موضوعات
گلستان

کاهش ۵۵ درصدی سطح آب رودخانه های گلستان

نویسنده:
معاون حفاظت آب منطقه ای گلستان گفت: آب رودخانه های استان گلستان نسبت به سال های گذشته ۵۵ تا ۷۸ درصد کاهش داشته است.
1396/05/22
به گزارش مهر «محسن حسینی» با اشاره به کاهش شدید آب رودخانه ها و ذخیره آب خوان های استان اظهار کرد: در بخش آب های زیرزمینی حدود ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته ایم.   
حسینی بیان کرد: آب پشت سدهای استان نیز نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۱ درصد کاهش داشته است.
وی در مورد کاهش بارندگی ها در استان افزود: میزان بارندگی از ابتدای سال آبی جاری، مهر۹۵، تا انتهای تیرماه ۹۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۷ درصد و در درازمدت ۱۸ درصد کاهش داشته است.
حسینی بیان کرد: ۹۶ درصد آب های زیرزمینی استان در حال استحصال است که سهم چاه های مجاز و قنوات ۸۷ درصد است و  بقیه  به وسیله چاه های غیر مجاز برداشت می شود.

ضرورت کاهش ۲۱ درصدی برداشت سالانه آب
معاون حفاظت آب منطقه ای تصریح کرد: حدود ۳۵هزار حلقه چاه در استان وجود دارد که ۲۰ هزار حلقه آن مجاز وبقیه غیر مجاز است.
حسینی با اشاره به توان برداشت محدود چاه های غیرمجاز ادامه داد: با وجود تعداد زیاد چاه های غیرمجاز، این چاه‌ها عمدتاً در سفره های سطحی و نیمه عمیق، در فواصل نزدیک به هم و غالباً غیراصولی حفر شده است.
وی تصریح کرد:  این میزان برداشت به آبخوان ها و نیز به صاحبان چاه های مجاز مجاور آن ها آسیب وارد می کند.
معاون حفاظت شرکت آب منطقه ای استان ادامه داد: طبق استاندارد اعلام شده وزارت نیرو در دوسال اخیر،  سقف میزان برداشت آب زیرزمینی در کشور ما حداکثر تا ۷۵ درصد پتانسیل آبخوان است که این مستلزم کاهش حدود ۲۱ درصدی برداشت سالانه آب است.
حسینی گفت: در استان با توجه به تلاش های انجام‌گرفته توسط شرکت آب منطقه ای، شرایط اقلیمی و همکاری نسبتاً مناسب کشاورزان و سایر دستگاه های مرتبط، دشت های ممنوعه بحرانی نداریم و از این لحاظ نسبت به بسیاری از استان های کشور وضعیت بهتری داریم.

اجرای طرح تعادل بخشی برای مدیریت آب های گلستان
حسینی با اشاره به  اهداف طرح احیا و تعادل بخشی بیان کرد:  هدف از این طرح تعادل آب های زیرزمینی است که در بخشی از آن، با ساختن سازه های تغذیه مصنوعی، آب مازاد سطحی و سیلاب را به زمین تزریق می کنیم.وی ادامه داد: در بخش غیر سازه ای نیز با افزایش آگاهی عموم مردم و کشاورزان و اطلاع رسانی مناسب تلاش داریم، فرهنگ صحیح استفاده از آب نهادینه شود.حسینی  با اشاره به لزوم افزایش حساسیت مردم در راستای کاهش مصرف تصریح کرد: اطلاعات مردم در مورد کمبود منابع آبی تقریباً مناسب اما حساسیت آنها کم است.  
وی افزود: در راستای همین طرح، گروه های گشت و بازرسی نیز در کل استان روزانه بازدیدهایی را انجام می دهند و هم از برداشت زیاد چاه های مجاز و هم از حفر چاه های غیرمجاز جلوگیری می کنند.  
حسینی از نصب حدود 1500 کنتور هوشمند روی چاه‌های مجاز در راستای کنترل برداشت آب توسط چاه‌ها خبرداد و گفت: امید داریم با تقویت اعتبارات این بخش بهتر بتوانیم از منابع آب زیرزمینی استان صیانت کنیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code