موضوعات
گلستان

گشایش نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری در استان

نویسنده:
نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری گلستان در ۸۲ غرفه با حضور استاندار و جمعی از مسئولان در گرگان افتتاح شد.
1396/09/07
به گزارش تسنیم، در این نمایشگاه ۱۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی، ۱۵ مؤسسه و مرکز تحقیقاتی و ۴ شرکت خصوصی آخرین دستاوردهای پژوهشی و فن بازار خود را به نمایش گذاشته‌اند.

توجهی به پژوهش در گلستان نشده است
استاندار در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: در گلستان در برخی بخش‌ها و پروژه‌ها توجهی به موضوع پژوهش نشده است.
به گزارش تسنیم «سیدمناف هاشمی» اظهار کرد: انتظار ما از جمع دانشجویان متفاوت است، زیرا این جمع متعلق به افرادی است که سال‌ها عمر خود را در حوزه آموزشی و پژوهشی سپری کردند.
وی با بیان این که انتظارات متقابلی بین دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی وجود دارد، افزود: حدود ۱۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مشغول تحصیل هستند که ظرفیت بزرگی در مقایسه با جمعیت استان ماست.
استاندار با بیان این که باید از این ظرفیت بزرگ و توان جوانان و دانشگاهیان در حوزه‌های مختلف بهره‌گیری کرد، اظهار داشت: پژوهش باید به گونه‌ای باشد که مسئولان، دانشجویان، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و بازاریاب‌های اقتصادی بتوانند از آن استفاده کنند.
هاشمی با بیان این که مسیر تحقق توسعه استان استفاده از دانش است، بیان کرد: تحقیق و پژوهش در تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشور‌ها و صادرات آن‌ها نقش اساسی دارد. به عبارتی دیگر پژوهش‌های بیهوده در بسیاری از کشورهای دنیا انجام نمی‌شود.
استاندار بر کاربردی بودن تحقیقات و پژوهش‌ها تأکید کرد و گفت: پژوهش‌ها باید به درد یک نماینده مجلس بخورد که بتواند در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان از آن استفاده کند. معتقدیم باید آمار و اطلاعات دقیق و پژوهش‌های کاربردی صحیح به دست ما برسد تا بتوانیم از نتایج پژوهش‌ها استفاده کنیم.
وی با بیان این که در استان در برخی بخش‌ها و پروژه‌ها توجهی به بحث پژوهش نشده است، گفت: همین الآن در برخی پروژه‌ها ۳ برابر قیمت تمام‌شده، هزینه می‌شود و برخی اقدامات بدون نگاه به پژوهش است. محصولاتی در استان تولید می‌کنیم که منابع آبی را از بین برده و سفره‌ها را نابود کرده است و بازار فروشی برای برخی تولیدات نداریم.
هاشمی اظهار کرد: واقعیت این است که زیاد، نتایج پژوهش‌های کاربردی را در استان لمس نمی‌کنیم. در حوزه کشاورزی یا صنایع دستی محصولات خوبی داریم که بازاری ندارند. حل این مشکل نیاز به پژوهش دارد.
برگزاری بیش از ۹۰ کارگاه آموزشی در بخش جنبی این نمایشگاه پیشنهاد شد که در ‌‌نهایت ۷۷ کارگاه آموزشی طی هفته پژوهش و فناوری در ۳ سالن در محل دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان برگزار می‌شود. بازدید از این نمایشگاه برای عموم علاقه‌مندان آزاد است. نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان به مدت یک هفته در دانشگاه علوم کشاورزی دایر خواهد بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code