موضوعات
گلستان

پیش بینی تولید 1350 تن میگو

نویسنده: فریبا شیردل گرگان- خبرنگار همشهری
مدیر کل شیلات گلستان از افزایش 90 درصدی تولید میگو نسبت به سال گذشته تولید میگو در استان خبر داد.
1395/03/30
 به گزارش همشهری، مهندس سید جواد قدس علوی با اعلام این خبر گفت: امسال نزدیک 445 هکتار از مزارع استان زیر کشت میگو خواهد رفت و پیش بینی تولید 1350 تن خواهد بود که این میزان در سال گذشته 267 هکتار زیرکشت و 715 تن تولید میگو بوده است.
 وی با اشاره به فاز نخست 4000 هکتار اراضی در مجتمع پرورش میگو گمیشان گفت: تقریبا عمده اراضی به سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی یا واگذار شده و یا در مراحل واگذاری هستند که 1000 هکتار از 4000 هکتار به سرمایه‌گذاران و مردم بومی واگذار خواهد شد.
مدیر کل شیلات استان در خصوص ایجاد اولین مرکز تکثیر و عمل‌آوری بچه میگو در استان اضافه کرد: تاکنون بچه میگوی مورد نیاز در مجتمع پرورش میگو گمیشان از استان‌های جنوبی تامین می‌شد و با مشکلاتی از جمله خطر انتقال بیماری، بعد مسافت، هزینه بالا و تلفات قابل توجه روبه‌رو بود. در همین راستا مجوز اولین مجتمع تولید بچه میگو با ظرفیت 100 میلیون قطعه در سال به بخش خصوصی واگذار شده است و در آینده نزدیک این مجتمع با حضور ریاست سازمان شیلات ایران در استان گلستان کلنگ زنی خواهد شد. وی همچنین با اشاره به مراکز عمل‌آوری میگو در استان گفت: با توجه به افزایش تولید میگو استان که هر سال نسبت به سال گذشته از رشد قابل توجهی به میزان 2 برابر برخوردار است و همچنین با توجه به کوتاه بودن طول دوره برداشت میگو، نیاز به مراکز عمل‌آوری بیشتری در استان احساس می‌شود. سال گذشته 4 واحد عمل‌آوری فعال بود که امسال با برنامه ریزی و پیگیری جهت اضافه شدن واحدهای دیگر باعث افزایش ظرفیت متناسب با پیش بینی تولید خواهد شدتا در زمان مقرر محصول میگو استان را عمل‌آوری و بسته‌بندی نمایند و برای صادرات آماده سازی کنند.
مهندس سید جواد قدس علوی در پایان یادآور شد: از میزان 100 میلیون لارو مورد نیاز استان تاکنون نزدیک به 60 درصد آن، با زمان پرورش 90 تا 110 روزه، در مزارع استان ذخیره سازی شده است. سال گذشته 80درصد از میگوی تولیدی استان به کشورهای چین، امارات، اکوادور و روسیه صادر شده است که حدود 3 میلیون دلار ارزآوری برای کشور به همراه داشته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code