موضوعات
همدان

دقت در خرید کله پاچه و سیرابی

نویسنده:
سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان همدان از شهروندان درخواست کرد از خرید آلایش دامی که به صورت فله و بدون بسته‌بندی در سینی عرضه می‌شود، جدا خودداری کنند.
1396/07/19
به گزارش ایسنا «امیرحسین نقی‌پور» در جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی اظهار کرد: اداره دامپزشکی همدان سال گذشته به عنوان پیشتاز در حوزه پیش‌سرد کشتارگاه‌ها عمل کرده است.  وی افزود: در کشتارگاه‌ها آلایش‌های دامی در پیش‌سرد قرار می‌گیرند که این کار خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. سپس این محصولات در شرایط بهداشتی بسته‌بندی و تاریخ کشتار و انقضای محصول روی آنها درج می‌شود.
وی با بیان اینکه در برخی موارد بعضی افراد اقدام به فروش آلایش‌های دامی خارج از بسته‌بندی و به صورت فله می‌کنند، تصریح کرد: خریداران باید بدانند که چون تاریخ مصرف این محصولات منقضی شده است آنها را به صورت فله و معمولا در محدوده سبزه‌میدان توزیع می‌کنند.
نقی‌پور با تأکید بر اینکه آلایش‌های دامی حتما باید داخل یخچال نگهداری شوند، گفت: تاریخ نگهداری سالم دل، جگر، قلوه و مغز 2 روز در یخچال و کله‌پاچه، سیرابی و شیردان 3 روز است. وی افزود: اگر تاریخ نگهداری و انقضای این محصولات تمام شود، بدون شک کیفیت آنها بسیار پایین می‌آید و دچار فساد می‌شوند.
وی گفت: در عید قربان با هماهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) همه دام‌های قربانی به واحد بسته‌بندی منتقل شدند و پس از قرار گرفتن در پیش‌سرد در اختیار نیازمندان قرار گرفتند.
سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان همدان با بیان اینکه دستفروشان در سبزه‌میدان به صورت فله آلایش دامی را به فروش می‌رسانند، اظهار کرد: با کسانی می‌توان برخورد کرد که جای مشخصی دارند در حالی که این افراد محصولات را داخل سینی به وسط سبزه‌میدان می‌آورند و نمی‌توان با آنها برخورد کرد.
وی با تأکید بر آگاهی‌بخشی و هشدار دادن به مراکز عرضه آلایش‌های دامی گفت: باید در نظارت و گشت‌زنی فعال‌تر عمل شود و از مدیرت خدمات شهری هم می‌خواهیم همکاری کنند.
نقی‌پور تصریح کرد: در ماه گذشته 12 مورد حکم ورود به مکان‌های کشتار دام داشتیم که در این میان یک مورد کشتار غیرمجاز مشاهده شد.
وی در ادامه گفت: 120 نفر از کارشناسان به عنوان ناظر فنی دامپزشکی به صورت ثابت در رستوران‌ها و تهیه غذاها مشغول نظارت هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code