سال به سال ادامه یابد.  علیصدری‌ها در مرداد سال 92 با اقتدار در بازی‌های دسته 2 فوتسال روی سکو رفتند و مجوز حضور در دسته اول فوتسال باشگاه‌های کشور را کسب کردند. به‌رغم هزینه‌های سرسام‌آور برخی تیم‌ها، علیصدر در پایان لیگ یک نتیجه بدی کسب نکرد و با 21 امتیاز در جایگاه ششم جدول ایستاد.  این نتیجه بسیاری را امیدوار کرد که با توجه به پخته‌تر شدن بازیکنان و همچنین افزایش تجربه کادر فنی و مدیریتی این تیم، علیصدر در سال بعدش از مدعیان لیگ یک باشد غافل از اینکه مدیریت ارشد این شرکت با بهانه نبود منابع مالی قید تیم‌داری را زد و تیم را منحل و سهمیه آن را به استانی دیگر واگذار کرد. متأسفانه با وجود زحمات کادر فنی بومی ‌و تلاش‌های عبدالرضا رضائیان، مدیرعامل این تیم، همه زحمات به باد رفت و فوتسال همدان به نقطه صفر بازگشت.
پس از علیصدر این روزها امید فوتسال‌دوستان به سرخ‌پوشان است. تیمی ‌کاملا خصوصی که با کادر مدیریتی و فنی بومی ‌توانسته است در لیگ امید گام‌های خوبی بر دارد.
این تیم در دور برگشت لیگ دسته اول فوتسال امیدهای کشور در گروه دوم این رقابت‌ها با تیم‌های ارژن شیراز، اهورای بهبهان و آساره اندیمشک هم‌گروه بود و توانست با 2 پیروزی و یک شکست به دور بعدی این رقابت‌ها راه یابد.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code