موضوعات
همدان

صنعت ناشناخته همدان

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
نشان تجاری (برند) در دنیای امروز و در وضعیت اقتصادی کنونی به یک از اصول مهم درآمدسازی تبدیل شده است به طوری که هر صنعت موفقی به یک نشان‌ معتبر نیاز دارد. استان همدان نیز از این مهم مستثنی نیست....
1396/06/15
نشان تجاری (برند) در دنیای امروز و در وضعیت اقتصادی کنونی به یک از اصول مهم درآمدسازی تبدیل شده است به طوری که هر صنعت موفقی به یک نشان‌ معتبر نیاز دارد. استان همدان نیز از این مهم مستثنی نیست.

جلب اعتماد
یک فعال اقتصادی و کارشناس صنعت در گفت‌و‌گو با همشهری با بیان اینکه در دنیای اقتصادی امروز به‌ویژه در کشورهای توسعه‌یافته نشان‌های جهانی سرمایه‌هایی مهم محسوب می‌شوند، اظهار می‌کند: بنگاه‌های تجاری با صادرات نشان‌های معروف به کشورهای دیگر، علاوه بر دریافت سود فراوان و ایجاد ثبات اقتصادی در کشور خود، موقعیت‌های شغلی زیادی را نیز ایجاد می‌کنند. سیدباقر حسینی می‌افزاید: شهرت نشان‌ باعث جذب مشتری بیشتر و پایدار خواهد شد و رقبای دیگر را کنار خواهد زد. شرکت‌های با نشان‌ قوی‌تر و معتبرتر از حقوق مشتریان خود حمایت و آنها را مطمئن می‌کنند که با خرید خود یک محصول مرغوب و با کیفیت بهتر از بقیه نشان‌ها و قیمت مناسب را دریافت خواهند کرد. وی ادامه می‌دهد: همین امر باعث خواهد شد شرکت‌های با نشان‌های قوی‌تر بتوانند اعتماد خریداران را بیشتر جلب و آنها را به مشتری دائم خود تبدیل کنند.

ظرفیت بالای همدان
این فعال اقتصادی اضافه می‌کند: استان همدان از قابلیت بالایی در زمینه تولیدات صنعتی، کشاورزی و صنایع دستی برخوردار است. نشان‌سازی یکی از عواملی است که می‌تواند نقش بسزایی در معرفی و شناساندن بهتر محصولات تولیدی این استان در سطح کشور و حتی بازارهای خارجی داشته باشد و اسباب پیشرفت و رونق بیشتر اقتصادی آن را فراهم کند.
حسینی بیان می‌کند: اگر محصول بدون نشان‌سازی - حتی با کیفیت خیلی خوب - وارد بازار شود، خریدار نمی‌تواند تولیدکننده را به‌خوبی بشناسد و خرید برای بار دوم و سوم تکرار نمی‌شود و مشتری پایدار به دست نمی‌آید. تعداد تولیدکنندگان یک محصول مشابه اما با کیفیت‌های متفاوت در بازار بسیار است به همین دلیل موفقیت هر تولیدکننده آن در گرو معرفی خوب محصول خود به مصرف‌کنندگان است تا وفاداری و تکرار خرید در مشتری به وجود آید.

مشخص شدن بازار هدف
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه نشان‌سازی راهی است که تولیدکننده می‌تواند به‌خوبی تفاوت محصول خود را با دیگران برجسته کند، می‌گوید: نشان‌سازی به تولید شخصیت می‌بخشد و شرایط فروش آسان‌تر با قیمت بهتر را نسبت به دیگر رقبا فراهم می‌سازد.
حسینی اظهار می‌کند: از سوی دیگر، نشان‌سازی باعث مشخص شدن بازار هدف و سطح کیفیت محصولات تولیدی می‌شود، درنتیجه تولیدکننده بسته‌بندی محصولات را با توجه به بازار موردنظر تنظیم خواهد کرد و در فروش محصولات خود موفق‌تر خواهد بود. نشان‌سازی هزینه تبلیغات و بازاریابی را نیز کاهش می‌دهد و تمرکز‌ها را بر افزایش و حفظ کیفیت بیشتر خواهد کرد.
وی ادامه می‌دهد: از مفهوم نشان‌سازی در استان شناخت درستی وجود ندارد. بسیاری از تولیدکنندگان استان استفاده از روش‌های سنتی را برای بازار خود کافی می‌دانند و به پیشرفت دامنه کار خود اشتیاق ندارند. این در حالی است که بیشتر واحدهای تولیدی ظرفیت و توانایی ورود به بازارهای بزرگ‌تر را دارا هستند.

به‌کارگیری نیروی متخصص
این فعال اقتصادی با اشاره به مشکل عدم به‌کارگیری نیروی متخصص و تحصیلکرده در این زمینه می‌گوید: در بیشتر موارد تولیدکنندگان ما به دلیل نداشتن دانش کافی درباره روش‌های نوین بازاریابی و تجارت، نشان‌سازی را ناکارآمد می‌دانند و همچنان به استفاده از روش‌های سنتی تمایل دارند. حسینی اضافه می‌کند: برخی تولیدکنندگان نیز بر این باورند که نشان‌سازی در تولیدات آنها کارایی ندارد و هزینه‌ای اضافی است. این در حالی است که نشان‌سازی در محصولاتی چون کشمش و سیر گرفته تا چرم و سفال کارایی دارد و باعث رونق فروش این محصولات در بازارهای داخلی و خارجی خواهد شد.
وی ادامه می‌دهد: نشان‌سازی به میزان قابل‌توجهی باعث پیشرفت و سوددهی تجارت تولیدکننده می‌شود و این حجم از سوددهی به مراتب بالاتر از هزینه نشان‌سازی خواهد بود.

مدیریت سنتی
این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه بیشتر واحدهای تولیدی و صنعتی استان واحدهای کوچک و کارگاهی هستند که به شکل سنتی مدیریت می‌شوند، بیان می‌کند: این واحدهای تولیدی دارای یک بازار نسبی هستند که سیستم عرضه و تقاضای هماهنگ دارد و توانسته‌‌اند بازار هدف خود را ایجاد کنند. در این حالت دیگر انگیزه‌ای برای نشان‌سازی، مشتری‌مداری و رشد وجود ندارد.
حسینی می‌گوید: البته واحدهای توزیعی کالاهایی را عرضه می‌کنند که بالاترین میزان حاشیه سود را داشته باشند و چندان به نشان‌ کالا توجه نمی‌کنند. بیشترین حاشیه سود نیز از آن واحدهای کوچک و کارگاهی است.

مفهوم نشان‌سازی
وی با توضیح مفهوم نشان‌سازی اظهار می‌کند: نشان‌سازی مفهومی بالاتر از ایجاد اسم و لوگو برای یک محصول یا شرکت است و یک نوع فرهنگ‌سازی برای خرید محصولی مشخص براساس اعتماد خریدار و ایجاد وفاداری در او است.
حسینی ادامه می‌دهد: نشان‌سازی مجموعه عملیات تولیدی، تحقیقاتی و بازاریابی است که به عنوان یک نشان بصری برای مصرف‌کننده نقش تضمین‌کننده یک سطح خوب از کیفیت و آسان‌ کردن انتخاب را دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code