موضوعات
گلستان

چشم‎انداز روشن آشوراده با پایان فاز اول مطالعات

نویسنده:
از سا‎ل‎های دیرین موضوع شبه‎جزیره آشوراده و احیای دوباره آن از آرزوهای دیرین مردم این دیار بوده؛ تمنایی که با وجود اراده‎های جدی هنوز تحقق نیافته است...
1394/06/10
از سا‎ل‎های دیرین موضوع شبه‎جزیره آشوراده و احیای دوباره آن از آرزوهای دیرین مردم این دیار بوده؛ تمنایی که با وجود اراده‎های جدی هنوز تحقق نیافته است.
به گزارش فارس، هر چند مسئولان گلستانی از جدیت خود برای تحقق این رویا سخن می‎گویند و حتی یکی از مهم‌ترین مصوبات دولت تدبیر و امید به پروژه گردشگری این شبه جزیره اختصاص پیدا کرد، اما تحرک‎های این بخش گاهی آنچنان کند و گاهی نیز آنچنان راکد می‎نمایاند، که گویی چندان امیدی به ثمر رسیدن این مصوبه نیست.
این کم‎تحرکی آنچنان است، که انتقاد «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری را در پی داشت و وی به صورت تلویحی از عملی نشدن این پروژه در گلستان انتقاد کرد و خواستار حل مشکلات پیرامون این پروژه و برداشتن هرگونه موانع احتمالی شد.بدون شک، این حمایت قاطع از طرح گردشگری آشوراده از سوی این مسئول بلندپایه و تاکید وی بر اجرای مصوبه دولت بهترین فرصت برای مسئولان استان است تا به پشتوانه این حمایت و دور از هیاهوی رسانه‎ای و سنگ‎اندازی مخالفان توسعه این منطقه در استان مجاور، به سرعت برای پیشبرد این پروژه ملی در استان دست به کار شوند.
زمان همچنان در حال گذر است و در این شرایط که فرصت طلایی برای توسعه این شبه جزیره زیبا برای مسئولان گلستانی مهیاست. پذیرفتنی نیست این حرکت ارزشمند به هر دلیلی معطل شود.

ضرورت جذب سرمایه‎گذاری در استان
اگر بپذیریم، طی این سال‎ها بخش اعظمی از مشکلات استان به بی‎تدبیری برخی مدیران باز می‎گردد، ناخواسته عملی نشدن این پروژه مهم و حیاتی برای گلستان نیز چنین تلقی را به مدیریت بالادست القا خواهد کرد، موضوعی که به طور حتم مدیران کنونی این استان شمالی بدان توجه دارند.
 گلستان در این سال‎ها پس از معرفی به عنوان یک استان و تفکیک از مازندران، همیشه میراث‎دار مشکلاتی بوده که ریشه در مدیریت گذشته داشت و در انحصار بودن مدیریت توسعه استان نیز طی این بازه زمانی بر شدت این کمبودها افزوده است.
گلستان هنوز محروم است، در حالی که این استان سرشار از ظرفیت‎های بالقوه برای توسعه است، هنوز بسیاری از فرزندان تحصیلکرده این سرزمین بیکارند و هنوز سیاست مشخصی برای به کارگیری آنان وجود ندارد.
از سوی دیگر طی سال‌های گذشته بسیاری از افراد برای سرمایه‎گذاری در این سرزمین ابراز علاقه و اعلام آمادگی کرده‎اند که حتی با وجود تاسیس دفتری با عنوان جذب سرمایه‎گذار در مجموعه استانداری، به دلیل ناهمگونی و نبود همراهی، چنان آنان را در چنبره بوروکراسی اداری گرفتار کردیم که آنان از سرمایه گذاری در استان پشیمان شده اند و در این بین استان‎های دیگر از سرمایه آن‌ها بهره برده اند.
 بدون شک یکی از دلایل اصلی این وضعیت نامناسب، ریشه در مهیا نکردن زیرساخت‎هایی دارد که طی این سالیان گلستان از آن محروم بوده و هنوز هم در محاصره این کاستی‎ها گرفتار است.
اما در مورد جزیره آَشوراده این موضوع چندان صدق نمی‎کند و می‎توان گفت دلایلی دیگر در توسعه‎‎نیافتگی آن موثر بوده‎اند، جدا از موضوع زیست محیطی که اکنون تعدیل شده است، نفوذ برخی افراد موثر در تصمیم‎گیری‎های منطقه‎ای از جمله موانعی دیگری است که پروژه آشوراده را معطل کرده است.

توسعه آشوراده خواسته سیاسی نیست
بیان مطالبی امیدوار کننده از جانب استاندار گلستان تا حدودی چشم‎انداز روشنی ترسیم می‎کند، چنانچه وی اخیرا در برنامه‎ خبری هفته دولت از پایان فاز اول مطالعات آشوراده خبر داد و گفت: در حال حاضر فاز اول مطالعات این شبه‎جزیره، از سوی مشاور استانی به اتمام رسیده و مورد تایید محیط ‌زیست هم قرار گرفته است.«حسن صادقلو» ابراز امیدواری کرد: در سه ماه آینده مراحل دیگر مطالعات هم به پایان برسد و مراحل اجرای آن آغاز شود و این نکته جای تاکید دارد که هیچ‌کس در آشوراده به دنبال ساخت هتل پنج‌ستاره و 10 طبقه نیست و طرح این موضوعات تبلیغات سوء برای عدم توسعه این منطقه است.
صادقلو اضافه کرد: اما این یک حقیقت است که آشوراده به یک مطالبه مردمی تبدیل شده و در سفر رئیس‌جمهور هم به شکل قول دولتی درآمد.
باید پذیرفت، توسعه آشوراده تنها یک خواسته فردی یا سیاسی نیست، بلکه از دیرباز این جزیره مسکونی در رویای استفاده از ظرفیت‎های بالقوه خود بوده است، چنانچه نماینده ولی فقیه در استان و استاندار گلستان هم بارها به طور جدی این خواسته را از مدیران ملی طلب ‎کرد‎ه‎اند، چرا که اعتقاد دارند توسعه این بخش از گلستان در روند توسعه کلی این استان شمالی بسیار تاثیرگذار است.
با عینک خوش‎بینی هم هنوز قضاوت در مورد آینده توسعه آشوراده زود است، اما باید پذیرفت که گلستان طی این سال‎ها، از بابت برخی سنگ‎اندازی‎ها در امر توسعه این منطقه تاوان سختی داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code