موضوعات
گلستان

چشم کلزاکاران گنبدی به آسمان

نویسنده:
رئیس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی گنبدکاووس اظهار کرد: به دلیل کمی بارش و نزولات آسمانی در یک ماه گذشته یعنی 15 مهر تا 15 آبان که بهترین فرصت برای کشت دانه روغنی کلزا در منطقه گنبدکاووس است، 94 درصد کشاورزانی که قرارداد کشت این محصول را منعقد کرده‌اند، موفق به کشت نشدند.
1396/08/20
به گزارش ایرنا «رحمت‌الله غیادی» با اشاره به قرارداد 18 هزار و 700 هکتاری کشاورزان برای کشت دانه روغنی کلزا در سال زراعی جاری، گفت: تاکنون فقط 1108 هکتار کلزا در این شهرستان کشت شده است.
وی گفت: هرچه از زمان طلایی کشت کلزا فاصله بگیریم بر عملکرد محصول در واحد سطح تأثیر منفی می‌گذارد. پایان آبان آخرین زمان برای کشت این دانه روغنی در منطقه گنبدکاووس است.
غیادی اضافه کرد: آن دسته از کشاورزانی که دسترسی به منابع آبی دارند می‌توانند قبل از کشت کلزا نسبت به آبیاری اراضی خود اقدام کنند و اگر سیستم آبیاری آنان جدید و بارانی است، می‌توانند ابتدا محصول را کشت و سپس آن را آبیاری کنند.
وی تصریح کرد: کشاورزان دیم‌کار نیز باید در انتظار نزولات آسمانی باشند و در صورت بارش بلافاصله نسبت به کشت محصول اقدام کنند.

کشاورزان محصول خود را تغییر دهند
رئیس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس ادامه داد: در صورتی که تا پایان آبان امسال بارش نداشته باشیم، بهتر است کشاورزان اراضی خود را به کشت گندم یا دیگرمحصولات پاییزه مثل چغدرقند اختصاص دهند.
غیادی حداقل نیاز آبی برای کشت دانه روغنی کلزا را 15 میلی‌متر دانست و گفت: با وجود این که امسال استقبال کشاورزان برای کشت این محصول افزایش یافته است، کمی بارش سبب شده کشت کلزا به تأخیر بیفتد.
وی یادآور شد: در سال زراعی گذشته نیز سرما و یخبندان اوایل آذر 95 به حدود 8 هزار هکتار اراضی زیرکشت کلزا خسارت زد که بیشتر کشاورزان مجبور شدند گندم را جایگزین آن کنند.
غیادی به آغاز فصل کشت گندم در منطقه گنبدکاووس نیز اشاره کرد و گفت: زمان طلایی کشت این محصول از 15 آبان تا 15 آذر است و براساس برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی امسال 93 هزار هکتار از اراضی شهرستان به کشت این محصول اختصاص می‌یابد.
وی تصریح کرد: بر این اساس 2500 تن بذر گواهی‌شده گندم بین کشاورزان گنبدی در حال توزیع است که برای اراضی دیم، ارقام کوهدشت، کریم، لاین 17 و قابوس و برای اراضی آبی، ارقام احسان، مروارید و گنبد پیش‌بینی
 شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code