موضوعات
گلستان

3000بی‌سواد؛ سهم آق قلا از توسعه آموزشی!

نویسنده: فاطمه میرزایی خبرنگار -گرگان
طبق آمار رسمی اعلام شده از سوی فرمانداری آق قلا و تأیید «امان گلدی ضمیر» فرماندار این شهرستان در گفت‌وگویی با همشهری، شهرستان آق قلا، با تعداد تقریبی 3 هزار بی‌سواد در گستره روستایی و شهری، رقم قابل توجهی در میان نرخ بی‌سوادی سایر نقاط استان را به خود اختصاص داده است...
1396/06/22
 طبق آمار رسمی اعلام شده از سوی فرمانداری آق قلا و تأیید «امان گلدی ضمیر» فرماندار این شهرستان در گفت‌وگویی با همشهری، شهرستان آق قلا، با تعداد تقریبی 3 هزار بی‌سواد در گستره روستایی و شهری، رقم قابل توجهی در میان نرخ بی‌سوادی سایر نقاط استان را به خود اختصاص داده است. اگرچه بر اساس همین آمار، سال گذشته برنامه‌های آموزشی به‌ویژه در حوزه روستاها، توانست عددی نزدیك به 900 سوادآموز را به جرگه با سوادها، اضافه كند، اما نگرانی از افزایش این نرخ با توجه به افزایش زاد و ولد در این شهرستان و تحول اندك در زیرساخت‌های فرهنگی این منطقه، همچنان وجود دارد.

 تاثیر مسائل فرهنگی و اقتصادی بر بی سوادی افراد
«محمد الازمنی» مشاور فرماندار آق قلا و مدرس توسعه كارآفرینی كه به‌طور خاص روستاهای آق قلا را جامعه هدف فعالیت‌های خود قرار داده است، در مورد دلایل نرخ بالای بی‌سوادی در این شهرستان می‌گوید: کمبود‌های فرهنگی و اقتصادی، اصلی‌ترین دلیل رشد بی‌سوادی در این شهرستان به‌ویژه در روستاهاست.
وی ادامه می‌دهد: این موضوع را باید در كنه شمایل زندگی و رشد خانوادگی در این منطقه بررسی كرد. یكی از موضوعاتی كه به شدت در روستاهای این شهرستان به چشم می‌خورد، ازدواج در سنین پایین است. این ازدواج‌ها فقط مربوط به دختران نیست، بلكه پسران نیز در سنین پایین تشکیل خانواده می‌دهند. بنابراین یك فرد برای ازدواج و كار در محیط اقتصادی تك محوری تربیت می‌شود. ما می‌دانیم كه اقتصاد كشاورزی آق قلا بر پایه یك كالا یعنی گندم استوار است. چشم‌انداز زندگی در این منطقه متفاوت از بسیاری مناطق تعریف می‌شود و تحصیل به‌عنوان یكی از راهكارهای برون رفت از مشكلات خانوارها لحاظ نشده است.
الازمنی اضافه می‌كند: این صحبت‌ها به معنای این نیست كه عموم افراد این‌طور هستند. ما می‌دانیم كه شهرها و روستاهای آق قلا، نخبگان زیادی هم پرورش داده است. آنچه ما تصور می‌كنیم شمایل كلی و باور عده زیادی است كه بر این اساس زندگی می‌كنند. یك دختر برای ازدواج در سن 15، 16 و نهایتاً 17 سالگی تربیت می‌شود. در این چشم‌انداز، باسوادی حتی به معنای حداقلی آن هم جایگاهی پیدا نمی‌كند. آنچه قرار است فرزندان آنها یادبگیرند، اساساً از نظر آنها در سواد‌آموزی نیست.

ضرورت تغییر 2 الگوی مهم زندگی
الازمنی در پایان می‌گوید: 2 دسته الگوهای مهم در‌ زندگی ساكنان آق قلا به‌ویژه در روستاها باید تغییر كند. یكی الگوهای فرهنگی است كه سواد را نه به مقوله‌ای كاربردی، بلكه به مقوله‌ای اجتناب‌ناپذیر تبدیل می‌كند. الگوی دوم، توسعه اقتصادی است. رشد این اندیشه مهم است كه كیفیت زندگی و معیشت باید و می‌تواند از حدود متعارف تعریف شده‌ای كه نسل‌ها به آن خو كرده‌اند، تغییر كند و سوادآموزی در تغییر این رویه موثر است.

تلاش برای تغییر از سوی نخبگان
«سحر بیدی» كارشناس آموزش است. او درگفت‌وگو با همشهری می گوید كه بیشتر از اینكه رفع بی‌سوادی در این منطقه از عهده طرح‌های دولتی بربیاید، از عهده نخبگان آن جامعه محلی برمی‌آید. بیدی توضیح می‌دهد: اموری كه در دیگر نقاط آنها را به عنوان نیاز اساسی می‌شناسیم، در نقاط دیگر به بخش حذف شده‌ زندگی تبدیل شده اند. در این مناطق از نظر فرهنگی نیاز به تحولات بنیادی داریم. معمولاً در برابر این تحولات مقاومت هم وجود دارد. برای شكستن این مقاومت باید با همکاری افرادی از بستر آن جامعه، برای تغییر تلاش كرد، چراكه آنها پیش تر به‌عنوان یكی از اعضای جامعه یادشده پذیرفته شده‌اند.
او می‌گوید: افراد زیادی، از دل همین جامعه‌ای كه ما امروز آن را به نام ضعیف‌ترین بخش از نظر سوادآموزی در استان می‌شناسیم، به‌عنوان نخبگان كشور شناخته شده‌اند. وظیفه خطیر این نخبگان است كه برای توسعه آموزشی منطقه تلاش كنند.

نقش دولت
بیدی در پایان می‌گوید: اما نقش دولت را نباید انكار كرد. دولت مؤثر‌ترین نقش را در شناسایی مشکلات، ارائه آمار دقیق بی سوادی و همین‌طور تسهیل روند قوانین به نفع تشكل‌های محلی دارد.
موضوع بی‌سوادی در آق قلا در حالی بررسی می‌شود كه با پایان قرن بیستم، مفهوم آموزش و سواد در جهان متحول شده است وفاكتورهایی از جمله سطح استفاده از تكنولوژی‌های رایانه‌ای و تسلط به زبان‌های غیر‌مادری، به آن اضافه شده است. با این همه، نه فقط در شهرستان آق قلا، كه در برخی نقاط روستایی دیگر گلستان، بی‌سوادی به شكل مطلق به چشم می‌خورد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code