موضوعات
همدان

سفر پلاسمای خون از همدان به آلمان

نویسنده:
مدیرعامل انتقال خون همدان گفت: 10 هزار و 200 واحد پلاسمای جعبه‌بندی شده همدان به آلمان ارسال شده که پس از تبدیل شدن به دارو به کشور بازمی‌گردد....
1396/05/18
مدیرعامل انتقال خون همدان گفت: 10 هزار و 200 واحد پلاسمای جعبه‌بندی شده همدان به آلمان ارسال شده که پس از تبدیل شدن به دارو به کشور بازمی‌گردد.
افشین محمدی در گفت‌وگو با فارس در خصوص ارسال پلاسمای خون از همدان به آلمان اظهار کرد: ارسال این فراورده خونی در راستای تولید داروهای مشتق از پلاسما و بازگشت مجدد این داروها به کشور انجام می‌گیرد.
 وی تصریح کرد: تاکنون 10 هزار و 200 واحد پلاسمای بسته‌بندی شده همراه با پیلوت اضافی به آلمان ارسال شده که پس از تبدیل به دارو، قیمت داروی مشتق شده به حدود یک‌چهارم تقلیل می‌یابد.  مدیرعامل انتقال خون استان همدان بیان کرد: با ارسال پلاسماهای خون، علاوه بر کاهش قیمت داروهای مشتق از پلاسما، بیماران کشورمان نیز از داروهایی با پلاسمای داخلی استفاده خواهند کرد.  
وی با تأکید بر اینکه قبول پلاسما از کشور ما نشان از رشد در زمینه اهدای خون دارد، گفت: در بین کشورهای توسعه‌یافته تنها کشورهای آرژانتین و برزیل توانسته‌اند ارسال پلاسما داشته
 باشند.  محمدی در خصوص کاهش آلودگی خون‌های اهدایی نیز بیان کرد: در کشور ما آلودگی هپاتیت «ب» زمانی بالای 5 درصد بود اما از سال 73 با تزریق واکسن کم‌کم کاهش یافته و اکنون آمار مبتلایان به هپاتیت «ب» در کشورمان به 1/ 2 درصد رسیده است.
 وی بیشترین آلودگی به هپاتیت «ب» را در استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان دانست و یادآور شد: آمار هپاتیت «سی» نیز در کشورمان نیم درصد و این میزان در اهداکنندگان بسیار کم است.
مدیرعامل انتقال خون استان همدان اضافه کرد: اگر حین اهدای خون متوجه ابتلا به بیماری در افراد اهداکننده شویم، بسیار محرمانه آنها را شناسایی می‌کنیم و در نهایت آمار به مرکز بهداشت اعلام می‌شود. با فرد اهداکننده نیز تماس می‌گیریم تا از چگونگی آلودگی او به این بیماری مطلع شویم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code