موضوعات
همدان

دفاع از جراحی در قلب همدان

نویسنده: حمید نصرتی‌قانعی خبرنگار -همدان
با مطرح شدن ساخت پیاده‌راه اکباتان و تغییر نماد میدان‌ مرکزی شهر برای اجرای طرح تفصیلی، سوالات زیادی در ذهن شهروندان ایجاد شده است...
1396/05/22
با مطرح شدن ساخت پیاده‌راه اکباتان و تغییر نماد میدان‌ مرکزی شهر برای اجرای طرح تفصیلی، سوالات زیادی در ذهن شهروندان ایجاد شده است. از طرفی برخی رسانه‌ها از جمله روزنامه همشهری همدان نقل‌‌قول‌هایی را از مسئولان اصناف منعکس کردند مبنی بر اینکه اصناف همدان به خصوص در خیابان اکباتان با ساخت پیاده‌راه در این محدوده مخالفند. حتی عنوان شد اداره میراث فرهنگی با جابه‌جایی میدان یا تغییر در محیط آن مخالف است. همچنین، این مساله در اذهان عمومی مطرح است که اتوبوس‌ها نمی‌توانند در مسیر تعیین شده در زمان اجرای طرح گردش کنند. مسئولان شهری همدان به سوال‌های همشهری در این خصوص پاسخ داده‌اند.

رونق کسب و کار
رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک، محیط زیست و بهداشت شورای اسلامی شهر همدان درباره اینکه گفته می‌شود اصناف خیابان اکباتان مخالف ساخت پیاده‌راه هستند، می گوید: ساخت پیاده‌راه بوعلی به افزایش در‌آمد واحد‌های صنفی در این مسیر منجر شده و ارزش افزوده‌ای هم برای املاک و موقعیت مغازه‌های مرتبط با حوزه گردشگری ایجاد کرده است، به طوری که در حال حاضر بیشتر واحد‌های صنفی این مسیر به تغییر شغل خود مرتبط با این حوزه علاقه‌مند هستند.
کامران گردان اضافه می‌کند: اصناف خیابان اکباتان با ساخت پیاده‌راه مخالفتی ندارند، فقط تقاضا‌ی واحد‌های آهن‌فروش مستقر در این خیابان این است که مسیر دسترسی برای آنها در زمان اجرای طرح وجود داشته باشد و شهرداری هم در اجرای این طرح این موضوع را لحاظ کرده است.

پارکینگ طبقاتی
وی در پاسخ به این سوال همشهری که با ساخت این پیاده‌راه تکلیف راه دسترسی پارکینگ طبقاتی مستقر در این خیابان چه می‌شود، توضیح می‌دهد: از انتهای چال نمک‌کوب‌های خیابان اکباتان خروجی و ورودی برای این مجموعه خدماتی وجود دارد و مشکلی برای ورود و پارک خودرو‌های اصناف و مراجعه‌کنندگان به بازار و خیابان اکباتان وجود ندارد.
گردان اضافه می کند: این طرح مرحله به مرحله اجرا می‌شود و تا تکمیل شدن آن، راه دسترسی فعلی خیابان اکباتان به پارکینگ طبقاتی این خیابان باز است. فقط مسیر برای ورود‌ خودرو‌های عمومی شهر و تاکسی بسته می‌شود که تاکسیرانی همدان باز‌جانمایی این تاکسی‌ها را در خیابان‌های شهدا و باباطاهر انجام داده تا مردم شهر برای دریافت خدمات از این ناوگان سرگردان نباشند.

تغییر مکان آهن‌فروشان
سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان که نماینده این شورا در اتاق اصناف هم است، درباره تغییر مکان فعالیت آهن‌فروشان این خیابان به مکانی دیگر می‌گوید: در دوره‌ای در شهر همدان فضایی در نزدیکی میدان امام حسن‌ (ع) برای جا‌به‌جایی اصناف آهن‌فروش و سنگ‌فروش جانمایی شد که به دلایلی این موضوع محقق نشد. در حال حاضر شهرداری همدان در مکان میدان ‌بار جدید شهر فضایی برای این اصناف پیش‌بینی کرده است و برای آن برنامه‌ریزی خواهد شد. براساس قانون، برخی از اصناف باید در فاصله‌ای معین از واحد‌های مسکونی فعالیت کنند. وی ادامه می دهد: از میراث فرهنگی هم تقاضا داریم تعامل و هماهنگی بیشتری برای اجرای این طرح با مدیریت شهری داشته باشد و کمک کند میدان و خیابان تاریخی اکباتان به یک نماد فاخر برای شهر همدان بین شهر‌های تاریخی کشور تبدیل و الگویی در پیاده‌راه‌سازی برای شهر‌های دیگر شود.

