موضوعات
همدان

برنامه ششم توسعه؛ حامی بخش خصوصی

نویسنده: سولماز عنایتی خبرنگار -همدان
تدوین برنامه ششم توسعه کشور بر مبنای حمایت از بخش خصوصی صورت گرفته اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. در این میان، برخی کارشناسان، دولت را یک مانع بزرگ در راه خصوصی‌سازی می‌دانند....
1396/09/11
تدوین برنامه ششم توسعه کشور بر مبنای حمایت از بخش خصوصی صورت گرفته اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. در این میان، برخی کارشناسان، دولت را یک مانع بزرگ در راه خصوصی‌سازی می‌دانند.

لزوم تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی
نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با همشهری اظهار می‌کند: برنامه 5 ‌ساله ششم توسعه یک برنامه اجرایی است.
 مقام معظم رهبری در اظهارنظری این برنامه را جامع توصیف کردند و خواستار استفاده از همه ظرفیت‌ها و آمادگی همه برای اجرای آن شدند.
حمیدرضا حاجی‌بابایی با اشاره به اینکه مطالب مهم و حائز اهمیتی در برنامه ششم توسعه هست که برای اجرا به آیین‌نامه نیاز دارند، می‌افزاید: هنوز آیین‌نامه‌های اجرایی برنامه ششم توسعه تدوین نشده‌اند.
وی می‌گوید: دیوان محاسبات با دولت در این باره نامه‌نگاری کرده و از دولت خواسته که این آیین‌نامه‌ها تدوین و اجرا شود اما هنوز این کار انجام نشده است.

بودجه‌ سال 97
نماینده مردم همدان در خانه ملت با اشاره به اینکه از ابتدای سال 96 باید برنامه ششم اجرا می‌شد، ادامه می‌دهد: بودجه‌ سال 97 نیز باید بر اساس برنامه ششم توسعه تدوین شود. مباحث مهمی چون کشاورزان، بازنشستگان، ایثارگران، صنعتگران، سرمایه‌گذاری و مسائل دیگری که در برنامه ششم به صورت اولویت دیده شده، نیاز کشور است.
حاجی‌بابایی با بیان اینکه دولت باید درباره اجرای برنامه ششم به مجلس گزارش دهد اما هنوز این کار را انجام نداده است، اظهار می‌کند: نامه‌ای نیز به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشته شده که وی هم آن را به معاونت نظارت برای بررسی مسأله اجرای برنامه ششم توسعه ارجاع داده‌ تا کمیسیون‌ها بررسی کنند.
نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه معاون نظارت مجلس نیز در گزارشی اعلام کرده است که برنامه ششم اجرا نشده، اضافه می‌کند: باید رئیس مجلس، رئیس‌جمهوری و دیگران به اجرای قانون اهتمام و از آن تبعیت کنند. برنامه ششم در حال حاضر در حاشیه قرار دارد و باید از حاشیه خارج شود.
وی می‌گوید: برنامه ششم باید اجرا شود. اگر انحرافی در آن دیده شده است باید اصلاح شود. وقتی برنامه‌ای اجرا نشده، سخن از انحراف نیست بلکه سخن از گوشه‌گیری برنامه توسعه است.

فعالیت بخش خصوصی
نماینده همدان با بیان اینکه باید مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر نهادهای قانونی پیگیر اجرای برنامه ششم باشند، می‌افزاید: ما همه امکانات را در کشور برای ورود بخش خصوصی در داخل کشور و خارج از کشور آماده کرده و موانع را برداشته‌ایم و زمینه برای فعالیت این بخش آماده شده است.
حاجی‌بابایی می‌گوید: 770 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در سال صورت می‌گیرد. شرایط به طوری فراهم شده که بیش از 50 درصد این میزان توسط بخش خصوصی و حدود 30 درصد آن توسط شرکت‌های عمومی و نهادهای غیردولتی انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه حدود 10 تا 15 درصد سرمایه‌گذاری نیز باید توسط دولت انجام شود، ادامه می‌دهد: بنابراین در برنامه ششم همه شرایط برای فعالیت بخش خصوصی آماده است.

دولتی کردن
نماینده همدان در خانه ملت بیان می‌کند: مشکل امروز ما دولتی کردن به جای خصوصی‌سازی است. مدیران دولتی که هم دستی در بخش خصوصی دارند و هم دولتی هستند اجازه نمی‌دهند فرایند خصوصی‌سازی به‌خوبی انجام شود چراکه هم اقتدار و هم ثروت دارند.
حاجی‌بابایی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی خصوصی‌سازی به رقیب دولت و دولتی‌ها بدل شده است، ادامه می‌‌دهد: بخش خصوصی نمی‌تواند رقابت کند و شکست می‌خورد. ما باید به بخش خصوصی کمک کنیم و رقیب دولتی برای او فراهم نکنیم.
وی اضافه می‌کند: امروز همه مسئولان، نمایندگان و بخش خصوصی باید با وحدت، همکاری لازم را در پیش بگیرند تا مشکل عمده کشور و استان که بیکاری است، رفع شود و رونق به تولید و فعالیت‌های اقتصادی بازگردد.
نماینده همدان در خانه ملت حرکت به سمت صنعت گردشگری، کشاورزی نوین و صنایع تبدیلی را از جمله مهم‌ترین راهکارهای حل مشکلات اقتصادی استان همدان می‌داند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code