موضوعات
همدان

حال و هوای شطرنجی همدان

نویسنده: علیرضا صفی‌زاده خبرنگار -همدان
استان همدان تا چند روز دیگر میزبان مسابقات بین‌المللی اوپن ابن‌سیناست و همه مسئولان تلاش می‌کنند این مسابقات به نحو شایسته‌ای برگزار شود....
1396/05/22
استان همدان تا چند روز دیگر میزبان مسابقات بین‌المللی اوپن ابن‌سیناست و همه مسئولان تلاش می‌کنند این مسابقات به نحو شایسته‌ای برگزار شود.

آماده میزبانی
رئیس هیأت شطرنج همدان می‌گوید: رویکرد این هیأت در سال جاری میزبانی رویدادهای ملی به ویژه مسابقات اوپن باباطاهر، مسابقات بلیتس قهرمانی کشور، مسابقات قهرمانی رده سنی کشور، میزبانی مسابقات اوپن ابن‌سینا و نیز حضور در لیگ برتر است.
علی بابایی با بیان اینکه مانند هر سال شهریورماه، استان همدان میزبان مسابقات بین‌المللی اوپن ابن‌سیناست، ادامه می‌دهد: این رویداد به‌ عنوان بزرگ‌ترین رویداد شطرنج استان در کشور شناخته شده است و مانند سال گذشته شطرنج‌بازان مطرحی چون آلکسی شیروف در این رقابت‌ها حضور خواهند داشت. وی تصریح می‌کند: این رقابت‌ها از 30 مردادماه در مجموعه شهید حاجی‌بابایی مریانج آغاز می‌شود و ششم شهریورماه با برگزاری مراسم اختتامیه به پایان می‌رسد. رئیس هیأت شطرنج استان همدان یادآور می‌شود: هر سال به دنبال این هستیم تا این مسابقات را باشکوه‌تر از سال گذشته برگزار کنیم و امسال نیز برنامه خاصی برای برگزاری این مسابقات خواهیم داشت. امیدواریم مقامات ارشد استان و همچنین فدراسیون و اداره‌ کل ما را در برگزاری مطلوب این مسابقه یاری کنند. وی اضافه می‌کند: این مسابقات پس از 13 سال برگزاری به مدت 3 سال متوقف شد و ما پس از حضور در هیأت شطرنج مجددا برگزاری آن را از سرگرفتیم. سال گذشته در بهترین سطح و با حضور شطرنج‌بازان مطرح جهان این مسابقات برگزار شد.

شرکت‌کنندگان
بابایی اظهار می‌کند: برای حضور در این دوره از جام اوپن ابن‌سینا کشورهایی همچون لتونی، روسیه، اوکراین، گرجستان، آذربایجان، بلاروس، ارمنستان، اسپانیا، اسکاتلند، آمریکا، عراق، مصر، دانمارک، اسلواکی و کرواسی اعلام آمادگی کرده‌اند.
وی می‌افزاید: الکساندر شیروف و اولک کورنیف با ریتینگ بالای 2600 در این دوره حضور دارند، اما احسان قائم‌مقامی قهرمان نامی شطرنج کشور به دلیل شرکت در مسابقات شهرهای آسیا در این دور از مسابقات غایب است.
رئیس هیأت شطرنج استان همدان با بیان اینکه مشکل اصلی نبود اسپانسر برای ورود به مسابقات لیگ برتر است، می‌گوید: تیم‌هایی در لیگ برتر با هزینه‌های چند صدمیلیونی فعالیت می‌کنند، اما ما با کمترین هزینه به این جایگاه رسیده‌ایم و باید بخش خصوصی به کمک شطرنج استان‌ همدان بیاید تا جایگاه خود را بهتر کنیم.

 جشنواره شطرنج کشور
بابایی یادآور می‌شود: مردادماه شلوغی برای شطرنج همدان خواهد بود و از 20 مردادماه میزبان جشنواره شطرنج کشور خواهیم بود که این رقابت‌ها حکم انتخابی تیم ملی را دارد. 300 شطرنج‌باز از سراسر کشور در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند و در نهایت 23 نفر به عنوان منتخب به تیم ملی راه خواهند یافت.
وی ادامه می‌دهد: 29 مردادماه نیز میزبان مسابقات شطرنج بلیتس کشور هستیم ضمن اینکه در حال حاضر مسابقات شطرنج المپیاد ورزشی دانشگاه‌های علمی ـ کاربردی کشور به میزبانی همدان در حال برگزاری است.

