موضوعات
همدان

بازنشستگی پیش از موعد روستاییان و عشایر

نویسنده:
1121 خانوار روستایی و عشایر استان از بازنشستگی پیش از موعد بهره‌مند شدند....
1396/07/17
1121 خانوار روستایی و عشایر استان از بازنشستگی پیش از موعد بهره‌مند شدند.
«مهدی سماواتی» مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حالی که بازنشستگی در صندوق بیمه روستاییان و عشایر داشتن حداقل 15 سال سابقه و 65 سال سن است بنابراین با این تصویب، علاوه بر قانون گذشته، افراد با سن بالای 70 سال و 10 سال سابقه کامل می‌توانند نزد صندوق بازنشسته شوند.
وی با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر دارای 8 کد درآمدی است، افزود: هر فرد با توجه به توان مالی خود، یک کد را به عنوان سطح درآمدی انتخاب و به صورت سالانه یک ‌بار آن را پرداخت می‌کند.
سماواتی با اشاره به اینکه دولت به ازای هر مبلغ پرداختی توسط فرد 2 برابر آن را به عنوان سهم دولت در حمایت از افراد روستایی و عشایری به صندوق پرداخت می‌کند، تصریح کرد: جامعه هدف صندوق شامل ساکنان روستا و مناطق عشایری، افراد ساکن در شهرهای زیر 20 هزار نفر، کشاورزان شهرهای با جمعیت بالای 20 هزار نفر، رانندگان بین شهری در شهرهای زیر 20 هزار نفر، زنان سرپرست خانوار بهزیستی، همه مشاغل وابسته به کشاورزی، کارکنان مراکز دامپزشکی و اعضای نظام مهندسی کشاورزی می‌شود که مشمول عضویت و استفاده از مزایای صندوق هستند.
وی با بیان اینکه بازنشستگی، ازکارافتادگی، مستمری فوت به بازماندگان و انتقال سوابق از مزایای اصلی صندوق بیمه روستاییان و عشایر است، تأکید کرد: هر فرد 18 تا 50 سال با همراه داشتن مدارک شناسنامه‌ای می‌تواند عضو صندوق شود.
سماواتی با بیان اینکه به منظور تکریم ارباب‌رجوع و حضور مستقیم در روستا و آشنایی روستاییان و عشایر از خدمات صندوق در مناطق و بخش‌های مختلف، کارگزارانی ایجاد شده است، یادآور شد: صندوق استان موفق شد تا ابتدای مرداد سال جاری وضعیت تمامی کارگزاران استان را مشخص و 47 کارگزاری را در مناطق فعال کند.
وی با تأکید بر اینکه کارگزاران مسئولیت اطلاع‌رسانی، ثبت‌نام و تمدید افراد را در مناطق تحت پوشش برعهده دارند، ادامه داد: افراد مشمول با مراجعه به دفاتر کارگزاری و ثبت‌نام اولیه در سامانه صندوق عضو می‌شوند و در زمان مورد نیاز از مزایای صندوق استفاده می‌کنند.
سماواتی با بیان اینکه در حال حاضر صندوق استان همدان بیش از 77 هزار و 500 نفر را تحت پوشش دارد، گفت: از این تعداد 70 هزار و 298 نفر بیمه شده روستایی، 1700 نفر بیمه شده عشایری، 3502 نفر بیمه شده کمیته امداد امام (ره) و 2 هزار نفر بیمه شده زنان سرپرست خانوار بهزیستی هستند.
وی عنوان کرد: 1700 خانوار از مزایای مستمری ماهانه فوت و ازکارافتادگی صندوق بهره‌مندند و 1121 خانوار در اجرای طرح بازنشستگی پیش از موعد در سال جاری مشمول دریافت مستمری ماهانه شده‌اند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان همدان اظهار کرد: میانگین جذب کشوری 28 درصد و میانگین جذب استان 34 درصد است که استان همدان نسبت به میانگین کشوری 6 درصد بالاتر است.
وی با اشاره به اینکه تعداد جامعه مشمول استان همدان 211 هزار نفر لحاظ شده است، افزود: صندوق استان از نظر تعداد ثبت‌نام در سال‌های 93 و 94 رتبه سوم کشور و در سال 95 نیز رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.
سماواتی بیان کرد: به منظور رشد و توسعه بیمه روستاییان و عشایر در استان به تفکیک هر شهرستان و هر کارگزاری سهمیه‌ای تکلیفی مشخص و اعلام شده است و کارگزاران موظفند نسبت به تحقق این سهمیه که براساس سرشماری سال 95 در نظر گرفته شده است اقدام به جذب کنند.
وی با اشاره به اقداماتی که موجب افزایش انگیزه برای ثبت‌نام افراد مشمول در صندوق شده است، تصریح کرد: طرح تحول نظام سلامت و تغییر در نظام درمان روستاییان، دستورات استاندار همدان، معاونان و فرمانداران شهرستان‌ها در زمینه فراگیر شدن بیمه روستاییان و عشایر، تغییر رویکرد کارگزاران و تقویت کارگزاران، اجرای طرح 10 گردشی و اطلاع‌رسانی مستقیم در روستاها، برگزاری جلسات در مساجد روستایی و اهدای احکام مستمری، اجرای بخشنامه کشاورزان غیرساکن در روستا، همکاری شوراها و دهیاران و برگزاری ستاد توسعه بیمه روستاییان و عشایر در استان و شهرستان، آموزش بهورزان خانه بهداشت روستایی، تهیه گزارش تصویری به تفکیک هر شهرستان و انجام تبلیغات محیطی و رسانه‌ای از اقدامات انجام شده با هدف افزایش انگیزه ثبت‌نام افراد مشمول در صندوق است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code