موضوعات
گلستان

گلستان از پس كسبه غیر‌مجاز برنیامد

نویسنده: مهین نورافروز خبرنگار -گرگان
واحدهای صنفی غیرمجاز از معضلاتی است كه صنوف مختلف استان سال‌هاست با آن روبه‌روست و با وجود اعلام برخوردهای جدی و پلمب این صنوف غیرمجاز، دائم بر تعداد آنها افزوده می‌شود....
1396/03/29
واحدهای صنفی غیرمجاز از معضلاتی است كه صنوف مختلف استان سال‌هاست با آن روبه‌روست و با وجود اعلام برخوردهای جدی و پلمب این صنوف غیرمجاز، دائم بر تعداد آنها افزوده می‌شود.
در حالی كه صنوف دارای پروانه هرسال برای تمدید پروانه كسب خود موظف به پرداخت مالیات، عوارض و بیمه هستند، واحدهای صنفی غیرمجاز به راحتی با فروش محصولات مختلف از جمله اجناس قاچاق ارزان‌قیمت از سود بالایی در بازار برخوردار می شوند و بازار کسب وکار صنوف دارای پروانه کسب را کساد می کنند.

اصناف غیر‌مجاز، پاشنه آشیل بازار استان
به گفته رئیس اصناف استان، حضور این واحدها با فروش اجناس ارزان‌قیمت، ضربه مهلكی به اقتصاد استان و بازاریان می‌زند.
«حسین خلیلی» با بیان اینكه هرج و مرج و فعالیت اصناف غیرمجاز، پاشنه آشیل به‌هم ریختگی صنفی و نارضایتی اصناف از بازار است، به همشهری گفت: با وجود نظارت‌های سختگیرانه در بازار اصناف، عده‌ای از آنان به بهانه پیگیری دریافت پروانه كسب ماه‌ها و سال‌ها اقدام به كسب درآمد می‌كنند.
وی افزود: ساماندهی اصناف از برنامه‌هایی است كه باید به‌طور جدی در دستور كار قرار گیرد و اتحادیه اصناف استان بنا به دلایلی مانند خلأهای قانونی به تنهایی قادر به انجام آن نیست.

فروش پایین کسبه
خلیلی افزود: براساس بررسی‌های انجام شده و اعتراض‌های ارائه شده به اصناف، بازگشایی واحدهای غیرمجاز همچنان رو به افزایش است و این موضوع با وجود وضعیت اقتصادی حاكم بر بازاراستان، موجب فروش پایین بسیاری از كسبه شده است.
وی با اشاره به اینكه برخی واحدهای غیر‌مجاز با فروش مواد غذایی، سلامت شهروندان را تهدید می‌كنند، گفت: نظارت و پلمب این واحدها باید از همان ابتدای بازگشایی انجام گیرد و هیچ صنف غیرمجازی، مگر با اجازه اتحادیه مورد نظر، نباید به بهانه اینکه در حال طی کردن فرایند دریافت مجوز است، فعالیت كند.

مشكلات تمدید پروانه كسب برای كسبه مستأجر
رئیس اتاق اصناف شهرستان گرگان با بیان اینكه ملك استیجاری یكی از مشكلات كسبه در زمینه دریافت پروانه كسب است به همشهری گفت: با توجه به اینكه كسبه مستأجر موظفند هر سال بعد از جابه‌جایی دوباره و طی فرایند هزینه ‌بر، مجوزهای خود را تمدید كنند، سعی می‌كنند مخفیانه و بدون دریافت مجوز مشغول به كار شوند. «لیلا یساقی» افزود: هزینه‌های بالای دریافت پروانه كسب موجب شده، در بسیاری موارد، واحدهای صنفی كه تمایلی به غیرمجاز بودن ندارند، در زمره واحدهای غیر‌مجاز یا مزاحم کسبه دیگر قرار گیرند.
وی در ادامه بیان كرد: عضویت در اتحادیه‌ها یكی از راهكار‌هایی است كه كسبه می‌توانند، با مراجعه به پلیس اماكن از آن به‌عنوان هویت ثبت شده تا زمان دریافت مجوز استفاده كنند.

بیکاری؛ نتیجه فعالیت کسبه غیرمجاز
رئیس اتاق اصناف گرگان، بیكاری را یكی دیگر از مشكلات پیدایش واحدهای صنفی غیرمجاز درشهر گرگان عنوان كرد و افزود: این معضل گریبان بسیاری از شهرهای استان را گرفته، اما با توجه به سیل مهاجرت به مركز استان و افزایش بیكاری، فعالیت این واحدهای صنفی بیشتر شده است.
یساقی بیان كرد: افزایش برخی تعرفه‌های دریافت پروانه كسب یا دیگر موارد نه فقط كمكی به كاهش واحدهای صنفی غیرمجاز نمی‌كند كه موجب افزایش پنهانی آنان و همچنین تنگ شدن عرصه بر كسبه قانون‌مند می‌شود.

همه بی‌مجوزها در ردیف غیر‌مجازها نیستند
از سوی دیگر معاون اداره بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینكه تا پایان سال 95 تعداد 51 هزار واحد صنفی در استان پروانه كسب دریافت كرده‌اند، به همشهری گفت: واحد‌های صنفی خدماتی سهم بیشتری را در بازار به خود اختصاص داده‌اند.
«درویشعلی حسن‌زاده» افزود: بر اساس آمار ارائه شده، تعداد8 هزار واحد صنفی غیرمجاز در استان وجود دارد كه برای جلوگیری از تعطیلی و بیكاری به تعدادی از آنها هشدارهای لازم داده شده است.
وی افزود: اگرچه قبول داریم حضور اصناف غیرمجاز، ضرر بزرگی برای اصناف مجوزدار هستند، اما برخی كسبه بدون مجوز در ردیف غیرمجازها نیستند.

پروانه کسب، هویت واحد صنفی است
حسن‌زاده ادامه داد: بسیاری از كسبه بدون مجوز به دلیل مشكلات جابه‌جایی و وجود برخی مشكلات در مسیر دریافت پروانه كسب، مدت‌ها بدون مجوز مجبور به فعالیت هستند، اما از سوی دیگر برخی افراد از این بازار سوءاستفاده كرده و با بازگشایی صنوف غیرمجاز مقطعی اقدام به سودجویی در بازار می‌كنند.
وی با اشاره به اینكه پروانه كسب نوعی شناسنامه و هویت واحد صنفی محسوب می‌شود، گفت: داشتن پروانه كسب علاوه بر هویت‌دار بودن واحد صنفی، موجب كاهش تخلفات و آسان شدن نظارت‌ها می‌شود.
وی افزود: چنانچه شكایتی از سوی شهروندان مبنی بر تخلف كسبه به واحد نظارت و بازرسی ارسال شود، واحدهای صنفی پروانه‌دار به راحتی مورد بازرسی قرا می‌گیرند، اما در خصوص واحد صنفی بدون پروانه، کار رسیدگی با مشكلات ز یادی روبه‌رو خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code