موضوعات
همدان

سریع و آسان با گمرک استان

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
گمرک همدان سال گذشته در سرعت ترخیص کالای صادراتی و وارداتی توانست رتبه برتر را در کشور به خود اختصاص دهد. طبق آمار، در 8 ماه گذشته ۹۵ میلیون دلار کالا به وزن 418 هزار تن از گمرک همدان صادر شده که این میزان صادرات از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است...
1396/09/12
گمرک همدان سال گذشته در سرعت ترخیص کالای صادراتی و وارداتی توانست رتبه برتر را در کشور به خود اختصاص دهد. طبق آمار، در 8 ماه گذشته ۹۵ میلیون دلار کالا به وزن 418 هزار تن از گمرک همدان صادر شده که این میزان صادرات از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است.

کاهش زمان ترخیص کالا
مدیرکل گمرک استان همدان در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌کند: گمرک نقش اساسی در اقتصاد پویا و صادرات - که یک مقوله مهم و تأثیرگذار در تولید و اشتغال است - دارد.  جمال خشوعی با بیان اینکه تمام تلاش ما کاهش زمان انجام امور گمرکی است، می‌افزاید: کاهش یافتن فرایند ترخیص و ارزیابی کالا این امکان را به صادرکننده می‌دهد که در هر پروسه زمانی کالای بیشتر را در زمان کمتر به بازارهای صادراتی برساند و در نتیجه بتواند جایگاه مستحکم‌تری برای خود ایجاد کند.  وی ادامه می‌دهد: کاهش زمان ترخیص کالا برای تولیدکننده‌ای که حرکت چرخ تولید او به رسیدن به‌موقع مواد اولیه تولید وابسته است، اهمیت بسیاری دارد و ما در گمرک همدان این زمان را به حداقل رسانده‌ایم.

سامانه جامع امور گمرکی
مدیرکل گمرک استان همدان می‌گوید: راه‌اندازی و اجرای صحیح سامانه جامع امور گمرکی یکی از مهم‌ترین موارد حائز اهمیت برای گمرک ایران و دولت بود که در همدان به بهترین شکل ممکن انجام شد. گمرک همدان در کاهش زمان ترخیص کالای صادراتی و وارداتی و تسریع آن در سال 95 توانست به شاخص‌های مورد نظر گمرک ایران دست پیدا کند.  وی با اشاره به اینکه با راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی به حضور فیزیکی افراد در گمرک نیازی نیست، می‌گوید: این اتفاق باعث شده است زمان ارزیابی و ترخیص کالاهای صادراتی و وارداتی کاهش یابد و صادرکنندگان و واردکنندگان بتوانند میزان بیشتری کالا صادر کنند و در بازارهای هدف موثرتر و قدرتمندتر ظاهر شوند.  خشوعی می‌افزاید: از آنجا که واردات کالا از گمرک همدان تنها به مواد اولیه تولید و خطوط تولید معطوف است، بنابراین کاهش زمان ترخیص واردات باعث می‌شود تولید کالا بر اساس برنامه‌ریزی تعیین شده انجام گیرد و این مساله هم در حوزه اشتغال بسیار حائز اهمیت است.

حمایت از واردکنندگان
مدیرکل گمرک استان با بیان اینکه این گمرک تسهیلات ویژه‌ای را برای حمایت از واردکنندگان که مواد اولیه و خطوط تولید وارد می‌کنند در نظر گرفته است، می‌گوید: خدمات در این حوزه مورد رضایت فعالان اقتصادی قرار گرفت و گمرک همدان توانست به اهداف مورد نظر گمرک ایران در این حوزه به‌خوبی دست یابد.  وی با بیان اینکه کاهش زمان ترخیص کالا و ارائه خدمات به‌روز با راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی باعث جلب رضایت ارباب‌رجوع در گمرک همدان شده است، ادامه می‌دهد: 11 سازمان مرتبط با امور گمرک به سامانه متصل هستند و مجوزهای لازم را برای صادرات یا واردات در کمترین زمان ممکن صادر می‌کنند. این مسأله باعث کاهش مراجعات به سازمان‌ها و اداره‌های دولتی شده و رضایتمندی فعالان اقتصادی را به میزان قابل‌توجهی افزایش داده است.

گمرک مدافع بخش خصوصی
نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان نیز در گفت‌و‌گو با همشهری با بیان اینکه امروز شاهد بهبود وضعیت گمرک برای فعالان اقتصادی هستیم، اظهار می‌کند: انجام امور گمرکی برای فعالان اقتصادی تسهیل و پیچیدگی‌هایی که پیش از این وجود داشت، برطرف شده است.  منوچهر رضایی می‌افزاید: گمرک استان همراه صادرات است و امروز از این گمرک می‌توان به عنوان یکی از حامیان بخش خصوصی نام برد.  وی می‌گوید: ما مجبور به واردات برخی کالاها هستیم که در داخل توان تولید آنها را نداریم اما آنچه برای ما در گمرک مزیت محسوب می‌شود، صادرات غیرنفتی است.  رئیس انجمن صادرکنندگان کشمش ملایر اضافه می‌کند: امروز باید پروسه صادرات با رعایت کامل کنترل سلامت کالا صورت گیرد و خوشبختانه ارزیابی کالاهای صادراتی در محلی که فعالان اقتصادی اعلام کنند نیز صورت می‌گیرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code