موضوعات
همدان

صعود اجاره‌بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
نرخ اجاره‌بها در همدان در شهریور سال جاری نسبت به سال گذشته به طور متوسط 13 درصد افزایش داشته است....
1396/06/22
نرخ اجاره‌بها در همدان در شهریور سال جاری نسبت به سال گذشته به طور متوسط 13 درصد افزایش داشته است.

اوج اجاره مسکن
عضو هیأت‌مدیره اتحادیه مشاوران املاک شهرستان همدان در گفت‌وگو با همشهری با بیان اینکه طبق سنوات گذشته شهریورماه اوج بازار رهن و اجاره است، اظهار می‌کند: امسال هم مانند گذشته در اوج انعقاد قرارداد رهن و اجاره در واحدهای صنفی مشاور املاک در نقاط مختلف همدان قرار داریم. شهرام رحیم‌بخش می‌افزاید: اجاره‌بهای مسکن در همدان نسبت به شهریور سال گذشته 13 درصد افزایش داشته است. بر اساس بررسی میدانی که اتحادیه انجام داده، حداکثر میزان افزایش قیمت 16 درصد و حداقل آن 9 درصد بوده است.

تحول
وی با بیان اینکه میزان تنظیم قرارداد نیز تاکنون نسبت به سال گذشته افزایش نامحسوسی داشته، می‌گوید: امسال البته شاهد یک تحول جدید در بخش اجاره و رهن مسکن نیز هستیم. این کارشناس املاک در همدان ادامه می‌دهد: کاهش سود سپرده‌های بانکی که اواخر مردادماه توسط بانک مرکزی انجام شد بر بازار رهن و اجاره تأثیرگذار بود.  این اقدام باعث شد که فایل‌های رهن کامل مشاوران املاک به فایل اجاره بدل شود.
رحیم‌بخش با بیان اینکه تنها در صورت نیاز به نقدینگی، مسکن رهن کامل داده می‌شود، اظهار می‌کند: ما موافق این سیاست بانک مرکزی هستیم و امیدواریم این سیاست‌های پولی که در راستای شکست رکود و رونق در حال انجام است، ادامه یابد.  وی می‌گوید: البته این سیاست به برخی از مستأجران فشار وارد می‌کند. کاهش سود سپرده‌ها باعث می‌شود که صاحبخانه‌ها علاقه بیشتری به دریافت اجاره داشته باشند و این مساله مستأجرانی را که چندان به پرداخت اجاره‌بها مایل نیستند در شرایط نامساعد قرار می‌دهد.

سایه رکود
عضو هیأت‌مدیره اتحادیه مشاوران املاک شهرستان همدان درباره قیمت مسکن و بازار خرید و فروش آن نیز می‌گوید: خرید و فروش در همدان و شهرهای مشابه همچنان در رکود به سر می‌برد و حال و روز خوبی ندارد.
رحیم‌بخش با اشاره به اینکه ادامه کاهش سود سپرده‌ها به رونق بازار مسکن کمک شایانی خواهد کرد، ادامه می‌دهد: نسبت سود سپرده‌های بانکی با تورم برابر نیست و سودها می‌توانند کاهش بیشتری پیدا کنند.
وی با بیان اینکه برای رونق بیشتر بازار مسکن نرخ تسهیلات بانکی نیز باید بیشتر کاهش پیدا کند، می‌افزاید: با اعمال این سیاست‌ها، رفته‌رفته شاهد رونق بازار خرید و فروش و ساخت و ساز خواهیم بود.

قیمت تقریبی رهن کامل یک آپارتمان 70 متری با امکانات متوسط در مناطق مختلف شهر همدان
Untitled-1.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code