موضوعات
گلستان

گل‌های گلستان در حسرت صادرات

نویسنده:
شرایط اقلیمی متنوع در گلستان بستر مناسبی برای کشت انواع گیاهان از جمله گیاهان زینتی فراهم کرده است. با وجود این که صنعت گل و گیاه زینتی حامل ارزآوری فراوانی است و می‎تواند در ایجاد اشتغال جوانان استان نقش مهمی ایفا کند، نبود توجه کافی به مشکلات تولیدکنندگان گل و گیاه در استان موجب شده این تولیدکنندگان نه فقط نقش پررنگی در ایجاد اشتغال و توسعه استان نداشته باشند بلکه در این روزها که شرایط فروش و بازرگانی محصولات آن‌ها با دشواری مواجه شده است، به تعدیل نیرو بپردازند. این در حالی است که در صورت ارائه تسهیلات مناسب و فراهم کردن شرایط صادرات، این تولیدی‌ها رونق می‌گیرند....
1396/08/17
شرایط اقلیمی متنوع در گلستان بستر مناسبی برای کشت انواع گیاهان از جمله گیاهان زینتی فراهم کرده است. با وجود این که صنعت گل و گیاه زینتی حامل ارزآوری فراوانی است و می‎تواند در ایجاد اشتغال جوانان استان نقش مهمی ایفا کند، نبود توجه کافی به مشکلات تولیدکنندگان گل و گیاه در استان موجب شده این تولیدکنندگان نه فقط نقش پررنگی در ایجاد اشتغال و توسعه استان نداشته باشند بلکه در این روزها که شرایط فروش و بازرگانی محصولات آن‌ها با دشواری مواجه شده است، به تعدیل نیرو بپردازند. این در حالی است که در صورت ارائه تسهیلات مناسب و فراهم کردن شرایط صادرات، این تولیدی‌ها رونق می‌گیرند.
به گزارش فارس، تولیدکنندگان گل و گیاه زینتی در استان معتقد هستند اگر شهرداری‎های استان به جای خرید گل و گیاه مورد نیاز خود از استان مازندران، خود را موظف به خرید از واحدهای تولیدی داخل استان کنند بسیاری از مشکلات مربوط به فروش و بازرگانی صنعت پرورش گل و گیاه در استان رفع خواهد شد. اما مسئولان می‎گویند نبود تنوع در ارقام تولید گل و گیاه زینتی و فعال نبودن تشکل تولیدکنندگان محصولات گلخانه‎ای موجب شده صنعت پرورش گل و گیاه گلستان جایگاهی در بازار نداشته باشد.

جای خالی صادرات در بازار گل و گیاه گلستان
در همین زمینه، یکی از تولیدکنندگان گل و گیاه زینتی در استان مهم‌ترین مشکل این قشر را نبود بستر مناسب برای صادرات برشمرد و اظهار کرد: اگر مسئولان برنامه‎های حمایتی مناسب برای صادرات گل و گیاهان زینتی در استان داشته باشند بخش عمده‎ای از مشکلات این قشر رفع خواهد شد.
« صاحبان» تصریح کرد: گیاهان زینتی تولیدشده گلستان در حال از بین رفتن است، در حالی‌که شهرداری‎های استان خرید خود را از مازندران انجام می‎دهند.وی بیان کرد: اگر شهرداری‎های استان خود را موظف به خرید از واحدهای تولیدی داخل گلستان کنند بدون تردید مشکلات حوزه فروش این نوع محصولات از بین خواهد رفت و ما مجبور به تعدیل نیرو نخواهیم شد.تولیدکننده گل و گیاه زینتی در استان اظهار کرد: چند سال گذشته حدود 30 نفر در این گلخانه مشغول به کار بودند، اما مشکلات موجود برای فروش و نداشتن سود، ما را مجبور به تعدیل نیرو کرد. این واحد تولیدی با ظرفیت ایجاد اشتغال برای 50 نفر راه‌اندازی شد، ولی امروز با یک‌پنجم این ظرفیت مشغول به فعالیت هستیم. این در حالی است ‌که اگر زمینه برای صادرات یا حمایت مسئولان برای فروش گل و گیاه در استان فراهم باشد، می‎توانیم به اشتغالزایی و ارزآوری برای استان کمک شایانی کنیم.

