موضوعات
فارس

بهره‌برداری از 505 طرح آبیاری تحت فشار در استان

نویسنده:
۵۰۵ طرح آبیاری تحت فشار در سطح ۴۲۵۰ هکتار از اراضی فارس با حضور معاون وزیر کشاورزی به بهره‌برداری رسید.
1396/06/11
به گزارش تسنیم، با بهره‌برداری از این طرح 505 خانوار از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند. در مجموع 317 میلیارد ریال برای این طرح‌ها اعتبار هزینه شده که سهم دولت بیش از 250 میلیارد ریال و سهم مشارکت بهره‌برداران نیز بیش از 66 میلیارد ریال بوده است.
این طرح‌ها شامل 346 طرح آبیاری قطره‌ای در 2600 هکتار و 159‌طرح آبیاری بارانی در 1650 هکتار بوده است که با افتتاح آنها 17‌میلیون مترمکعب در مصرف آب در سال صرفه‌جویی می‌شود.
«علی مراد اکبری» معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی، در مراسم افتتاح همزمان این سامانه‌های نوین آبیاری اظهار کرد: فارس در زمینه اجرای سامانه‌های آبیاری نوین مقام اول کشور را در اختیار دارد و این نشان از اهمیت ارتقای کارایی آب در این استان است. وی بهترین روش مدیریت آبیاری را از طریق مدیریت رطوبت خاک عنوان و بیان کرد: فارس از ابتدای سال تاکنون در بیش از 8500 هکتار از اراضی کشاورزی طرح آبیاری تحت فشار را اجرا کرده است و 10 هزار هکتار سامانه‌های نوین آبیاری نیز در شرف اجرا دارد.

تولید سامانه آبیاری هوشمند
در ادامه معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی از کارخانه‌های مخابراتی ایران واقع در شیراز به منظور بررسی عقد تفاهم‌نامه با این کارخانه‌ها پیرامون طراحی و تولید سامانه آبیاری هوشمند بازدید کرد.
اکبری در این بازدید با تاکید بر این‌که باید از تکنولوژی‌های بومی که در کشور موجود است حداکثر استفاده را برد، اظهار داشت: با توجه به این‌که سیاست وزارت جهاد کشاورزی به سمت آبیاری میکرو است از ظرفیت این کارخانه می‌توان در تولید قطره چکان‌ها و شیرهای خودکار استفاده کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code