موضوعات
همدان

جشن تولید در تویسرکان

نویسنده: وحید الوندی خبرنگار -تویسرکان
تویسرکان از امروز (چهارشنبه) با حضور بخش گسترده‌ای از مردم سراسر ایران زمین، سرمایه‌گذاران اقتصادی، بخش‌ خصوصی فعال در عرصه صنایع تبدیلی گردو، فرش دستباف و مبل و منبت، باغداران و صنعتگران تویسرکان و جمعی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان همدان و شهرستان میزبان جشنواره گردو، فرش دستباف و صنایع مبل و منبت در بلوار حیقوق نبی (ع) است....
1396/06/22
تویسرکان از امروز (چهارشنبه) با حضور بخش گسترده‌ای از مردم سراسر ایران زمین، سرمایه‌گذاران اقتصادی، بخش‌ خصوصی فعال در عرصه صنایع تبدیلی گردو، فرش دستباف و مبل و منبت، باغداران و صنعتگران تویسرکان و جمعی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان همدان و شهرستان میزبان جشنواره گردو، فرش دستباف و صنایع مبل و منبت در بلوار حیقوق نبی (ع) است.
در بخش جنبی این جشنواره نیز نمایشگاه عرضه سوغات و تولیدات بخش فرش دستباف، صنایع مبل و منبت و صنایع جانبی گردو برای بازدید عموم علاقه‌مندان برپا می‌شود.

معرفی ظرفیت‌های متنوع
فرماندار تویسرکان با بیان اینکه جشنواره گردو، فرش دستباف و صنایع مبل و منبت 22 تا 24 شهریورماه در تویسرکان برگزار می‌شود، می‌گوید: این جشنواره در حقیقت نماد و معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شهرستان تویسرکان در بخش‌های مختلف است.
حبیب مومیوند اظهار می‌کند: شهرستان تویسرکان از بیش از 221 اثر تاریخی، فرهنگی و جاذبه گردشگری برخوردار است اما تاکنون آنگونه که باید این قابلیت‌ها به مردم ایران معرفی نشده و بهره‌وری حداکثری از آنها ایجاد نشده است.
وی می‌افزاید: توسعه صنعت گردشگری با توجه به ظرفیت‌های ویژه شهرستان تویسرکان مانند گردو، فرش دستباف و صنایع مبل و منبت یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه این شهرستان به شمار می‌رود که باید نهایت بهره‌وری از آنها را امکان‌پذیر کرد.
مومیوند بیان می‌کند: از همه مردم خوش‌ذوق ایران‌زمین برای حضور پرشور و هدفمند در جشنواره گردو، فرش دستباف و صنایع مبل و منبت تویسرکان دعوت می‌کنیم. شهرستان تویسرکان با برخورداری از اقلیم، آب و هوا و طبیعت جذاب و دلپذیر خود مانند بهشت نهانی در غرب کشور است که بخش قابل توجهی از مردم ایران آن را نمی‌شناسند.

پایتخت گردوی ایران
وی می‌گوید: شهرستان تویسرکان بیش از 5500 هکتار باغ گردو دارد و به دلیل مرغوبیت کم‌نظیر محصول گردوی خود، پایتخت گردوی ایران نام گرفته است.
فرماندار تویسرکان می‌افزاید: تولید فرش‌های اصیل دستباف در سال‌های نه‌چندان دور یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب درآمد و تامین معیشت برای مردم شهرستان تویسرکان بوده که پس از تجربه یک دوره افت، اکنون احیای آن در دستور کار قرار گرفته است. توجه به مقوله آموزش، توسعه کارگاه‌های فرش‌بافی و استفاده از نقش‌های جدید و بازارپسند از محورهای مورد توجه برای توسعه فرش دستباف تویسرکان هستند.
مومیوند با بیان اینکه شهرستان تویسرکان با برخورداری از بیش از 4747 کارگاه صنایع مبل و منبت و بیش از 7600 شاغل در این بخش، مقام اول صنایع مبل و منبت در کشور را دارد، تصریح می‌کند: در این بخش نیز به دنبال فعال کردن بخش خصوصی در قالب تعاونی‌ها و اتحادیه‌های مبل و منبت، ایجاد چرخه کامل تولید، تکمیل و فروش تولیدات در شهرستان و پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به منظور ایجاد نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های دائمی مبل و منبت هستیم.

