موضوعات
همدان

صادرات پایدار در گرو تولید استاندارد

نویسنده: سولماز عنایتی همدان ـ خبرنگار
استاندارد زیربنای توسعه اقتصاد کشور را دربر دارد و صادرات غیرنفتی را تامین و تضمین می‌کند. برای اینکه بتوانیم به صادرات محصولات تولیدی در استان همدان امیدوار باشیم باید استانداردسازی محور فرایند تولید شود....
1396/07/19
استاندارد زیربنای توسعه اقتصاد کشور را دربر دارد و صادرات غیرنفتی را تامین و تضمین می‌کند. برای اینکه بتوانیم به صادرات محصولات تولیدی در استان همدان امیدوار باشیم باید استانداردسازی محور فرایند تولید شود.

 نشانه‌گذاری
یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با همشهری در تشریح نقش کیفیت در تداوم صادرات محصولات تولیدی استان اظهار می‌کند: برخی از تولیدکنندگان ما کیفیت لازم کالاها را تامین نمی‌کنند به طوری که به محض آنکه مشتری خود را پیدا و قرارداد را منعقد می‌کنند، کیفیت محصولات خود را کاهش می‌دهند.
فرهاد تیموری می‌افزاید: این بخش از تولیدکنندگان در صادرات به کشوری چون عراق که بیشترین صادرات استان به آن است، با مشکل مواجه خواهند شد، زیرا نشانه‌گذاری آنها برای کیفیت محصولات خاص است و از ستاره برای شرح کیفیت استفاده می‌کنند.
وی ادامه می‌دهد: یک کالایی که 5 ستاره داشته باشد کیفیت بالایی دارد و هرچه تعداد ستاره‌ها کاهش یابد از کیفیت نیز کاسته می‌شود، بنابراین ما باید در قراردادهایی که با مشتریان خود می‌بندیم، کیفیت را رعایت کنیم و در ادامه قرارداد کیفیت را پایین نیاوریم.

توجه به خواسته‌های بازارهای بین‌المللی
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در عراق چند شرکت بین‌المللی به نمایندگی از دولت عراق مستقرند که کیفیت‌ کالاهای ورودی را بررسی می‌کنند و سپس اجازه واردات می‌دهند، اضافه می‌کند: این نشان می‌دهد که آنان سختگیری‌های خاص خود را دارند و ما باید کیفیت محصولات را رعایت کنیم، زیرا برای تداوم صادرات باید به خواسته‌ها و نیازهای کشور همسایه احترام بگذاریم و کمتر به سمت کاهش کیفیت تولیدات برویم.
تیموری می‌گوید: برای کالاهای مشمول استاندارد اجباری باید آزمایشگاهی به منظور ارزیابی و انطباق محصولات با استانداردها راه‌اندازی کرد تا کنترل به صورت مداوم انجام شود و یک مدیر متخصص و صاحب‌نظر بر این مسأله نظارت کند.
وی بیان می‌کند: سازمان ملی استاندارد نمی‌تواند در همه واحدهای تولیدی، ناظر مقیم و متعدد داشته باشد زیرا تعداد کارشناسان این سازمان به اندازه کافی نیست که به طور مداوم خط تولید را رصد کنند. از طرف دیگر طبق قانون باید مهندسان با تجربه‌ای وجود داشته باشند که همواره بر تولید کالاها نظارت کنند تا نتیجه تولید مطابق با استاندارد باشد.

 بهره‌وری
این کارشناس اقتصادی در تشریح نقش استانداردسازی در توسعه اقتصادی استان اظهار می‌کند: نامگذاری‌ سال‌ها توسط مقام معظم رهبری با محورهای اقتصادی مطرح می‌شود که این امر نشان می‌دهد ما مشکلاتی را داریم و خواهیم داشت؛ بنابراین باید بیشتر به سمت و سوی منابع داخلی کشور، خودکفایی و خوداتکایی قدم بگذاریم. تیموری با بیان اینکه شاخص‌ بسیار مهم مطرح شده بحث بهره‌وری در تولید است، ادامه می‌دهد: در برنامه پنجم توسعه اشاره شده بود که سهم بهره‌وری یک‌سوم افزایش پیدا کند، بنابراین حداقل باید یک‌سوم سهم نیازهای اقتصادی استان از محل بهره‌وری انجام می‌شد.
وی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین شاخص بهره‌وری سرمایه و نیروی انسانی است، می‌گوید: استان ما بالغ بر 1570 واحد تولیدی دارد که باید در آنها 31 هزار نفر مشغول به کار باشند، اما در شرایط فعلی از همه ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود.
این کارشناس حوزه استانداردسازی می‌افزاید: اگر بتوانیم سرمایه‌های قبل را به سمت تولید ببریم و کیفیت را افزایش دهیم و بازار را به دست بیاوریم خواهیم توانست بهره‌وری را از سرمایه‌هایی که موجودند به دست بیاوریم و میزان اشتغال را از 31 هزار نفر به 2 برابر برسانیم.
وی می‌گوید: در این صورت درآمد سرانه هر خانواده افزایش می‌یابد و از معضلات اجتماعی کاسته می‌شود و اشتغال پایدار به وجود می‌آید. همه این موارد در گرو استانداردسازی و بالا بردن کیفیت کالاهاست.

 مهندسان کنترل کیفیت
تیموری اظهار می‌کند: اگر همه واحدهای صنعتی ما مقید شوند که مهندسان کنترل کیفیت را مستقر کنند، خود این موضوع 1260 شغل ایجاد می‌کند که علاوه بر آن افزایش کیفیت نیز به وجود خواهد آمد و کاهش هزینه‌ها نیز محقق می‌شود.
این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه استاندارد می‌تواند بستر مناسبی را در زمینه‌های اقتصادی، کشاورزی و صنعتی به وجود آورد، ادامه می‌دهد: اگر محصولات کشاورزی خود را استاندارد کنیم علاوه بر اینکه سلامت جامعه تضمین شده است، اقتصاد هم پویا‌تر می‌شود.  تیموری با بیان اینکه می‌توانیم محصولات ارگانیک کشاورزی را تولید و به بازار عرضه کنیم، اظهار می‌کند: استاندارد زیربنای توسعه اقتصاد کشور را دربر دارد و صادرات غیرنفتی را تامین و تضمین می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code