موضوعات
همدان

سرمایه‌گذاری 360 میلیارد تومانی در کشاورزی همدان

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
کشاورزی موتور محرکه توسعه استان است. سال گذشته 2213 مورد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی همدان انجام شد که این سرمایه‌گذاری‌ها برای 3200 نفر شغل ایجاد کرد. پیش‌بینی می‌شود امسال نیز برای 3650 نفر شغل ایجاد شود....
1396/05/22
کشاورزی موتور محرکه توسعه استان است. سال گذشته 2213 مورد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی همدان انجام شد که این سرمایه‌گذاری‌ها برای 3200 نفر شغل ایجاد کرد. پیش‌بینی می‌شود امسال نیز برای 3650 نفر شغل ایجاد شود.

اهمیت کشاورزی
استاندار همدان در گفت‌وگو با همشهری با تاکید بر‌اهمیت کشاورزی در استان گفت: دولت اقدامات لازم را در پشتیبانی از کشاورزان برای تأمین غذای کشور و حفظ اشتغال ایجاد شده در این بخش انجام داده است. وی با تأکید بر اینکه با توجه به کمبود منابع آبی از افزایش سطح زیر کشت در استان جلوگیری به عمل آمده است، می‌افزاید: تمام تلاش دولت در استان برای افزایش عملکرد در واحد سطح در بخش کشاورزی به كار گرفته شده است. گسترش آبیاری‌های نوین نیز در این راستا صورت گرفته و افزایش میزان تولیدات در اراضی کنونی با استفاده از تازه‌های علم در بخش کشاورزی با جدیت دنبال می‌شود.
استاندار با اشاره به اینکه تاکنون چندین خط اعتباری برای جذب تسهیلات در حوزه مکانیزاسیون برای استان همدان در نظر گرفته شده است، می‌افزاید: خوشبختانه این تسهیلات به طور کامل جذب شده و حتی استان توانسته بیش از آنچه را به عنوان سهمیه توسط وزارتخانه در نظر گرفته شده بود، جذب کند.

جلوگیری از خام‌فروشی
وی اظهار می‌کند: باید از 5/5 میلیون تن تولید انواع محصولات کشاورزی در استان همدان برای ایجاد صنایع تبدیلی نهایت استفاده را برد. باید از خام‌فروشی محصولات کشاورزی استان جلوگیری و با ایجاد صنایع تبدیلی، ضمن تولید ارزش افزوده، زمینه اشتغال جوانان را ایجاد کنیم.  نیکبخت ادامه می‌دهد: در استان از سرمایه‌گذاران در حوزه صنایع تبدیلی استقبال می‌شود. خوشبختانه در سال‌های اخیر تعداد زیادی جواز تأسیس در حوزه صنایع تبدیلی محصولات كشاورزی از جمله سیب‌زمینی صادر شده است.

تسهیلات رونق تولید
وی بیان می‌کند: سال گذشته از محل تسهیلات طرح رونق تولید، 393 واحد به سیستم بانکی معرفی شدند و تاكنون حدود 72 میلیارد تومان قرارداد منعقد شده است. نیکبخت با اشاره به 2213 مورد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی طی سال گذشته می‌افزاید: از این تعداد 638 مورد سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی صورت گرفته است. 360 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در سال گذشته صورت گرفته که در این سرمایه‌گذاری‌ها برای 3200 نفر شغل ایجاد شده است.  وی اضافه می‌کند: پیش‌بینی می‌شود برای 3650 نفر در سال جاری شغل ایجاد شود که حدود 3200 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای تحقق این اهداف مورد نیاز است. استاندار همدان با اشاره به اینکه ساخت 8 واحد بزرگ در بخش کشاورزی در حال اجراست، بیان می‌کند: این واحدها بین 10 تا 95 درصد پیشرفت فیزیکی و 150 میلیارد تومان تسهیلات ریالی و 20 میلیون یورو نیز تسهیلات ارزی دارند. این واحدها در سراسر استان وجود دارند و شامل کشتارگاه، بسته‌بندی گوشت و موارد دیگر می‌شوند.

اقتصاد مقاومتی
وی با بیان اینکه اقدام و عمل مورد نظر مقام معظم رهبری در بخش کشاورزی استان ساری و جاری است، می‌گوید: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان همدان در بخش کشاورزی با موفقیت کامل در حال اجراست. نیکبخت می‌افزاید: سال گذشته در برنامه اقتصاد مقاومتی توانستیم در تمام موارد به اهداف پیش‌بینی‌شده دست یابیم و حتی بیش از آن را نیز محقق کنیم. به عنوان مثال، در بخش تولید گندم در برنامه اقتصادی سال 95 قرار بود قریب 640 هزار تن گندم تولید شود که در عمل 712 هزار تن گندم از مزارع استان برداشت شد. استاندار همدان می‌گوید: در سامانه‌های نوین آبیاری نیز قرار بود 8478 هکتار زیر پوشش این سامانه‌ها قرار گیرد که در عمل 9240 هکتار تحت پوشش قرار گرفت. سال گذشته در بخش صنایع تبدیلی قرار بود 72 هزار تن به ظرفیت فراوری محصولات کشاورزی اضافه شود که در عمل به 122 هزار تن رسید.

خرید تضمینی
استاندار همدان با بیان اینکه تأمین غذای سالم در جامعه از اولویت‌های اصلی دولت است، اظهار می‌کند: وزارت جهاد کشاورزی این وظیفه سنگین را دنبال می‌کند تا کشور بتواند در سلامت کامل مسیر رشد و تعالی را بپیماید. محمدناصر نیکبخت می‌گوید: ما موفق شدیم، ضمن رسیدن به خودکفایی در گندم، به صادرات آن نیز روی بیاوریم.  اقدام مهم دولت در زمینه اعلام به موقع قیمت خرید تضمینی محصولات استراتژیک طی 4 سال قبل بسیار چاره‌ساز بوده است. در گذشته، با اعلام دیرهنگام این مهم، کشاورز در برنامه‌ریزی با چالش و در نتیجه کشور نیز برای تأمین نیازهای استراتژیک خود با مشکل مواجه می‌شد.  وی با بیان اینکه سیلوهای ذخیره گندم همچنان توانایی تأمین نیازهای استان را دارند، ادامه می‌دهد: در سال جاری مکان‌هایی برای ذخیره موقت گندم در نظر گرفته شده است تا در زمان لازم به سیلوهای در نظر گرفته شده منتقل شوند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code