تحول اشتغال در تویسرکان
وی بیان می‌کند: در حال حاضر شهرستان تویسرکان از 4743 بافنده فرش دستباف برخوردار است که 850 نفر از این تعداد زیر پوشش حمایتی بیمه قرار دارند.
مومیوند با اشاره به اینکه سیاست دولت توجه به توسعه اشتغالزایی پایدار با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی هر منطقه از کشور است، می‌افزاید: اکنون 75 نفر از کارآموزان حوزه فرش دستباف در 3 کارگاه آموزشی با مدیریت 3 پشتیبان در حال گذراندن دوره آموزشی هستند که می‌توانند پس از اتمام دوره آموزشی خود با شرکت در آزمون مهارت مرکز فنی و حرفه‌ای، گواهینامه رسمی این مرکز را دریافت کنند.
وی تصریح می‌کند: آموزش در بخش‌های مختلف، از جمله تولید فرش دستباف، باید به اشتغال بینجامد و برگزاری دوره‌های آموزشی و صدور مدرک آموزشی بدون ایجاد اشتغال معنایی ندارد.
مومیوند می‌گوید: علاوه بر 3 پشتیبان کنونی، 2 پشتیبان دیگر نیز برای راه‌اندازی کارگاه‌های آموزشی تولید فرش دستباف در شهرستان تویسرکان اعلام تقاضا کرده‌‌اند که هر کدام از آنها با زیر پوشش گرفتن 20 کارآموز می‌توانند از تسهیلات ارزانقیمت دولتی حداکثر تا سقف 50 میلیون تومان و در برخی موارد از مکان برگزاری کارگاه نیز بهره‌مند شوند.
وی می‌افزاید: اکنون 2 کارگاه آموزشی تولید فرش دستباف در شهرستان در مجموع اعتباری معادل 85 میلیون تومان در قالب تسهیلات دریافت کرده‌‌اند و مراحل اداری برای اعطای تسهیلات 100 میلیون تومانی برای کارگاه سوم نیز در حال پیگیری است.
فرماندار تویسرکان همچنین از نام‌نویسی 475 نفر از قالیبافان شهرستان تویسرکان در قالب مشاغل خانگی در سامانه رسمی اداره صنعت، معدن و تجارت تویسرکان خبر می‌دهد و اضافه می‌کند: باید مسئولان به گونه‌ای در این زمینه حرکت کنند که حداقل هر روستای بزرگ شهرستان از یک کارگاه آموزشی فرش دستباف برخوردار باشد و این هنر - صنعت دارای قدمت در شهرستان تویسرکان به جایگاه اصلی خود باز گردد.

صنعت مبل و منبت
نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به برگزاری جشنواره گردو، فرش دستباف و صنایع مبل و منبت در تویسرکان می‌گوید: هنر - صنعت منحصر به فرد مبل و منبت با تدوین برنامه‌های کارشناسانه بیش از پیش به کمک پویایی اقتصادی شهرستان تویسرکان می‌آید.
محمدمهدی مفتح اظهار می‌کند: شهرستان تویسرکان با برخورداری از جاذبه‌های متنوع گردشگری و توانمندی‌های متعدد در حوزه صنایع دستی قابلیت تبدیل شدن به قطب گردشگری را دارد.
وی با بیان اینکه هنر - صنعت مبل و منبت تویسرکان از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است که در مقایسه با دیگر مناطق کشور کم‌نظیر به شمار می‌رود، می‌گوید: مهم‌ترین ویژگی صنایع تولید مبل و منبت تویسرکان طراحی نقشه و اجرای تمام مراحل آن به وسیله دست و با بهره‌گیری از ذوق هنرمندانه صنعتگران این بخش است و یک اثر هنری دستی به حساب می‌آید.
مفتح تصریح می‌کند: اکنون شاهد گسترش تولیدات صنایع مبل و منبت در برخی مناطق کشور با استفاده از دستگاه‌های صنعتی هستیم که از ظرافت‌ها و ارزش هنری آثار دستی و سنتی صنایع مبل و منبت برخوردار نیستند در حالی که قدمت این هنر - صنعت درخشان در شهرستان تویسرکان بسیار بالاست.
نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با دعوت از همه مردم هنردوست ایران برای حضور در جشنواره گردو، فرش دستباف و صنایع مبل و منبت تویسرکان اظهار می‌کند: یکی از مهم‌ترین کارکردهای این جشنواره معرفی هرچه بیشتر قابلیت‌های شهرستان تویسرکان است که با برخورداری از اقلیم، آب و هوا و طبیعت جذاب و دلپذیر و جاذبه‌های متنوع گردشگری مقصد مطلوبی برای گردشگران به شمار می‌رود.
مفتح تصریح می‌کند: استاندار و مسئولان مرتبط با حوزه صنایع مبل و منبت قول مساعد برای اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت به فعالان بخش خصوصی داده‌اند که قصد ایجاد نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع مبل و منبت در تویسرکان را دارند. همچنین مقرر شده است نشان جغرافیایی مبل و منبت به شهرستان تویسرکان اعطا شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code