ایجاد تشکل تولیدکنندگان محصولات گلخانه‎ای
مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی گلستان درباره چگونگی ارائه تسهیلات به واحدهای گلخانه‎ای استان اظهار کرد: توسعه گلخانه و محصولات گلخانه‎ای، انتقال سبزی و صیفی‎جات از فضای باز به گلخانه با توجه به کمبود آب در دستور کار قرار دارد.
«مرتضی صادقی» تصریح کرد: موضوع بعدی ارزآوری از طریق صادرات گل و گیاه زینتی است که برای رونق تولید از چند مسیر تسهیلات ارائه می‎شود. اگر طرح، کارآفرینی باشد توسط صندوق کارآفرینی امید تا سقف 100 میلیون تومان تسهیلات اختصاص می‎یابد، و اگر قرار باشد گلخانه توسعه یابد یا متقاضی جدید برای ساخت گلخانه باشد باید به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کند تا از طریق صندوق توسعه ملی اعتبارات خوبی بگیرد.
وی ادامه داد: نرخ تسهیلات 14 درصد و برای مناطق محروم 12 درصد با بازپرداخت 7 ساله و 20 درصد آورده شخص است در واقع تسهیلات برای احداث گلخانه‎ها تسهیلات یارانه‌دار است که بخشی از هزینه‎ها را دولت تقبل می‎کند.مدیر باغبانی جهاد کشاورزی گلستان، تعداد گلخانه‎های موجود در استان را محدود عنوان کرد و گفت: متأسفانه به دلیل محدود بودن تعداد گلخانه‎ها و نبود تنوع در ارقام تولید تاکنون نتوانسته‎ایم از جایگاه مناسبی در بازار برخوردار باشیم.
صادقی بیان کرد: سال 1376 شاهد ایجاد تشکل گل و گیاه زینتی در استان بودیم، اما این موضوع جدی گرفته نشد، در حالی‌ که اگر تشکل تولیدکنندگان محصولات گلخانه‎ای در استان شکل گیرد می‌توان به صورت قانونی بحث بازرگانی این محصولات پیگیری شود.

تأمین نیاز شهرداری‎ها از تولیدکنندگان داخلی
از سویی دیگر مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری نیز در مورد بهره‎مندی فضای سبز استان از تولید گلخانه‎های داخلی اظهار کرد: یکی از وظایف مهم در شهرداری‎ها توجه به سیما و منظر شهری و کشت گل و گیاه در معابر است. «محمد حمیدی» اظهار کرد: با توجه به کمبود بودجه، اکثر شهرداری‎های استان در حد تأمین نیازهای خود، مبادرت به تولید گل و گیاه می‎کنند.
وی افزود: علاوه بر 4 مرکز تولید گل و گیاه در شهرداری گرگان، با بررسی‎های انجام‌شده، مشخص شد در شهرداری‎های استان حدود 90 درصد نهال و درختچه و 70 درصد از گل‎های زینتی از تولیدکنندگان داخلی استان خریده می‎شود.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری تأکید کرد: تأکید ما بر این است که تولیدکنندگان در زمینه تهیه ارقام و استانداردسازی محصولات تلاش کنند تا از تولید داخلی استان خرید شود. در واقع نبود اقلامی که شهرداری‎ها نیاز دارند موجب می‎شود این نهاد از خارج استان برای رفع نیاز خود اقدام کند.حمیدی گفت: البته تنها خریداران گل و گیاه شهرداری‎ها نیستند بلکه برای استفاده از گل و گیاه در منازل باید تبلیغ شود. از تولیدکنندگان درخواست می‎کنیم فرهنگ استفاده از گل و گیاه داخل منازل مسکونی را نهادینه کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code