موضوعات
همدان

تلاش برای صادرات 850 میلیون دلاری

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
صادرات استان همدان در سال‌های اخیر روند رو به رشدی دارد. امسال صادرات 850 میلیون دلاری برای همدان هدف‌گذاری شده که این رقم در سال گذشته 805 میلیون دلار بوده است....
1396/05/18
صادرات استان همدان در سال‌های اخیر روند رو به رشدی دارد. امسال صادرات 850 میلیون دلاری برای همدان هدف‌گذاری شده که این رقم در سال گذشته 805 میلیون دلار بوده است.

افزایش صادرات
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان در گفت‌و‌گو با همشهری اظهار می‌کند: در 4 ماه نخست امسال به‌رغم وجود تعطیلات عید و انتخابات، صادرات از گمرک استان همدان 26 درصد رشد داشته است. همچنین میزان صادرات در تیر سال جاری از گمرک همدان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 48 درصد رشد داشته است.
حمیدرضا متین با اشاره به اینکه با کمک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای همه بارنامه‌هایی که از استان همدان به مرز می‌رود رصد می‌شود، می‌گوید: در 4 ماه نخست سال جاری از گمرک همدان و سایر گمرکات 220 میلیون دلار صادرات انجام شده است.

 صادرات صنایع دستی
متین با بیان اینکه رشد صادرات صنایع دستی به دلیل صادرات پیله‌وری منفی بوده و از گمرک همدان صادر نشده است، ادامه می‌دهد: صادرات استان از گمرک همدان در 4 ماه امسال مثبت بوده و از سایر گمرکات به 164 میلیون دلار رسیده است. این مقام مسئول با اشاره به اینکه تعهد امسال برای صادرات 854 میلیون دلاری است، می‌افزاید: صادرات موتور کولرهای آبی از گمرک همدان 456 درصد رشد داشته است به طوری که موتور کولر آبی از استان‌های دیگر به همدان وارد و از اینجا صادر می‌شود.
متین می‌گوید: صادرات کشمش از استان همدان 22 درصد، لبنیات 97 درصد، ظروف تفلون 75 درصد، خیارشور 30 درصد، ظروف آلومینیوم 75 درصد و مصنوعات سراجی نیز 11 درصد رشد داشته است.
وی اظهار می‌کند: انواع دانه‌بندی پودر‌ها، ابزارآلات ساختمانی، بستنی و قطعات ریخته‌گری خارج از استان همدان صادر شده است.

 صادرات سیمان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه صادرات سیمان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 59 درصد رشد داشته است، می‌افزاید: روزانه 5 هزار تن سیمان از گمرک استان همدان صادر می‌شود. بیشتر صادرات سیمان استان همدان به کشور عمان انجام می‌شود.
متین می‌گوید: تا پایان سال گذشته صادرات استان از گمرک همدان 19 درصد رشد داشته است. سامانه جامع امور گمرکی بسیاری از مشکلات را حل کرده و اظهارنامه از راه دور انجام می‌شود.
به گفته وی، رتبه‌بندی گمرک همدان در بین گمرکات در سال 95 از نظر ارزش 55 و از نظر واردات 51 بوده که در 4 ماه امسال از نظر ارزش به 50 و از نظر واردات به 43 رسیده است.

 اعزام هیأت تجاری به عراق
این مقام مسئول در ادامه از اعزام هیأت تجاری اصناف همدان از تاریخ 16 تا 21 تیرماه به اقلیم کردستان عراق خبر می‌دهد و می‌افزاید: این هیأت تجاری در گروه‌های کالایی مبل و منبت، صنایع چوبی و MDF، ساختمان، بتن سبک و تیرچه و جالیز، کاشی و سرامیک، زعفران، میوه و تره‌بار، سیب‌زمینی، مواد غذایی، خشکبار، غلات، کیسه پروپلین یا گونی، طلا و جواهر، الکترونیک و IT، لباس و پوشاک، دوچرخه و ماشین‌آلات کشاورزی، کیف و کفش و مصنوعات چرمی، تلقیح و تولید ملکه زنبور عسل، دام زنده و داروی گیاهی اعزام شدند.   متین اضافه می‌کند: 29 نفر در هیأت تجاری اعزام شده به اقلیم کردستان عراق حضور داشتند به نحوی که از هر گروه کالایی یک نفر حضور داشت. در این سفر 6 قرارداد به ارزش 56 میلیون دلار منعقد شد.  وی با بیان اینکه قرارداد منعقد شده با اقلیم کردستان عراق در سال گذشته 42 میلیون دلار بود که صادرات 38 میلیون دلاری محقق شد، اظهار می‌کند: امسال قرارداد منعقد شده 56 میلیون دلار است که افزایش تا 200 میلیون دلاری نیز پیش‌بینی شده است.

 پیاده‌راه‌سازی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان با اشاره به اینکه سال گذشته قرارداد صادرات 100 تن سیر داشتیم اما به دلیل مشکلات ایجاد شده اتفاق نیفتاد، می‌گوید: قراردادی با شهرداری سلیمانیه برای پیاده‌راه‌سازی 76 هکتار پارک منعقد شد.  متین با بیان اینکه قرارداد تولید 3 هزار تن ورق گالوانیزه روغنی برای تولید بشکه و حلب منعقد شد، توضیح می‌دهد: در قراردادی 60 تن فراورده‌های سیب‌زمینی را از ما خواستند در حالی که در همدان توانایی تأمین 6 تن وجود داشت به همین دلیل با شرکتی در خراسان برای تأمین این محصول صحبت شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code