موضوعات
همدان

شهروندان؛ نگهبان پاکیزگی شهر

نویسنده: حمید نصرتی‌قانعی‌ همدان- خبرنگار
پاکیزگی، بهداشت و محیط‌زیست ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. این موضوع در سکونتگاهی به نام شهر‌ به دلیل حضور و آمدوشد انسان‌ها اهمیت خاص‌تری می‌یابد، چراکه بهداشت در حوزه شهری مرتبط با نوع نگاه مردم آن شهر در حفظ بهداشت و سلامت خود آنهاست. ....
1396/07/19
پاکیزگی، بهداشت و محیط‌زیست ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. این موضوع در سکونتگاهی به نام شهر‌ به دلیل حضور و آمدوشد انسان‌ها اهمیت خاص‌تری می‌یابد، چراکه بهداشت در حوزه شهری مرتبط با نوع نگاه مردم آن شهر در حفظ بهداشت و سلامت خود آنهاست. شهرداری هم یک سوی این ماجرای پایان‌نیافتنی است. همدان 600 هزار نفر جمعیت دارد و در شبانه‌روز بیش از 450 تن زباله از این شهر جمع‌آوری می‌شود که براساس آمار موجود 90 درصد زباله‌های انتقال داده شده به محل دفن بهداشتی ‌زباله‌ها ‌تر و بقیه خشک است. 75 درصد مردم شهر همدان هم نقش مؤثری در حفظ بهداشت شهر به دلیل رعایت ساعت تعیین شده برای بیرون گذاشتن زباله دارند.

وظیفه شهروندی
«سمیه مقصودی» یکی از شهروندان همدان درباره همکاری و نوع تعامل مردم با شهرداری برای حفظ پاکیزگی و بهداشت شهر به همشهری می‌گوید: شهروندان بازوی نظارتی و اجرایی شهرداری‌اند و می‌توانند به شهرداری در حفظ بهداشت محیط شهری کمک کنند. اگر شهروندان زباله‌های خود را طبق خواسته شهرداری در ساعت تعیین‌شده بیرون بگذارند، دیگر بوی بد ناشی از تخمیر زباله در طول روز در شهر نمی‌پیچید و مگس‌ها، سوسک‌ها و موش‌ها در شهر جولان نمی‌دهند، در یک کلام بهداشت محیط شهر حفظ می‌شود و شهروندان به آسایش بیشتری می‌رسند.
وی می‌افزاید: اغلب دید‌ه می‌شود برخی شهروندان که حتی از آنها انتظار هم نمی‌رود در هر ساعت که دلشان می‌خواهد زباله‌های خود را در شهر رها می‌کنند و انتظار هم دارند که شهرداری این زباله‌ها را جمع‌آوری کند در حالی که وظیفه شهروندی غیر از این ایجاب می‌کند. آنها باید ساعت تعیین‌شده را رعایت کنند تا هزینه اضافی به شهرداری تحمیل نشود و باعث زحمت مضاعف پاکبان‌های شهر نشوند.

بی‌توجهی اصناف
«محمود فکری» دیگر شهروند همدانی هم از انباشته‌شدن زباله‌ها در مخازن شهری آن هم در طول روز گلایه دارد و می‌گوید: دلیل این کار بی‌توجهی اصناف به خصوص فروشگاه‌های بزرگ، داروخانه‌ها، رستوران‌های غذا‌خوری و مراکز درمانی است که حتی حاضر نیستند تا زمان تعیین شده زباله خود را در محل کار نگه دارند و شهر را خانه دوم خود نمی‌دانند.
به گفته وی، این مجموعه‌ها که یکی از متولیان تأمین بهداشت مردم هستند، خودشان به‌راحتی زباله‌هایشان را در معابر شهری رها می‌کنند که هم منظره خوبی ندارد و هم تلاش کارگران شهرداری را در منظر مردم زیر‌ سؤال می‌برد و علاوه بر اینها راه ‌آب‌های شهری را مسدود می‌کند و در این فصل به محض باریدن باران در شهر سیلاب راه‌ می‌افتد.