مدیریت اتوبوسرانی
معاون اتوبوسرانی و پایانه‌های مدیر‌عامل سازمان مدیریت مسافر و بار شهرداری همدان درباره نحوه مدیریت ترافیک اتوبوس‌ها در خیابان‌های تختی، شریعتی و باباطاهر در زمان اجرای طرح پیاده‌راه اکباتان و تغییر نماد میدان مرکزی شهر همدان می‌گوید: تا قبل از اجرای طرح پیاده‌راه در خیابان بوعلی، ناوگان اتوبوسرانی در قالب یک‌ششم طراحی شده بودند و به منظور مدیریت بار ترافیکی میدان‌ مرکزی شهر گردش‌ها را در اطراف میدان مرکزی شهر برای سوار و پیاده‌ کردن مسافر انجام می‌دادند.
سید محمد پور‌وخشوری می‌افزاید: با اجرای طرح پیاده‌راه بوعلی، تغییراتی در گردش‌ اتوبوس‌ها در میدان مرکزی شهر ایجاد شد. در حال حاضر هم با اجرای طرح پیاده‌راه در میدان مرکزی شهر همدان و خیابان اکباتان، ناوگان اتوبوسرانی در حرکت و گردش‌ها از قالب حرکت یک‌ششم استفاده نمی‌کند و خیابان‌های شریعتی، باباطاهر و تختی و شهدا دو به دو به طور موقت (20 روز اول اجرای طرح) برای سوار و پیاده‌کردن مسافر در نظر گرفته شده است. با مسدود شدن کامل میدان، پیش‌بینی شده که در ابتدای هر یک از این خیابان‌ها دوربرگردانی برای گردش مناسب اتوبوس‌ها اجرا ‌شود تا با جابه‌جایی که در تعدادی از تاکسی‌های خیابان اکباتان به خیابان باباطاهر انجام شده است، ترافیک میدان مدیریت شود. ‌

پارک‌سوار سرگذر
وی اظهار می‌کند: برای مدیریت مناسب بار ترافیکی میدان‌ مرکزی شهر، پارک‌سوار سرگذر در محدوده میدان مرکزی شهر اجرا شده است و در حال حاضر70 دستگاه اتوبوس از این پایانه خدمات خود را به شهروندان همدان ارائه می‌دهند.
پور‌وخشوری می‌‌گوید: با توجه به آغاز بازبینی طرح تفصیلی شهر همدان، از همکارانمان در معاونت شهر‌سازی تقاضا کرده‌ایم اطراف میدان مرکزی شهر محلی را برای تملک و ساخت پارک‌سوار پیش‌بینی کنند تا با تملک این فضا 70 دستگاه اتوبوس دیگر از محدوده خیابان‌های شریعتی، باباطاهر و تختی به این پایانه اتوبوس منتقل شوند. در حال حاضر در خیابان‌های یادشده به ترتیب 40، 45 و24 دستگاه اتوبوس فعالند که در طرح جدید اتوبوس‌های سعیدی (6 دستگاه) و هنرستان (5 دستگاه) هم در خیابان‌های جانبی باز‌جانمایی شد‌ه‌اند.

از خودرو‌محوری به انسان‌محوری
شهردار منطقه یک همدان که مسئولیت اجرای پیاده‌راه میدان مرکزی شهر و تغییر نماد این میدان را در شهرداری همدان بر عهده دارد، می‌گوید: هدف از اجرای طرح، کامل کردن پیاده‌راه شهر همدان در محدوده 2 خیابان اکباتان و خیابان بوعلی است که محور اتصال این 2 خیابان هم میدان مرکزی شهر است. در اجرای طرح پیاده‌راه، 2 نماد تاریخی و گردشگری شهر همدان (آرامگاه بوعلی‌سینا و سایت تاریخی هگمتانه) و خیابان تجاری بوعلی و بافت تاریخی بازار و خیابان اکباتان که بارانداز قدیمی شهر است به همراه مسجد جامع شهر و میدان مرکزی شهر با پیاده‌راه به هم متصل می‌شوند.
امیر فتحیان‌نسب می‌افزاید: برای اجرای نماد جدید میدان مرکزی شهر همدان بازه اجرای 6 ماهه با هزینه 5/4 میلیارد ‌تومان پیش‌بینی شده که در صورت مواجهه با فصل سرد مدتی اجرای طرح متوقف می‌شود، اما شرایط را طوری در نظر ‌گرفته‌ایم که همکاران فنی طرح به صورت شبانه‌روزی پیگیری کنند تا این محیط از خودرو‌محور به انسان‌محور تبدیل شود و جایگاهی برای سکون و آرامش مردم شهر باشد.
وی با‌ یادآوری اینکه مبلمان فاخری هم برای این طرح که ترکیبی از آبنما و فضای سبز است، پیش‌بینی کرده‌ایم، ادامه می‌دهد: همه مصالح موجود در طرح فعلی میدان مرکزی شهر را برای اجرای این طرح مجدد استفاده می‌کنیم. فقط قرار شده است با هماهنگی باغ‌موزه دفاع مقدس نماد فعلی میدان مرکزی شهر به این مکان منتقل و در بخشی از گنجینه دفاع مقدس استفاده شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code