موضوعات
همدان

دفتر مشق آسمانی

نویسنده: فرزاد سپهر/ خبرنگار -همدان
ادبیات کودک و نوجوان، چه در زمینه داستان و چه در زمینه شعر، شکلی پررنگ در همدان دارد. تاکنون نویسنده‌ها و شاعران همدانی در زمینه‌های گفته شده آثار متعددی را منتشر کرده‌اند و اسامی آنها از جمله مصطفی رحماندوست، جواد محقق، غلامرضا بکتاش، اسدالله شعبانی، مریم زرنشان و مریم زندی در زمینه شعر و محمدرضا یوسفی، عزت‌الله الوندی، فرزانه رحمانی و بهناز ضرابی‌زاده در زمینه داستان‌نویسی در ادبیات کودک و نوجوان ‌آشناست...
1396/09/14
ادبیات کودک و نوجوان، چه در زمینه داستان و چه در زمینه شعر، شکلی پررنگ در همدان دارد. تاکنون نویسنده‌ها و شاعران همدانی در زمینه‌های گفته شده آثار متعددی را منتشر کرده‌اند و اسامی آنها از جمله مصطفی رحماندوست، جواد محقق، غلامرضا بکتاش، اسدالله شعبانی، مریم زرنشان و مریم زندی در زمینه شعر و محمدرضا یوسفی، عزت‌الله الوندی، فرزانه رحمانی و بهناز ضرابی‌زاده در زمینه داستان‌نویسی در ادبیات کودک و نوجوان ‌آشناست. از طرفی، در زمینه نمایشنامه‌نویسی برای کودک و نوجوان نیز هنرمندان متعددی هستند که از آن جمله می‌توان به احمد بیگلریان، عباس دوست‌قرین و مزدک مهیمنی اشاره کرد. بنابراین انتشار کتاب کودک و نوجوان، هم شعر و هم داستان با دقت‌نظر بیشتری از سوی کارشناسان و دیگر نویسنده‌ها و شاعران دنبال می‌شود. مریم زندی مدرک کارشناسی ‌ارشد پژوهش هنر دارد و از سال 1380 به شکل تخصصی به سرودن شعر برای کودکان و نوجوانان می‌پردازد. او کتاب‌های «دفتر گل باز شد»، «تولدت مبارک»، «وقت گل برف» و «حوصله‌ام پیش تو جا مانده است» را منتشر کرده است. «مشق آسمان» نیز آخرین کتاب مریم زندی است که توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری در سال 1394 منتشر شده است. تصویرگر این کتاب سپیده کاظمی و طراح گرافیک آن نرگس سیلاخوری است و شکل کتاب که می‌تواند تداعی‌کننده یک گل بازشده باشد، آن را از دیگر کتاب‌های شعر کودک متمایز می‌کند. همین شکل متمایز و تصویرگری آن می‌تواند به عنوان عاملی جذاب برای مخاطبان این کتاب تبدیل شود. با مریم زندی شاعر کتاب «مشق آسمان» گفت‌و‌گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.
  • مریم زندی چه راهی برای شاعر شدن و شاعر بودن طی کرده و اکنون مشغول چه کاری است؟
از حدود 9، 10 سالگی تجربه سرودن شعر برای کودکان را داشتم. همین شعرهای به‌اصطلاح کودکانه پایه‌ای برای ادامه علاقه‌مندی من به سرودن شعر برای کودکان و نوجوانان شد به طوری‌ که در سال‌های بعد مشتاق شرکت در کلاس‌های ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شدم. این کلاس‌ها با آموزش درست سرودن و نوشتن قدم بسیار مهمی برای من بود. غلامرضا بکتاش، از شاعران توانای کودک و نوجوان، مربی من در کانون بود. از 14 سالگی یا آغاز نوجوانی، شعرهای خود را برای انتشار به مجله‌های کودکان و نوجوانان دادم که انتشار آنها خود عامل مضاعفی برای پیگیری‌های بعدی من در این زمینه ادبیات شد. در حال حاضر نیز 4 سال است که مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان همدان هستم.