برخورد شهرداری
«جعفر مقتدایی» از دیگر شهروندان همدانی معتقد است شهرداری در برخی موارد باید با افرادی که زباله‌های خود را بدون توجه به بهداشت شهری در محیط شهر و خارج از زمان تعیین شده رها می‌کنند یا به هر نوع به بهداشت شهر آسیب می‌رسانند، با قاطعیت برخورد کند تا هزینه‌های ایجاد شده به دیگر شهروندان تحمیل نشود.
وی توضیح می‌دهد: اگر این افراد یا ارگان‌هایی که زباله‌هایشان را در شهر رها می‌کنند یک یا 2 بار با اخطار و جریمه‌های نقدی سنگین مواجه شوند حساب کار دستشان می‌آید و دیگر برای آنها صرف نمی‌کند که بهداشت محیط کار و زندگی خود را به بهداشت محیط شهری ترجیح دهند.
وی می‌گوید: به نوعی اگر جریمه‌ها متناسب با نوع تخلف باشد حتما جواب می‌دهد. باید زباله‌سازان جریمه مالی شوند، چراکه در شرایط اقتصادی امروز جامعه همه به دنبال حساب و کتاب هستند و پول برای آنها اهمیت خاصی دارد. آنها با این روش می‌آموزند که نباید منافع یک جمعیت را فدای خود‌خواهی و کج‌اندیشی خود کنند و باید برای حقوق دیگران بیش از پیش احترام قائل شوند.

نظم در جمع‌آوری زباله
مدیر خدمات شهری شهرداری همدان درباره انباشته شدن زباله‌ در مخازن شهری با توضیح اینکه در شهر همدان برای حفظ بهداشت محیط شهر حدود 1500 مخزن زباله نصب شده است و افزون بر آن، برای حفظ پاکیزگی شهر 800 نفر نیروی پاکبان در 2 حوزه تنظیف و جمع‌آوری زباله‌های شهری فعالیت دارند، می‌گوید: در طول شبانه‌روز از شهر همدان450 تن زباله به وسیله 46 دستگاه پرس زباله جمع‌آوری می‌شود.
به گفته «حسین خانجانی»، بخشی از این زباله‌ها که 25 درصد از کل زباله شهر همدان را در شبانه‌روز شامل می‌شود، ناگزیر به 2 دلیل نبود همکاری مناسب مردم و وجود برخی مشاغل پر زباله که امکان نگهداری زباله خود را در طول روز در محیط کار ندارند، تولید می‌شود.
وی می‌افزاید: برای نهادینه شدن فرهنگ به موقع قراردادن زباله در بیرون از خانه (ساعت 9 شب)، شهرداری به روش‌های مختلف این موضوع را اطلاع‌رسانی کرده است. یک‌ بار در سال 91 با شرکت مخابرات همدان قراردادی منعقد شد تا برای همه مشترکان پیام صوتی«شهروند گرامی لطفا زباله خود را ساعت 9 بیرون بگذارید یا ساعت 9 شب را برای بیرون گذاشتن زباله فراموش نکنید» پخش شود که جمعیتی در حدود بیش از 80 هزار مشترک را شامل می‌شد.
خانجانی ادامه می‌دهد: همین کار را یک بار دیگر هم 2 سال قبل تکرار کردیم و ضمن اینکه همزمان با این اطلاع‌رسانی صوتی، بنر‌ها، بروشور‌ها و تراکت‌های (40 هزار عدد) آگاهسازی را هم در شهر نصب و توزیع کردیم در رسانه‌های محلی آگهی آن چاپ شد. با حضور من و سایر همکاران در برنامه‌های مختلف صداوسیمای همدان فواید این کار اطلا‌ع‌رسانی شد.
وی تأکید می‌کند: همه این تلاش‌ها را در 5 یا 6 سال اخیر انجام دادیم تا 75 درصد مردم همدان با همدلی و مشارکتی که دارند ساعت 9 شب را رعایت کنند، اما 25 درصد بقیه مردم شهر همچنان همان روش خود را در پیش می‌گیرند و هر زمان دلشان می‌خواهد زباله‌های خود را به بیرون از منزل منتقل می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code