همدان یکی از 10 استان برتر
رئیس هیأت شطرنج استان همدان با اشاره به قهرمانی تیم دانش‌آموزان استان همدان در مسابقات دانش‌آموزی کشور اظهار می‌کند: استان همدان در بین 10 استان برتر کشور در رشته شطرنج قرار دارد و اگر مشکلات مالی موجود بر سر راه توسعه این رشته حل شود حضور در میان 5 استان برتر به راحتی میسر خواهد شد.
وی می‌گوید: در گذشته شطرنج استان همدان فقط از 2 شطرنج‌باز با ریتینگ بالای 2 هزار برخوردار بود اما در حال حاضر تعداد شطرنج‌بازان استان همدان با ریتینگ بالای 2 هزار، 12 نفر است.
بابایی می‌افزاید: دلیل افزایش تعداد شطرنج‌بازان بالای ریتینگ 2 هزار استان برگزاری مسابقات متعدد و ریجست شدن این مسابقات با فدراسیون جهانی بوده است. وی از کسب مدال آسیایی برای اولین بار در شطرنج استان به عنوان یک امتیاز مثبت در هیأت شطرنج یاد می‌کند و توضیح می‌دهد: برگزاری کلاس‌های متعدد آموزشی برای مربیان، داوران و ورزشکاران با حضور اساتید مجرب از جمله احسان قائم‌مقامی و خسرو هرندی یکی دیگر از اقدامات هیأت شطرنج بوده است.

 قدرت شطرنج ایران
رئیس فدراسیون شطرنج نیز همدان را یکی از استان‌های مستعد در زمینه شطرنج می‌داند و می‌گوید: هیأت شطرنج همدان با حمایت اداره ‌کل ورزش و جوانان در مقایسه با سایر استان‌ها، عملکرد مناسبی داشته است.
مهرداد پهلوان‌زاده می‌افزاید: امروز همدان یکی از قدرت‌های شطرنج کشور محسوب می‌شود و برخلاف گذشته دیگر در رقابت‌های کشوری به همدان به عنوان یک حریف ساده و زنگ تفریح نگاه نمی‌شود و همه از رقابت با شطرنج‌بازان همدانی هراس دارند.
وی برگزاری مسابقات بزرگی مانند اوپن ابن‌سینا را در رشد بیشتر شطرنج همدان مؤثر می‌داند و می‌گوید: فدراسیون برای برگزاری مطلوب این رقابت‌ها از استان همدان حمایت خواهد کرد.
پهلوان‌زاده عنوان می‌کند: برگزاری رقابت‌های بزرگی چون جام ابن‌سینا نتایج مهمی برای شطرنج همدان به همراه داشته است و حضور شطرنج‌بازان مطرح  در این رویداد و اضافه شدن شطرنج‌بازان همدانی با ریتینگ بالای ۲ هزار را باید به فال نیک گرفت.
وی می‌افزاید: جام اوپن ابن‌سینا به یکی از رویدادهای معتبر کشورمان تبدیل‌ شده است و فدراسیون جهانی نگاه ویژه‌ای به این رقابت‌ها دارد. برگزاری این رقابت‌ها باعث می‌شود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری همدان به خوبی به سراسر جهان معرفی شود.

ارتقای جایگاه ورزش
مدیر کل اداره کل ورزش و جوانان استان نیز با اشاره به برگزاری مسابقات شطرنج ابن‌سینا در سال گذشته اظهار می‌کند: این دوره از رقابت‌ها از نظر فنی و رقابتی در سطح بسیار خوبی برگزار شد و مورد تحسین حاضران قرار گرفت.
رسول منعم می‌افزاید: خوشبختانه شطرنج همدان در سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی داشته و برای نخستین بار یکی از شطرنج‌بازان همدانی موفق شد مقام سوم شطرنج آسیا را کسب کند. این مسابقات باعث می‌شود بتوانیم ظرفیت شطرنج استان را در سطوح ملی و بین‌المللی برای همگان آشکار کنیم.
منعم اضافه می‌کند: با توجه به تجربه به دست آمده در مسابقات سال گذشته خود را آماده می‌کنیم تا جایگاه واقعی شطرنج استان را در رقابت‌های ملی و بین‌المللی ارتقا دهیم.

 انتقال فرهنگ همدان
معاون سیاسی ـ امنیتی استاندار همدان نیز می‌گوید: برگزاری مسابقات شطرنج اوپن ابن‌سینا می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین افتخارات ورزشی استان باشد.
محمدابراهیم الهی‌تبار با اشاره به پیشینه تاریخ کهن همدان، تصریح می‌کند: یکی از بزرگ‌ترین فواید این رویداد ورزشی برای کهن‌شهر همدان، انتقال فرهنگ مثبت مردمان و آداب و رسوم خاص آنان به سراسر نقاط ایران و خارج از کشور است. وی با بیان اینکه گسترش شطرنج در بین سطوح مختلف جامعه باعث رشد تفکر، عقلانیت و دوری از آسیب‌های اجتماعی می‌شود، خواستار گسترش همگانی این ورزش در مناطق حاشیه‌نشین استان شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code