موضوعات
همدان

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان همدانی

نویسنده:
معاون تربیت‌ بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش همدان از اجرای طرح وارنیش فلوراید در 2 مرحله از نیمه دوم مهرماه در مدارس همدان خبر داد....
1396/07/19
معاون تربیت‌ بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش همدان از اجرای طرح وارنیش فلوراید در 2 مرحله از نیمه دوم مهرماه در مدارس همدان خبر داد.
«عبدالله جعفری» در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه از نظر علمی ثابت شده است فلورایدتراپی با وارنیش می‌تواند تا 60 درصد از پوسیدگی دندان‌های کودکان جلوگیری کند، اظهار کرد: فلوراید ماده‌ای است که وقتی در مجاورت مینای دندان قرار می‌گیرد با نفوذ به آن باعث استحکام دندان در برابر پوسیدگی می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان راحت‌تر از درمان آن است و 100 درصد دانش‌آموزان پایه‌های ابتدایی زیر پوشش طرح قرار می‌گیرند، افزود: به منظور فرهنگسازی، افزایش مراقبت‌های بهداشت دهان و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌، دانش‌آموزان دوره اول تا ششم ابتدایی زیر پوشش این طرح قرار می‌گیرند.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش استان همدان با بیان اینکه وارنیش فلوراید در 2 مرحله و طرح سنجش آن از نیمه دوم مهرماه آغاز می‌شود، افزود: معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بخش دهان و دندان مجری این طرح است.
وی با اشاره به اینکه در منطقه شهری و روستایی کل دانش‌آموزان پایه اول تا ششم ابتدایی در 2 مرحله زیر پوشش طرح قرار می‌گیرند، یادآور شد: مرحله دوم 6 ماه پس از انجام مرحله اول انجام می‌گیرد.
جعفری با بیان اینکه برای پایه‌های اول ابتدایی مسواک و خمیردندان در اختیار دانش‌آموزان قرار داده می‌شود، عنوان کرد: در حین وارنیش فلوراید معاینات دهان و دندان نیز به صورت رایگان انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در کنار خدمات ارائه شده به دانش‌آموزان، چگونگی مراقبت از دندان‌ها نیز به آنها آموزش داده می‌شود،‌ یادآور شد: آمارها نشان می‌دهد این آموزش‌ها در کاهش پوسیدگی دندان دانش‌آموزان اثرگذار است.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش استان همدان با بیان اینکه با توجه به تحقیقات انجام شده وارنیش فلوراید می‌تواند برای مدت طولانی یعنی حدود 28 هفته از خود فلوراید آزاد کند ادامه داد: این فلوراید با نفوذ به مینای دندان با آهسته‌سازی روند پوسیدگی دندان را متوقف می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code