موضوعات
همدان

سدها تشنه‌اند

نویسنده:
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: وضعیت منابع آبی استان نسبت به سال‌های گذشته با کاهش جدی مواجه شده و صرفه‌جویی برای جلوگیری از بروز بحران کم‌آبی ضروری است.
1396/07/17
به گزارش ایرنا، «منصور ستوده» با بیان اینکه در مجموع ذخیره سدهای استان همدان به 62 میلیون و 820 هزار مترمکعب کاهش یافته است، افزود: هم‌اینک سد سرابی تویسرکان 6 میلیون و 700 هزار مترمکعب، سد کلان ملایر 38 میلیون مترمکعب و سد اکباتان همدان 18 میلیون و 120 هزار مترمکعب ذخیره آبی دارند.
وی با بیان اینکه سد اکباتان همدان با کاهش ذخیره آبی نسبت به ماه‌های گذشته مواجه شده است، افزود: حجم آب سد اکباتان در حال حاضر به 18 میلیون و 120 هزار مترمکعب کاهش یافته و 54 درصد از مخزن سد پر شده است.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه سد اکباتان در سال آبی گذشته سرریز شد، عنوان کرد: در حال حاضر میزان ورودی سد اکباتان به صفر رسیده و میزان خروجی آن 1160 لیتر در ثانیه است.
ستوده با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی تاکنون آبی وارد سد اکباتان همدان نشده است، بیان کرد: وضعیت منابع آبی استان همدان نسبت به سال‌های گذشته با کاهش جدی مواجه است که انتظار می‌رود صرفه‌جویی لازم برای جلوگیری از بروز بحران توسط مردم انجام شود.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر ورودی سد سرابی تویسرکان صفر است، گفت: این سد 6 میلیون و 700 هزار مترمکعب ذخیره داشت و میزان خروجی آن 75 لیتر در ثانیه بود. پکیچ تصفیه‌خانه برای تامین بخشی از آب شهرستان تویسرکان در کنار این سد ایجاد شده است.
ستوده حجم سد کلان ملایر را 38 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: میزان ورود آب به سد کلان ملایر 115 لیتر در ثانیه بود اما هیچ خروجی آبی نداشته است.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بود و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است، گفت: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است، اما با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.
وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را 2 میلیارد و 680 میلیون مترمکعب اعلام و اضافه کرد: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر 1948 میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی 740 میلیون مترمکعب است.
ستوده با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است ولی باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، عنوان کرد: تلاش بر این است که برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه ‌داریم تا دچار مشکل نشویم.
وی اظهار کرد: حجم سدهای استان همدان 66 میلیون مترمکعب است و مشکلی در تامین آب آشامیدنی استان همدان وجود ندارد اما رعایت الگوی مصرف باید در اولویت قرار گیرد.
وی افزود: در سال آبی 95-96 حدود 406 میلیمتر بارش برف و باران در استان همدان رخ داد و وضعیت ذخایر آبی همدان با این بارش‌ها بهبود یافته است.
وی افزود: سال آبی گذشته، 467 میلی‌متر بارندگی در استان همدان رخ داد که این رقم سال ماقبل آن 302 میلیمتر و در متوسط بلندمدت 330 میلی‌متر بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code