موضوعات
گلستان

پرونده عمرانی« شهر مزرعه» بسته می‌شود

نویسنده: بنیامین شریعتی‌اشرفی خبرنگار -گرگان
مزرعه شهر کوچکی با جمعیتی زیر 5 هزار نفر در شرق گلستان است. با وجود گذشت یک دوره از تجربه شورا و ورود به دوره دوم شورای اسلامی شهر، در 4 سال گذشته این شهر توانسته است بخش‌های زیادی از کمبودهای عمرانی را برطرف کند...
1396/08/23
مزرعه شهر کوچکی با جمعیتی زیر 5 هزار نفر در شرق گلستان است. با وجود گذشت یک دوره از تجربه شورا و ورود به دوره دوم شورای اسلامی شهر، در 4 سال گذشته این شهر توانسته است بخش‌های زیادی از کمبودهای عمرانی را برطرف کند. حالا مسئولان شهری تصمیم دارند گام‌های دیگری را با تمرکز بیشتر در زمینه‌های فرهنگی و ورزشی دنبال کنند. در میان کمبود اعتبارها و گلایه‌های مکرر شهرداران و اعضای شوراها در شهرهای مختلف استان از کمبود بودجه برای اجرای طرح‌ها، به نظر می‌رسد شورای اسلامی شهر مزرعه دستش را بر زانوی خود گذاشته و تلاش می‌کند رأی تحقق ایده‌ها نگاهش بر افزایش درآمدهای خود شهر باشد نه بودجه‌های دولتی.

برنامه‌ها با اولویت ورزش و فرهنگ دنبال می‌شود
«حسین فندرسکی»، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر مزرعه، در گفت‌وگو با همشهری از اتمام آسفالت‌ریزی و جدول‌کشی همه خیابان‌های مزرعه پیش از فرا رسیدن نوروز 97 خبر می‌دهد و می‌گوید: باید برنامه‌های شورا را با اولویت‌های ورزشی و فرهنگی برای شهروندان مزرعه دنبال کنیم. وی می‌افزاید: به زودی قرار است دیداری هم با استاندار داشته باشیم تا بتوانیم همه طرح‌های عمرانی مزرعه را پیگیری کنیم. طرح هادی مزرعه مشکلاتی داشت که باید حل می‌شد، اما با توجه به شرایط اقتصادی فعلی مردم و شهرداری امکان حل این مشکلات وجود ندارد. رایزنی‌هایی انجام داده‌ایم و امیدواریم با عنایت استاندار بتوانیم طرح را یک بار دیگر با توجه به همین وضعیت موجود به تصویب برسانیم تا برای ادامه طرح‌های عمرانی به مشکلی برخورد نکنیم. این عضو شورا می‌گوید: اکنون فقط 7 خیابان و کوچه بزرگ برای جدول‌کشی و آسفالت مانده است و بعد از اتمام کار این 7 خیابان فقط چند کوچه فرعی است که باید آسفالت آن تعمیر شود.

به فکر افزایش درآمدهای جانبی هستیم
فندرسکی با بیان این که سال گذشته مزرعه با یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار بخش‌های زیادی از طرح‌های عمرانی‌اش را به سرانجام رساند، می‌گوید: اکنون به فکر راه‌هایی برای افزایش بودجه و درآمدهای شهرداری هستیم. درآمدهای جانبی شهرداری مزرعه به نسبت سایر شهرهای هم‌سطح بهتر است. با وجود افت شدید در ساخت و ساز و کاهش محل درآمد شهرداری از این بخش اما سال گذشته، 70 میلیون تومان از محل پرداخت عوارض خودرو دریافت کردیم که با توجه به جمعیت ما کم‌نظیر بود. امسال برنامه داریم تا با اعلام تعرفه‌های تخفیف شهروندان سایر شهرها را هم مجاب به پرداخت این مبالغ در شهر خودمان کنیم. فکر می‌کنیم در این بخش شاهد افزایش درآمدها هستیم. تبلیغ‌هایی هم برای تحقق این موضوع در شهرهای اطراف انجام داده‌ایم و فکر می‌کنیم ایده تشویقی خوبی برای همسایگان ماست.

توسعه جایگاه‌های بنزین و گاز
فندرسکی توسعه جایگاه‌های سوخت گاز را یکی دیگر از محل‌های گسترش درآمد شهرداری می‌داند و ادامه می‌دهد: چون ساخت و ساز کاهش پیدا کرده است، دیگر ساخت کارخانه‌های سنگ‌شکن مقرون به صرفه نیست. بازار مصالح ساختمانی خوابیده است. اما با توجه به افزایش تعداد خودروها که روندی صعودی را هم طی می‌کند، برای افزایش درآمدها از طریق احداث جایگاه‌های بنزین و سی‌ان‌جی اقدام می‌کنیم.
فندرسکی با بیان این که سه‌شنبه آینده مزرعه میزبان مدیرکل تربیت بدنی استان است تا شورای اسلامی این شهر برنامه‌ها و اولویت‌های ورزشی را دنبال کند، توضیح می‌دهد: کفپوش باشگاه ورزشی ما باید تعویض شود و همچنین زمین فوتبالمان هم نیاز به پوشش چمن دارد. امیداویم بتوانیم از حضور ایشان استفاده کنیم و اعتبارهای لازم برای تحقق حداقل 2 طرحی که نام بردم را دریافت کنیم. بحث ورزش به دلیل گره‌خوردگی با سلامت جوانان ما برایمان بسیار مهم است و تلاشمان گسترش امکانات به منظور افزایش شاخص سلامت و همچنین سرگرمی‌های سالم برای جوانان مزرعه است.

شورای گذشته کارها را به سرانجام رساند
فندرسکی که به عضویت شورای اسلامی شهرستان علی‌آبادکتول نیز درآمده و در این شورا سمت ریاست را به عهده گرفته است، در ارائه گزارش کوتاهی از مجموعه فعالیت‌های شورای اسلامی شهر مزرعه تا امروز می‌گوید: خوشبختانه فکر می‌کنم در شورای شهر گذشته توانستیم بخش بزرگی از کارها را به انجام برسانیم.
وی ادامه می‌دهد: به عنوان نمونه می‌توان در بخش فعالیت‌های عمرانی اجراشده در دوره پیشین شورای اسلامی شهر مزرعه، به ساخت جداول در معابر به وسعت 3500متر طول، ساخت کانال‌های سیل‌گیر مسلح به طول 1600 متر، اجرای پیاده‌روسازی در 10 هزار مترمربع، عملیات زیرسازی و آسفالت معابر شهر در 35 هزار مترمربع و ساخت پل‌های مسلح معابر به طول 200 متر اشاره کرد.
این مسئول می‌افزاید: همچنین ساخت رفیوژ بلوار کشاورز به طول 1300متر، عملیات تعریض معابر به همراه جابه‌جایی ستون‌های برق و تأسیسات به طور پراکنده، ساخت دریچه‌های فلزی معابر، خرید ماشین مکانیزه زباله، نصب 70 سطل زباله گالوانیزه، خرید لودر، درختکاری در طول ۳ سال و ساخت ساختمان اداری شورا از دیگر کارهای انجام‌شده است.
او در پایان می‌گوید: امیدواریم بتوانیم مطابق قول‌ها، عمده چالش‌های عمرانی شهر را رفع کنیم و بعد از آن، فقط به توسعه فضاهای فرهنگی، ورزشی و گسترش امکانات تعریف‌شده در عمران شهری بپردازیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code