موضوعات
همدان

عرصه تنگ روزنامه‌نگاری امروز

نویسنده:
استاد حوزه رسانه و ارتباطات گفت: فضای مجازی عرصه روزنامه‌نگاری کشور را تنگ کرده است.
1396/05/21
 به گزارش همشهری، علی اکبر قاضی‌زاده در مراسم روز خبرنگار در همدان با تبریک روز خبرنگار به کسانی که در این حرفه فعالند و نان تلخ روزنامه‌نگاری را فرو می‌دهند، افزود: این حرفه سخت و خطرناک است. قاضی‌زاده با بیان اینکه این حرفه نه افتخار دارد و نه ثروت، عنوان کرد: این حرفه فقط عشق و بالاتر از آن دیوانگی می‌خواهد که اگر این 2 مورد را در وجود خود دارید به حرفه خبرنگاری خوش آمدید. وی بااشاره به اینکه در روز خبرنگار و یا هر مناسبتی که نام رسانه، ارتباطات، خبرنگار و روزنامه‌نگار دارد، مقام رفیع روزنامه‌نگار، نقش و رسالت آن مورد تقدیر قرار می‌گیرد، ادامه داد: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که ۸۰ میلیون جمعیت دارد و حدود ۵۵ میلیون نفر می‌توانند روزنامه خریداری کرده و بخوانند اما اینکه ما چند درصد از این جمعیت روزنامه خوان را جذب کرده‌ایم جای سوال دارد.
این پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات با اشاره به اینکه فضای مجازی عرصه روزنامه‌نگاری را تنگ کرده اما پیش از فضای مجازی ما چه کاری کردیم، افزود: مساله فضای مجازی در همه دنیا وجود دارد و آیا کشورهایی مانند پاکستان، هندوستان و سوئد خطر فضای مجازی ندارند و فقط خطر فضای مجازی برای ماست؟ وی با اشاره به اینکه از سال ۴۸ تاکنون زندگی من غیر روزنامه‌نگاری از هیچ منبع، مرجع و سرچشمه‌ای جز خبرنگاری تامین نشده است، بیان کرد: در حوزه روزنامه‌نگاری تدریس کرده و برای روزنامه‌نگاری کتاب نوشته ام.
قاضی‌زاده با بیان اینکه خبرنگاران باید خود را قوی کرده و به داد هم برسند و به حرفه خود احترام بگذارند، گفت: روزنامه‌نگاری که سفر نمی‌رود، کتاب نمی‌خواند، تجربه نمی‌کند، با مردم ارتباط برقرار نمی‌کند یا عادت به پشت کیبوردنشینی و مانیتورنشینی دارد، پیشرفت نخواهد کرد. استاد علی اکبر قاضی‌زاده هفته گذشته برای برگزاری یک کارگاه یک روزه به همدان سفر کرده بود. همچنین در مراسمی به مناسبت روز خبرنگار از ایشان تقدیر شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code