موضوعات
گلستان

کشتار یک جفت مرال و به آتش کشیدن چادر محیط‌بانان

نویسنده:
شکارچیان یک جفت مرال در منطقه زرین‌گل علی‌آباد را کشتند، چادر گاوبانگی محیط‌بانان را به آتش کشیدند و متواری شدند. با توجه به رخ دادن این حادثه در فصل جفتگیری، به احتمال زیاد گوزن ماده شکار شده، آبستن بوده است....
1396/07/18
شکارچیان یک جفت مرال در منطقه زرین‌گل علی‌آباد را کشتند، چادر گاوبانگی محیط‌بانان را به آتش کشیدند و متواری شدند. با توجه به رخ دادن این حادثه در فصل جفتگیری، به احتمال زیاد گوزن ماده شکار شده، آبستن بوده است.
به گزارش تسنیم «امیر عبدوس»، مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان، گفت: لاشه‌های این مرال‌های نر و ماده به اداره کل منتقل و تلاش برای شناسایی متخلفان آغاز شده است.
وی افزود: سه‌شنبه گذشته نیز شکارچیان، چادر گاوبانگی محیط‌بانان را در کردکوی آتش زدند که این اقدام سال گذشته نیز در فصل گاوبانگی در گلستان مسبوق به سابقه است.
عبدوس یادآور شد: با توجه به این که شکار گوزن‌ها در فصل گاوبانگی به مراتب ساده‌تر از سایر اوقات سال است، محیط‌بانان به منظور حفاظت هرچه بیشتر از این گونه، چادرهایی برپا می‌کنند که شکارچیان این چادرها را مانعی برای شکار مرال‌ها می‌دانند و در صدد از بین بردنشان برمی‌آیند.
گاوبانگی دوره جفتگیری برخی جانوران مانند مرال (گوزن قرمز) است. هر ساله با آغاز شهریور و شروع فصل جفت‌گیری که تا اواسط مهر ادامه دارد، مرال‌ها در برابر شکارچیان بسیار آسیب‌پذیر می‌شوند؛ زیرا گله‌‌های تحت رهبری گوزن نر، از جنگل‌‌ها خارج و راهی چمنزارهایی می‌شوند که در آن دید باز برای شکار فراهم است. از سوی دیگر بانگ‌های پی‌درپی نرها، ردیابی‌شان را آسان می‌کند؛ همچنین برخی شکارچیان با تقلید صدای گوزن‌ها، آن‌ها را به گمان حضور نری دیگر در قلمرو خود، فریب داده، به سوی خود می‌کشانند و به آسانی شکار می‌کنند؛ لذا به دلیل آسیب‌پذیر شدن گوزن‌ها در فصل گاوبانگی، محیط‌بانان زیستگاه‌های مرال در مناطق جنگلی شمال کشور به منظور حفاظت هر چه بیشتر از این گونه اقدام به برپایی پست‌های موقت گاوبانگی به وسیله چادر در نقاط حساس می‌کنند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code