موضوعات
همدان

عشایر استان راهی قشلاق می‌شوند

نویسنده:
رئیس امور عشایر استان همدان از آماده شدن عشایر برای کوچ به مناطق قشلاقی خبر داد....
1396/07/18
رئیس امور عشایر استان همدان از آماده شدن عشایر برای کوچ به مناطق قشلاقی خبر داد.
«حسین محمدی» در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: جامعه عشایری استان همدان که متشکل از ایلات ترک، ترکاشوند، حسنوند و جمهور هستند با بیش از 3 هزار خانوار و بیش از 13 هزار نفر جمعیت اردیبهشت‌ماه وارد استان همدان شدند.
وی با اشاره به اینکه عشایر استان با در اختیار داشتن 600 هزار راس دام از 100 هزار هکتار از مراتع بهره‌برداری می‌کنند، افزود: هر سال آبرسانی 11 میلیون لیتر آب آشامیدنی به عشایر در ییلاقات استان همدان و قشلاق استان خوزستان و میان‌بند (حدفاصل مراتع ییلاقی و قشلاقی) صورت می‌گیرد.
محمدی درباره وضعیت بهداشت عشایر گفت: طبق تفاهم‌نامه اداره امور عشایر و مرکز بهداشت همدان، هر سال اکیپ‌هایی متشکل از ماما، پزشک و کارشناس دارو با همکاری و همراهی کارشناسان اداره امور عشایر و همیاری حوزه بسیج عشایری سپاه پاسداران به 72 سامانه عشایری اعزام و مشکلات بهداشتی تا حد امکان رفع می‌شوند.
وی با تأکید بر اینکه با برگزاری کلاس‌های آموزشی فرهنگ بهداشتی عشایر ارتقا می‌یابد، بیان کرد: درمجموع 1765 نفر از عشایر تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار دارند که حدود 90 نفر به‌تازگی بیمه شده و 1703 نفر بیمه خود را تمدید کرده‌اند.
رئیس امور عشایری استان همدان با بیان اینکه عشایر 5800 تن گوشت قرمز، 2500 تن شیر و 425 تن پشم تولید کرده‌اند، گفت: یک میلیارد و 20 میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره به 200 نفر از عشایر پرداخت شده است که در زنجیره تولید گوشت قرمز از طریق پرواربندی دام سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
محمدی با اشاره به اینکه عشایر استان همدان سهم بسزایی در تأمین مواد پروتئینی بر عهده دارند، عنوان کرد: سالانه توسط تعاونی عشایری حدود 5 هزار تن علوفه خریداری می‌شود و با چک 6 تا 9 ماهه در اختیار عشایر قرار می‌گیرد.
وی فقر مراتع، دست یافتن روستاییان به مراتع و محدوده‌های عشایری، جلوگیری روستاییان از استفاده عشایر از مراتع میان‌بند، حوادث و سوانح طبیعی از جمله خشکسالی و سیل و تصادفات جاده‌ای را از مشکلات عشایر هنگام کوچ بیان کرد.
رئیس امور عشایری استان همدان با بیان اینکه عشایر در شهرستان‌های همدان، نهاوند، اسدآباد، بهار و ملایر استقرار دارند، گفت: سال گذشته 40 ایل‌راه وجود داشت که تعدادی از آنها به دلیل احداث کارخانه، تعریض جاده‌ها و شخم زدن زمین‌ها توسط روستاییان از بین رفته است.
محمدی افزود: با از بین رفتن ایل‌راه‌ها عشایر مجبور به عبور از جاده‌های پرتردد هستند و هر سال شماری از دام‌هایشان بر اثر تصادف از بین می‌رود و خسارت‌های زیادی به آنها وارد می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code