  • هیچ‌گاه تصمیم به حضور در تهران، به عنوان مرکز فعالیت‌های فرهنگی و هنری، نداشته‌اید؟ وجه متمایز فضای کار ادبی در شهر همدان چیست؟
همیشه با تهران و نشست‌های کودک و نوجوان و جلسه‌های آنها مرتبط بوده‌ و در جلسات خانه شاعران که با حضور اساتید رحماندوست و ملکی برگزار می‌شود، شرکت داشته‌ام. کار در شهرها و محیط‌های کوچک‌تر از یک‌سو سخت‌تر و از سوی دیگر راحت‌تر است. کمبود اساتید، جلسه‌های مستمر شعرخوانی و نقد، مجله‌های معتبر و انتشارات در شهرهای دور از مرکز بخشی از مشکلات کار در شهرستان‌هاست. از طرفی داشتن زبان شخصی و تحت تاثیر آثار شاعران دیگر نبودن و بکر بودن فضای ذهنی شاعر از مزایای آن است.
  • از آخرین کتاب‌ منتشر شده خود بگویید. مشق آسمان را در چه سالی سرودید؟
این کتاب بین سال‌های 89 تا 91 سروده شده است. در همان سال 91 با ناشر قرارداد بستم و کتاب در نوبت چاپ بود تا در تیرماه به چاپ رسید.
  • کار حرفه‌ای سرودن شعر برای کودکان و نوجوانان را با کدام کتاب آغاز کردید؟
اولین کتاب شعر من «دفتر گل باز شد» بود که در سال 89 توسط انتشارات فصل پنجم چاپ شد‌. پس از آن نیز تجربه‌هایی داشتم که همین کتاب «مشق آسمان» آخرین آنهاست.
  • از بین کتاب‌های منتشر شده خود کدام را در مقایسه با بقیه موفق‌تر می‌دانید؟
از نظر جایزه‌های ادبی و برگزیده شدن در جشنواره‌های مختلف، اشعار کتاب اولم برگزیده سومین جشنواره شعر فجر در سال 87 بود و شایسته تقدیر جایزه پروین اعتصامی، برگزیده کتاب سال قلم، برگزیده جایزه ادبی شیراز و نامزد کتاب فصل شد. کتاب «حوصله‌ام پیش تو جا مانده است» که سال 95 در انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چاپ شد نیز بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و نامزد قلم زرین شد.
  • علاوه بر شعر کودک و نوجوان، آیا تجربه‌های دیگری در زمینه نویسندگی برای کودکان و نوجوانان داشته‌اید؟
متن ادبی و داستان هم برای این گروه سنی نوشته‌ام که در مجلات به چاپ رسیده اما فقط سروده‌هایم برای کودکان و نوجوانان را به عنوان کتاب به ناشر سپرده‌ام.
  • از مخاطبان کتاب‌های خود چه بازخوردهایی گرفته‌اید؟
برای هنرمند بازخوردی که از مخاطب می‌گیرد بسیار تاثیرگذارتر و ارزشمندتر از جوایز و نظر منتقدان است‌. معمولا پس از چاپ آثارم، کتاب‌ها را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهم و نظرها یا همان بازخوردهای کتاب را رصد می‌کنم. کتاب «حوصله‌ام پیش تو جا مانده است» مخاطب بیشتری را به خود جلب کرده و «مشق آسمان» و «‌دفتر گل باز شد» هم همین‌طور.
  • کتاب‌های شما عناوین جالب توجهی دارند. چطور به این انتخاب‌ها رسیدید؟
معمولا اسم را از شعرهای کتاب انتخاب می‌کنم و ترجیح می‌دهم که نامی شاعرانه باشد یا در ذهن مخاطب یک علامت سوال ایجاد کند.
  • اگر 2 دست برای کتاب کودک و نوجوان در نظر بگیریم، یکی متن شامل شعر یا داستان و دیگری تصویر و تصویرسازی کتاب است. کتاب‌های شما را چه هنرمندانی تصویرسازی کرده‌اند؟
مطمئنا در کتاب‌های کودک و نوجوان تصویر نقشی پررنگ ایفا می‌کند و مکمل کار نویسنده و شاعر است. کودک ابتدا با دیدن تصاویر و طرح جلد کتاب دست به انتخاب می‌زند. پریسا پورحسینی کتاب دفتر گل باز شد، سمانه یاری کتاب تولدت مبارک، تهمینه حدادی کتاب وقت گل برف، کیانوش غریب‌پور کتاب حوصله‌ام پیش تو جا مانده است و سپیده کاظمی کتاب مشق آسمان را تصویرگری کرده‌اند.
  • چه آثاری را در دست انتشار دارید؟
یک مجموعه شعر نوجوان که هنوز نامی برایش انتخاب نکرده‌ام و یک مجموعه شعر کودک با نام «خرسم یکی یکدانه است» آثاری هستند که امیدوارم به‌زودی منتشر شوند و در دسترس مخاطبان یعنی کودکان و نوجوانان قرار بگیرند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code